Kůže je jedním z našich nejdůležitějších orgánů, protože nás chrání proti okolnímu prostředí. Propůjčuje nám náš vzhled a je smyslovým orgánem hmatu. Když je však naše kůže suchá, může být na dotek hrubá a napjatá, někdy i popraskaná, a může svědit. Tím je narušena její schopnost správně fungovat.
Projevy a příznaky
Dehydratace je jednou z indikací, že pokožce něco schází.
Nedostatečná hydratace pokožky se může projevovat různými způsoby, od typické hrubosti, šupinatění, a drobných prasklinek po zarudnutí, záněty, pocit neustálého napětí a svědění. Tyto příznaky se však budou lišit v závislosti na závažnosti a oblastech suché pokožky.
Příznaky suché pokožky
Zpočátku, když pokožka začíná ztrácet vlhkost působí:
- napjatě
- hrubě
Příznaky velmi suché pokožky
Pokud není suchá pokožka ošetřována a dále ztrácí vlhkost, stává se:
- velmi napjatou
- šupinatou
- popraskanou
- svědící
Příznaky hrubé a popraskané pokožky
Určité oblasti těla, zejména ruce, chodidla, lokty a kolena jsou náchylné k:
- silnému pocitu napětí
- extrémní hrubosti
- prasklinám nebo trhlinkám v kůži
- intenzivnímu svědění
Suchá pleť obličeje
Suchá pleť v obličeji je obzvlášť nepříjemná a můžeme díky ní vypadat starší. Dehydratace se obvykle objevuje na tvářích/podél spodní čelisti a okolo očí. Také rty často vysychají, zejména v zimě.
Suchá pokožka těla
Suchá pokožka na těle se může objevit kdekoliv, ale nejčastěji se vyskytuje na částech těla, jako jsou ruce, chodidla a holeně, neboť tyto oblasti jsou častěji vystaveny vlivům okolního prostředí, např. chladnému počasí, které mohou jejich stav dále zhoršit.
Suchá pokožka může také souviset s některými onemocněními
Xeróza je lékařské označení pro suchou pokožku. Toto označení pochází z řečtiny, kde "xero", znamená "suchá", a "osis" znamená "nemoc".
Keratóza Pilaris (někdy označována také jako "kuřecí kůže") je běžným onemocněním v souvislosti se suchou pokožkou. Vzniká, když se ve vlasových folikulech v pokožce hromadí příliš mnoho keratinu. Oblasti postižené kůže – nejčastěji na zadní straně horní paže – jsou pokryty velkým množstvím malých bílých nebo lehce načervenalých pupínků a pokožka je na dotek hrubá a nerovná.
Atopický ekzém a lupénka také souvisí se suchou pokožkou, ačkoli tato onemocnění mají dědičné základy a mohou vykazovat další příznaky, jako jsou záněty a intenzivní svědění.
Poruchy metabolismu, jako je diabetes mellitus a onemocnění ledvin také mohou mít vliv na úroveň hydratace pokožky a mohou být doprovázeny silným vysycháním kůže.
Souvislost mezi suchou a citlivou pokožkou
Suchá pokožka je obvykle i více citlivá, a může reagovat podrážděním při kontaktu s agresivními pracími prostředky, mýdly nebo nevhodnými kosmetickými přípravky. Je-li bariérová funkce kůže narušena, mohou alergeny, dráždivé látky, nečistoty z ovzduší a mikroorganismy proniknout pokožkou mnohem snáze.
Je nicméně důležité vyhnout se kosmetickým výrobkům, které obsahují dráždivé složky, jako jsou parfémy a barviva. Vždy se přesvědčte, že výrobek byl dermatologicky testovaný na citlivé pokožce. Přečtěte si více o citlivé pokožce obecně nebo konkrétně v obličeji a na těle.
Hypersenzitivní pokožka, častější a závažnější forma citlivé pokožky, reaguje rychle a silně na podněty, které jsou normální pokožkou obvykle dobře snášeny. Mezi tyto podněty patří faktory vnějšího prostředí, jako jsou extrémní změny teplot a znečištění ovzduší, psychologické faktory, jako je stres, a vnější faktory, jako jsou kořeněná jídla, alkohol, saponáty a nevhodné kosmetické výrobky. Při kontaktu způsobují nepříjemné kožní pocity jako jsou, mimo jiné, štípání, svědění nebo pálení. Aby postižení regulovali projevy hypersenzitivní pokožky, měli by minimalizovat vystavování známým spouštěčům a dodržovat speciální, aktivní péči o pleť pro zvýšení kožní snášenlivosti, zmírnění podráždění a obnovu kožního komfortu. Přečtěte si více o hypersenzitivní pokožce obecně nebo hypersenzitivní pleti obličeje.
Doporučení
Pokud máte obavy nebo si nejste jisti svými příznaky, nebo se tyto příznaky zhoršují, doporučujeme se obrátit na Vašeho praktického lékaře nebo dermatologa.
Příčiny a faktory
Co způsobuje suchou pokožku?
Suchá pokožka vzniká působením jak exogenních (vnějších), tak endogenních (vnitřních) faktorů. Člověk může být ovlivněn více než jedním z těchto faktorů, a s jejich rostoucím množstvím vzrůstá i závažnost vysychání pokožky. Znalost faktorů, které ovlivňují vysychání pokožky pomůže při prevenci a léčbě suché pokožky.
Normální pokožka přirozeně produkuje hygroskopické (vodu vážící) látky, známé jako přirozené hydratační faktory (NMF). Má-li pokožka nedostatek těchto NMF, ztrácí schopnost zadržovat hydrataci.
První fází v procesu úbytku vlhkosti je úbytek povrchových lipidů, které na pokožce tvoří přirozenou bariéru bránící odpařování vody.
Jakmile je tato lipidová bariéra narušena, vlhkost může snáze ubývat. Odpařuje se z pokožky a zanechává ji vysušenou. Pokud tento stav přetrvává, snižuje se úroveň hydratace ve všech epidermálních vrstvách pokožky, což vede ke vzniku velmi suché pokožky.
Vnější příčiny
Vnější příčiny narušují přirozenou kožní bariéru, a tak spouštějí proces ztráty vlhkosti.
Hlavní vnější příčiny jsou:
Životní prostředí
- Nepříznivé klimatické podmínky - horký, chladný a suchý vzduch.
- Sezónní změny - příznaky suché pokožky se často zhorší během zimy nebo léta.
- Ultrafialové (UV) záření může zvýšit rychlost stárnutí pokožky a pokožka se s rostoucím věkem má větší sklon k dehydrataci. Přečtěte si více o suché pokožce vlivem stárnutí.
Péče o pokožku
- Časté mytí, nebo dlouhé horké koupele a sprchování, připravují pokožku o lipidy, které tvoří její bariéru.
- Nevhodná péče o pokožku – je důležité dodržovat pravidelnou péči a používat výrobky vhodné pro suchou pokožku. Je obzvláště důležité nepoužívat agresivní mýdla, která pokožku připravují o její přirozené lipidy.
Užívání léků
O některých lécích a lékařských zákrocích (jako radiační terapie, dialýza nebo chemoterapie) je známo, že jejich vedlejším účinkem je dehydratace pokožky.
Doporučení
Vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, pokud se obáváte, že Vaše léky mohou mít negativní vliv na stav pokožky.
Vnitřní faktory
Dědičnost
Úroveň hydratace pokožky je částečně dána geneticky. Někteří lidé jsou geneticky predisponovaní a zdědí sklony k suché pokožce. Kožní nemocnění jako je atopický ekzém, keratóza pilaris, lupénka, diabetes nebo ichtyóza mají genetický základ.
Hormonální vlivy
Hormonální změny, jako je těhotenství nebo menopauza, mohou mít za následek vysušování pokožky.
Věk
S přibývajícím věkem se metabolismus pokožky zpomaluje. Suchá pokožka a stárnutí jsou vzájemně propojeny. Přečtěte si více o suché pokožce vlivem stárnutí.
Strava
Nedostatek živin, nenasycených mastných kyselin a vitamínů může přispívat k suché pokožce. Vitamíny C a E se také podílejí na zachování zdraví pokožky.
Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na kůži.
Další faktory
Faktory, které mají za následek suchou pokožku
Zdravá pokožka je dobře hydratovaná, s neporušenou kožní bariérou. Klíčové faktory, které přispívají k suché pokožce jsou uvedeny výše, některé další faktory však také mohou stav hydratace kůže ovlivnit.
Nedostatek účinné péče
Nedostatek účinné péče může přispět ke zhoršení hydratace kůže. Pokud suché pokožce neposkytujeme řádné ošetření, může se její vysušování zhoršovat a negativně ovlivnit hydratační síť v hlubších vrstvách pokožky. Proto by hydratační výrobky měly řešit i tento fakt, a tím přispívat ke zlepšení příznaků. Většina hydratačních přípravků ale účinkuje pouze na povrchu kůže, kde obnovují povrchovou bariérovou funkci a nemají efekt na hydratační sít aquaporinů v kůži.
Sluneční záření
Nadměrné vystavování slunci může rovněž přispět k vysušování pokožky. Opalovací přípravek pro suchou pokožku by měl obsahovat kromě odpovídajícího ochranného faktoru (SPF) také hydratační látky pro obnovení hydratace pokožky. Je také důležité, aby opalovací přípravky a jakékoli jiné kosmetické výrobky používané na suchou pokožku neobsahovaly dráždivé parfemace a barviva, neboť suchá pokožka, a zejména suchá pleť obličeje je náchylnější k podráždění, než normální pokožka.
Riziková povolání
Některá povolání mohou také zvyšovat riziko suché pokožky. Jedná se zpravidla o povolání, která vyžadují práci v horkých nebo chladných podmínkách (zemědělec/rybář), časté používání mycích přípravků (lékař / zdravotní sestra / kadeřnice), nebo vystavování chemickým látkám (automechanik/uklízečka).
Dehydratace
Hydratace kůže závisí na množství vody v těle. Pokud jí není dostatek, může již suchá pokožka přicházet o další hydrataci. Starší lidé mají obecně větší sklon k dehydrataci, neboť pocit žízně se s rostoucím věkem snižuje. Příjem minimálně 1,5 litru tekutin denně je nezbytný pro udržení zdravé pokožky.
Kouření
Nikotin a toxiny z cigaretového kouře mohou významně snižovat cirkulaci krve, což má za následek omezené metabolické procesy v kůži. Pokožka proto vysychá mnohem snáze a předčasně stárne.
Řešení
Jaká existují řešení pro suchou pokožku?
Mytí pokožky
Mytí suché pokožky těla
Při mytí suché a velmi suché pokožky je důležité používat účinné, ale šetrné mycí prostředky, které pokožku nepřipraví o její ochranné lipidy. V ideálním případě by také měly být obohacené o přirozené hydratační faktory (např. urea), které vážou vlhkost uvnitř pokožky.
Čištění suché pleti obličeje
Jemné čištění obličeje je obzvláště důležité, neboť používání nevhodných výrobků může zhoršit dehydrataci pleti, a tak přispívat k předčasné tvorbě jemných linek a vrásek. Eucerin Čisticí pleťová voda DermatoCLEAN jemně odstraňuje zbývající nečistoty a lze ji použít ráno a večer před použitím denního či nočního krému. Přečtěte si více o vhodné péči o pleť obličeje.
Hydratace suché pokožky
V ideálním případě by hydratační přípravky pro suchou pokožku měly obsahovat tyto účinné látky:
- Ureu a kyselinu mléčnou, a další přirozené hydratační faktory, které pomáhají vázat vlhkost v horní vrstvě pokožky. Urea a kyselina mléčná a další přirozené hydratační faktory jsou přirozenou součástí pokožky, jsou tedy netoxické a nealergenní, proto je dobře snáší i osoby s velmi suchou pokožkou. Pro optimální péči o velmi suchou, hrubou pokožku by minimální koncentrace urey by měla být 5 %. Extrémně suchá, svědící a olupující se pokožka obecně vyžaduje vyšší koncentraci urey. Řada Eucerin UreaRepair PLUS obsahuje tělová mléka, krémy a masti s obsahem 5% a 10% urey speciálně vyvinuté pro obličej, ruce, nohy a tělo.
- Ceramidy, které pomáhají obnovovat lipidovou bariéru a snižovat ztrátu hydratace. Všechny výrobky Eucerin UreaRepair PLUS obsahují ureu, přirozené hydratační faktory a Ceramidy.
- Glucoglycerol - tato složka zlepšuje cirkulaci vody v hlubších epidermálních vrstvách pokožky.
Péče o suchou pokožku v důsledku stárnutí
Když pokožka stárne, její dehydratace přispívá k předčasné tvorbě linek a vrásek. Přečtěte si více o projevech, příčinách a řešení pro suchou pokožku vlivem stárnutí. Zde je hydratace ještě důležitější, neboť zachováním hydratace pokožky můžete zabránit vzniku další vrásek.
Kyselina hyaluronová je molekula, která pomáhá redukovat vrásky. Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v pokožce a je nezbytnou součástí pojivové tkáně. Má vysokou schopnost vázat vodu, zlepšuje regeneraci pokožky a usnadňuje distribuci živin.
Doporučení
Pokud máte obavy nebo si nejste jisti, jakou péči zvolit, doporučujeme obrátit se na dermatologa pro osobní konzultaci.
Prevence dalších faktorů
Je důležité nejen dodržovat pravidelnou kosmetickou péči (čištění, hydratace), ale také se vyhýbat faktorům, které přispívají k suché pokožce. Tak pomůžete zmírnit závažnost suché pokožky a nutnost léčby:
- Vyhýbejte se suchému vzduchu - v horkém a chladném počasí omezte pobyt venku a ve vytápěných vnitřních prostorách používejte zvlhčovač.
- Zkraťte čas trávený v horké vodě - dlouhé koupele nahraďte rychlým sprchováním.
- Při mytí nádobí používejte rukavice - vyhnete se kontaktu s teplou vodou a agresivními čisticími prostředky.
- Noste oblečení z přírodních materiálů jako bavlna a hedvábí, které nedráždí pokožku. Vlna je přírodní, může však dráždit, proto se vyhněte přímému kontaktu s pokožkou.
- Snažte se používat prací prostředky bez barviv a parfémů, neboť mohou po vyprání ulpět na oblečení a dráždit suchou pokožku.
- Používejte kosmetické výrobky bez alkoholu, parfemace a barviv, tak zabráníte podráždění.
- Dbejte na dostatečný příjem tekutin každý den.