Pokožka se může stát citlivou z mnoha důvodů a kdykoliv v průběhu života - od raného dětství do stáří. Pokud je narušena ochranná bariérová funkce kůže, pokožka je citlivější na vnější podněty, jako jsou například bakterie, chemické látky, alergeny a další. Příznaky - jako zarudnutí, šupinatění a otoky - se mohou objevit na obličeji, těle i vlasové pokožce. Pokožka může také svědit a nepříjemně ovlivňovat každodenní život. Zatímco někteří mají predispozici k této kondici pokožky, jiní mohou být těmito náhlými "změnami v chování" své pokožky překvapeni. Citlivá pokožka často reaguje nepředvídatelně a může se objevit kdekoli na těle.
Pochopení významu přirozených obranných mechanismů pokožky a faktorů, které je oslabují, může pomoci k rozluštění této "řeči kůže". Nepředvídatelnost citlivé pokožky znamená, že v mnoha případech jsou účinná řešení spíše o prevenci, než o léčbě. Cílem tedy je omezit a minimalizovat její příčiny a spouštěče.
Projevy a příznaky
Co je citlivá pokožka a jak ji poznáte
Pokožka má přirozenou ochrannou bariéru, která brání bakteriím a škodlivým látkám pronikat do těla a zároveň omezuje úbytek vody a brání dehydrataci. Tento proces zachovává pokožku zdravou a hydratovanou a udržuje její pružnost a pevnost.
Vnější faktory (např. počasí) a vnitřní faktory, jako je stres, však mohou tento proces ohrozit, oslabit přirozené obranné mechanismy pokožky a způsobit, že pokožka bude hrubá a suchá. Vnější vlivy pak mohou situaci ještě zhoršit a vést k jejímu zanícení.
Citlivou pokožku rozpoznáte dle následujících projevů:
- viditelné příznaky jako je erytém (zarudnutí nebo vyrážka), šupinatění, otoky nebo zhrubění povrchu pokožky
- pocity svědění, napjatosti, pálení nebo štípání
Příznaky se mohou objevit na obličeji, rtech, rukou, těle i vlasové pokožce. Příčinami mohou být také tělesné změny, buď dočasné, jako je těhotenství, nebo trvalejší, jako je stárnutí organismu. Některé její příznaky mohou být podobné suché pokožce, ne vždy však souvisí s tímto onemocněním a kosmetická řešení pro suchou pokožku také v tomto případě nemusí na její příznaky účinkovat.
Jak poznáte hypersenzitivní pokožku:
Citlivá pokožka úzce souvisí s hypersenzitivní pokožkou a její příznaky a spouštěče jsou podobné. U hypersenzitivní pokožky jsou však kožní nervy ještě citlivější a reakce proto mohou být častější nebo intenzivnější. Hypersenzitivní pokožka není onemocnění, je to smyslový vjem způsobený zvýšenou citlivostí kožních nervů. Postižení obvykle trpí nepříjemnými pocity štípání, pálení nebo svědění, které nejsou viditelné - a ty mohou být doprovázeny viditelnými známkami, jako je zarudnutí nebo suchost (i když ne vždy). V závažných případech může porucha vést rosacee a pokožce se sklony ke kuperóze. Rosacea je chronická zánětlivá porucha, která postihuje až 10 % dospělé populace a postihuje zejména osoby se světlými vlasy. Mezi příznaky patří erytém (zčervenání), červené pupínky, červené cévy a podrážděné oči.
Doporučení
Pokud si nejste jisti, jakým druhem kožního onemocnění trpíte, mohl by Vám pomoci náš kožní test, nebo požádejte o radu svého lékárníka. Pro odbornou diagnostiku se obraťte na svého lékaře či dermatologa.
Příčiny a faktory
Příčiny citlivé pokožky - jak může dojít k oslabení přirozených obranných mechanismů kůže
Jak se pokožka chrání
Vrchní vrstvu epidermis tvoří rohová vrstva (stratum corneum), která funguje jako bariéra vůči vnějšímu světu. Brání pronikání mikroorganismů a látek, jako jsou chemikálie a alergeny. Také minimalizuje transepidermální ztrátu vody (TEWL), čímž chrání tělo před dehydratací.
Rohová vrstva připomíná zeď složenou z "cihel", neboli kožních buněk, které zajišťují stabilitu, a "malty", neboli epidermálních lipidů, které zajišťují propustnost a zároveň pevnou soudržnost. Na jejím povrchu je ochranný kyselý plášť, hydrolipidický film. Tato emulze vody (hydro) a tuků (lipo) má mírně kyselé pH 5 a:
- udržuje zdravou kožní flóru a proces olupování pokožky (deskvamaci), který je nezbytnou součástí regenerace pokožky
- neutralizuje zásadité látky - mýdla a běžné surfaktanty.
Kožní enzymy aktivují vlastní přirozené obranné mechanismy pokožky. Mají na starost udržování životně důležitých bariérových funkcí, regulaci hydratační rovnováhy a stimulaci obnovy pokožky. Pokud je činnost enzymů snížena nebo zpomalena, jsou obranné mechanismy pokožky oslabeny a umožňují nejen transepidermální ztrátu vody, ale také pronikání dráždivých látek.
Dráždivé látky, např. mýdla, mohou v důsledku jejich zásaditého působení dále zhoršovat stav pokožky, která je poté náchylná nejen k zanícení, ale také k bakteriální, virové a houbové infekci.
Vnitřní příčiny citlivé pokožky
- Pokožka kojenců je tenčí a její bariérová funkce je slabší než u dospělých, proto je mnohem citlivější na chemické, fyzikální a mikrobiální vlivy. Přečtěte si více o kůži v různých věkových kategoriích.
- U zralé pokožky začínají ubývat látky, které jsou nedílnou součástí struktury a funkcí hydrolipidického filmu a ochranného kyselého pláště, což vede k nerovnováze pH a zvýšenému úbytku vody. Tím se stárnoucí pleť může stát citlivější na vysoce zásadité výrobky (např. mýdlo).
- Hormonální nerovnováha způsobená stresem nebo ve specifických obdobích života, jako je těhotenství, menstruační cyklus, puberta nebo menopauza. To vše může snížit účinnost bariérové funkce pokožky.
- Někteří lidé jsou náchylnější k podráždění, citlivé pokožce. Patří mezi ně osoby se suchou nebo poškozenou pokožkou, atopickým ekzémem, akné a hypersenzitivními poruchami pokožky, jako je rosacea, jejichž pokožka může reagovat na dráždivé látky (parfemace, barviva apod.)
Nediagnostikované či neléčené poruchy kožní snášenlivosti a alergie na potraviny jako je lepek, mléčné výrobky, potravinářské přísady a vejce, mohou mít za následek záněty pokožky a vyrážky.
Dehydratace, způsobená nadměrným pocením nebo nedostatkem vody, může také pokožku vysušovat a namáhat.
Vnější příčiny citlivé pokožky
- Sezónní a klimatické změny a kolísání teplot mohou zvýšit citlivost pokožky. V chladném počasí snižují kožní žlázy své vylučování látek nezbytných pro zachování ochranného kyselého pláště, což způsobuje vysychání pokožky. Tento negativní účinek mají také ústřední topení a klimatizace. V horkém počasí kožní žlázy produkují více potu, který se odpařuje a zanechává pokožku sušší.
- Přílišné používání mýdel a mycích prostředků s běžnými surfaktanty může způsobit značné škody na povrchu pokožky, neboť pokožku připravuje o její ochranné lipidy a způsobuje nerovnováhu v přirozených hladinách pH kůže.
- Některá lékařská ošetření, jako je radioterapie a některé léky, mohou dočasně způsobovat citlivost pokožky. Po ukončení léčby by potíže měly odeznít.
Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na kůži.
Další faktory
Jaké činnosti a chování mohou zhoršit citlivou pokožku
Zvýšení pozornosti věnované osobní hygieně znamená, že lidé se více sprchují či koupou ve velmi horké vodě a při utírání pokožku silně třou. To může mít za následek úbytek přirozených hydratačních faktorů a povrchových lipidů. Mycí prostředky s běžnými surfaktanty pokožku vyčistí, také ji ale nadměrně vysuší.
Řešení
Jak můžete citlivé pokožce pomoci?
Změna každodenních návyků
Drobné úpravy Vašich návyků při mytí mohou pomoci obnovit ochrannou bariéru pokožky - snižte teplotu vody, a nezůstávejte ve sprše či vaně příliš dlouho (zejména v oblastech s tvrdou vodou), používejte šetrné tenzidy nebo sprchové oleje a pokožku osušujte jemným přikládáním ručníku.
Nedávný výzkum v oblasti výživy ukázal, že zvýšená konzumace potravin s vysokým obsahem antioxidantů a vitamínu C, a nízkým obsahem sacharidů a nasycených tuků může pomoci ozdravení namáhané pokožky a obnově jejího zdravějšího stavu. Někdy také může pomoci zjistit, zda netrpíte potravinovými alergiemi nebo poruchami snášenlivosti. Pokud na ně máte podezření, obraťte se na výživového poradce nebo svého lékaře. Také pití dostatečného množství vody je důležité, zejména u starších osob.
Omezení stresu může také hrát svoji roli při snižování citlivosti pokožky. Mezi osvědčené metody patří pravidelné cvičení a nácvik relaxačních technik.
Obecně mají lidé tendenci pečovat o citlivou pokožku pouze, když se projeví akutní příznaky. Pokud si ale zvyknete na pravidelnou hydratační péči – a budete ji dodržovat – může se četnost jejího výskytu snížit a dokonce vymizet. Tato pravidelná péče se může lišit u citlivé pleti obličeje a u citlivé pokožky těla.
- Jak zvolit čisticí přípravek pro každodenní použití
Mnoho mycích přípravků je tak účinných, že pokožku zbavují nejen nečistot, ale také hydrolipidického filmu, který ji chrání. Pro citlivou a suchou pokožku je důležité vybrat sprchový výrobek, který posiluje její bariérovou funkci a chrání proti ztrátě hydratace. Eucerin pH5 Sprchová emulze respektuje navíc kyselost pokožky. Eucerin pH5 Sprchový olej zanechává na pokožce ochranný film, který brání jejímu nadměrnému vysoušení. Citlivá pleť obličeje potřebuje šetrné čisticí přípravky, které ji nebudou dráždit - vyzkoušejte řadu Eucerin DermatoCLEAN.
- Jak zvolit pečující výrobek pro každodenní použití
Při volbě pečujícího přípravku pro citlivou pokožku nezáleží pouze na tom, aby byl bez dráždivých látek. Výrobek musí také aktivně účinkovat pod povrchem pokožky, podporovat její vlastní regenerační procesy a přirozené obranné mechanismy.
K tomu pomáhají aktivní složky jako je dexpanthenol a glycerin, které jsou přírodního původu a zlepšují stav hydratace kůže.
V ideálním případě by měl výrobek také obnovovat přirozené pH kůže pleti prostřednictvím např. pH5 citrátového pufru.
Ve vědeckých testech tyto tři složky prokázaly schopnost aktivovat a chránit kožní enzymy, a tak napomáhat obnově přirozené bariérové funkce kůže vedoucí ke zlepšení hydratace a posílení odolnosti vůči dráždivým látkám. Jejich kombinace je obsažena ve výrobkové řadě Eucerin pro citlivou pokožku, která obsahuje tělová mléka, krémy, oleje i šampon.
- Péče o ruce, obličej a rty
Na ruce a obličej často nejvíce působí vnější podmínky a časté mytí. Proto mohou být obzvláště citlivé na vysychání a dokonce praskání. Je důležité co nejčastější používání pečujících výrobků pro ochranu a zvláčnění namáhané pokožky. Řada Eucerin pro citlivou pleť nabízí extrémně jemná čisticí řešení, která zachovávají přirozenou bariérovou funkci pokožky.
Od těhotenství k novorozenci
Hormonální změny v těhotenství mohou náhle způsobit vznik citlivé pokožky. Jemné, přírodní oleje mohou pomoci zmírnit svědění a výskyt strií. Pečující výrobky s obsahem vitamínu E a vysoce kvalitních rostlinných olejů bohatých na kyselinu linolovou, posilují přirozenou bariérovou funkci pokožky a zvyšují její pružnost.
Přečtěte si více o kůži v různých věkových kategoriích.