Všichni se potíme, protože pocení je zcela přirozená funkce organismu. Pokud je ale pocení nadměrné a nelze jej regulovat, může být extrémně stresující. Toto onemocnění se jmenuje hyperhidróza a pacientům značně komplikuje život. Zjistěte více o různých typech silného pocení.
Projevy a příznaky
Kdy je pocení běžné?
Pocení je normální tělesná funkce. Všichni se potí v horkém počasí nebo při fyzické aktivitě. Pot, slaná čirá tekutina (99 % vody, 1 % solí) se vytváří a vylučuje prostřednictvím ekrinních potních žláz, a plní životně důležitou funkci ochlazování našeho těla.
Více potit se můžeme také, když jsme vystresovaní a nervózní: mimo ekrinních potních žláz jsou aktivní také takzvané apokrinní potní žlázy, které sice vylučují poměrně malé množství potu, ale s jiným složením bohatým na bílkoviny a tuky. Když bakterie metabolizují apokrinní pot, vzniká nežádoucí tělesný pach.
Většina lidí se silněji potí například po tréninku, při horkém počasí, apod. V těchto situacích tělo vytváří a uvolňuje větší množství vlhkosti. Pokud k tomu dochází i za okolností, které obvykle pocení nevyvolávají (tj. při mírné teplotě, nebo když je tělo v klidu), nazývá se toto onemocnění hyperhidróza. Lidé s hyperhidrózou se mohou nadměrně potit a ani změna vnějších okolností, například pobyt mimo slunce, jim nemusí pomoci. Jejich potní žlázy jsou hyperaktivní.
Kdy se jedná o normální stav pocení a kdy již o hyperhidrózu?
Můžete trpět silným pocením, pokud …
Míváte výrazné vlhké skvrny v podpaží, kapky potu na obličeji a/nebo máte během cvičení nebo teplého počasí vlhké ponožky.
Běžné antiperspiranty Vás před pocením dostatečně nechrání.
Váš stav se zlepšuje při používání antiperspirantů určených pro nadměrné pocení.
Změny životního stylu mají pozitivní vliv na pocení.
Můžete trpět hyperhidrózou, pokud …
Potíte se podstatně více, než většina lidí.
Dochází u Vás alespoň k jedné epizodě nadměrného pocení týdně.
Ve Vaší rodině se již hyperhidróza vyskytla.
Máte podezření na některé jiné onemocnění, které může hyperhidrózu způsobit.
Nadměrné pocení se může projevovat od mírného až silného vlhnutí, které má za následek velké vlhké skvrny na oblečení, vlhká a zapáchající chodidla nebo vlhké a lepkavé dlaně.
Přibližně 1 % obyvatelstva se nadměrně potí bez zřejmého důvodu.
Dva typy hyperhidrózy
Termín hyperhidróza se používá, když nadměrné pocení přesahuje běžné představy o pocení. Existují dva hlavní typy.
- Když nadměrné pocení postihuje některé části těla, jako jsou ruce, nohy, části obličeje nebo podpaží, označuje se jako primární (idiopatická) nebo fokální hyperhidróza.
- Ačkoli nadměrné pocení není považováno za nezdravé, může být také příznakem jiného onemocnění, někdy i závažného. V takovém případě se jedná o sekundární hyperhidrózu, což znamená, že nadměrné pocení je vedlejší účinek jiného onemocnění nebo hormonální příčiny (např. těhotenství nebo menopauzy).
Lidé trpící primární nebo sekundární hyperhidrózou mohou pocení vnímat jako velmi nepříjemné a stresující. Proto může mít nadměrné pocení negativní dopad na psychiku, jako jsou pocity deprese a úzkosti způsobené tlakem společnosti.
Jaké jsou příznaky silného pocení?
Nadměrné pocení nelze definovat z hlediska "množství potu". Pokud ale silné pocení narušuje každodenní život a běžné činnosti, může se jednat o hyperhidrózu.
Následující popis Vám může pomoci s diagnózou:
O primární hyperhidrózu se pravděpodobně jedná, pokud nadměrné pocení trvá déle než šest měsíců. Vyskytuje se především v podpažních jamkách, na dlaních, chodidlech nebo kraniofaciálních plochách. Je spíše symetrické, neprobíhá během noci a ve většině případů k němu dochází alespoň jednou týdně. Má dědičné predispozice a prvně se objevuje před 25. rokem.
V případě primární nebo fokální hyperhidrózy (kdy jsou postiženy pouze některé části těla), mezi postižené oblasti patří:
- podpaží (axilární hyperhidróza)
- záda
- dlaně rukou (palmární hyperhidróza)
- obličej (faciální hyperhidróza)
- plosky nohou
- hrudník
- kolenní jamky
Tyto oblasti mají neobvykle vysokou koncentraci ekrinních žláz, které mají pocení na svědomí. Ohniska fokální hyperhidrózy se však mohou vyskytovat na několika částech těla současně.
Jak často se objevuje pocení při hyperhidróze?
Jedna nebo více epizod nadměrného pocení týdně jsou pro většinu těch, kteří trpí primární nebo fokální hyperhidrózou, běžné (ale nikdy během spánku).
Pro ty, kteří trpí sekundární hyperhidrózou (kde je příčinou jiné onemocnění), závisí četnost epizod pocení na onemocnění, které je vyvolává.
Jak naložit se silným pocením v běžném životě?
Silné pocení může zhoršit kvalitu každodenního života:
Časté sprchování nebo převlékání během dne je časově náročné, odmítání svléknout si bundu nebo nervozita, když musíte ostatním podat ruku, to vše může vést k pocitům společenské "nepatřičnosti", a možná se budete chtít vzdát i některých sportovních aktivit. To vše může zasahovat i do profesního života (pro osoby s hyperhidrózou na rukou může být například obtížné držet nástroje nebo používat klávesnici). Důsledkem pak může být sociální izolace postižených.
Příčiny a faktory
Proč dochází k silnému pocení?
Hlavní příčinou hyperhidrózy se zdá být zvýšená aktivita ekrinních potních žláz.
Výzkum prokázal, že v případech primární nebo fokální hyperhidrózy část mozku, která reguluje proces pocení, vysílá ekrinním žlázám signály, i když tělo ve skutečnosti nepotřebuje ochladit. Tato dysfunkce autonomní nervové soustavy způsobí stimulaci tvorby potu bez jakékoli zjevné příčiny a pacientům přináší tyto nepříjemné obtíže.
Primární nebo fokální hyperhidróza má dědičný základ: predispozice se předává v rámci rodiny (výskyt v rodině je patrný u 30 až 50 % lidí). Fokální hyperhidróza postihuje zdravé jedince, poprvé se objevuje v pubertě a vrcholí obvykle mezi dvacátým a čtyřicátým rokem.
Příčiny sekundární hyperhidrózy se liší. Mohou to být:
- Těhotenství
- Menopauza
- Úzkost
- Užívání návykových látek a alkoholu
- Srdeční onemocnění
- Cukrovka
- Respirační poruchy
- Obezita
- Dna
- Hyperaktivní štítná žláza (hypertyreóza)
- Určité léky
- Poranění periferních nervů
- Parkinsonova nemoc
Doporučení
Případy sekundární hyperhidrózy by měly být vyšetřeny lékařem pro určení správné diagnózy.
Další Faktory
Další faktory ovlivňující vznik silného pocení
I přesto, že jsou základní příčiny fokální hyperhidrózy genetické, existují určité faktory, které mohou přispívat k náhlému pocení. Stejně jako u dočasného silného pocení, mohou být vyvolány úzkostí nebo nervozitou při konkrétní situaci, setkání či události.
Změny životního stylu, kolísání celkového zdraví, přibrání na váze, konzumace alkoholu, léků nebo drog, stejně jako změny počasí a teplot mohou také vyvolat silné pocení.
Pokud je hyperhidróza způsobena infekcí, nemocí nebo hormonálními změnami, jedná se o sekundární hyperhidrózu a konkrétní přitěžující faktor je vlastně její příčinou. V těchto případech byste se měli obrátit na lékaře.
Drobné úpravy životního stylu mohou pomoci, pokud je pocení jen dočasné.
Řešení
Jak lze silné pocení léčit?
Neexistuje léčba, která by člověka zbavila pocení - koneckonců je to základní tělesná funkce. Lidé trpící hyperhidrózou však dnes mohou volit z několika možností, které nepříjemné příznaky hyperhidrózy zmírní. Některé z nich dokonce natrvalo.
K dispozici je široká škála chirurgických a nechirurgických řešení, která se liší nákladností, vedlejšími účinky a dobou jejich účinnost. Většina z nich působí na nervy, které stimulují potní žlázy.
Účinná léčba může pomoci výrazně zlepšit životy těch, kteří nadměrným pocením trpí, proto je důležité jeho diagnózu a řešení pečlivě zvážit.
Doporučení
Způsob léčby by měl být určen lékařem.
Lokální použití: antiperspirant
Antiperspiranty jsou zvláště účinné při minimalizaci nadměrného pocení v podpaží díky svému složení s hliníkovými solemi a jsou také obvykle prvním opatřením, které dermatologové doporučují, neboť je to spíše "kosmetický" a neinvazivní způsob, jak regulovat pocení.
Antiperspiranty obsahují jako účinné látky hliníkové soli, například Aluminium Chlorohydrate (ACH) nebo Aluminium Chloride (AC). Ty působí na apokrinní a ekrinní potní žlázy tím, že částečně blokují kanálek potní žlázy, a tak snižují množství vylučovaného potu. Tento proces není škodlivý. Díky snížené tvorbě potu se snižuje vlhkost a významně také tělesný pach. Antiperspirant je k dostání ve formě kuličky, a i malé množství antiperspirantu může mít velký vliv na produkci potu.
V případě nadměrného pocení doporučujeme vyzkoušet následující postup:
Použijte Eucerin Kuličkový antiperspirant večer před spaním i ráno. Použití Eucerin Kuličkového antiperspirantu večer umožňuje, aby se účinné látky dostaly k potním žlázám. Při sprchování nedojde k jejich smytí a vydrží přinejmenším dva dny. Účinek výrobku je tedy díky častějšímu použití intenzivnější.
Mezi možnosti dermatologické léčby patří:
- Botulotoxin typu A
(všeobecně známý pod obchodním názvem Botox) Zvláště užitečný je pro ty, kteří trpí axilární hyperhidrózou a je považován za jeden z dnes nejlépe prozkoumaných způsobů léčby. Injekce neurotoxické látky pomáhají zabránit silnému pocení v podpaží: dochází k potlačení signalizace vysílané nervy ekrinním potním žlázám k jejich činnosti, a tím i k útlumu pocení. - Iontoforéza (elektroléčba)
Tento způsob přivádí do kůže ionty pomocí elektrického proudu. Elektřina působí na potní žlázy tak, že je dočasně "vypne". Iontoforéza je vhodná pro léčbu fokální hyperhidrózy na rukou a nohou. V závažných případech lze provést i chirurgické zákroky na štítné žláze. Tyto postupy (většinou prováděné pomocí laseru nebo chirurgicky) zruší signál, který tělo nabádá k nadměrnému pocení. Jsou vhodné pro pacienty, kteří trpí těžkou fokální hyperhidrózou na rukou, v podpaží nebo v obličeji. - Léčba tzv. anticholinergickými léky
U této systémové léčby dochází k zablokování neurotransmiterů, které pomáhá zabránit stimulaci potních žláz. Tyto léky se však používají především k léčbě sekundární hyperhidrózy a mají závažné vedlejší účinky.
Další opatření a preventivní kroky, které mohou pomoci
Příznaky nadměrného pocení lze zlepšit úpravami životního stylu:
- Vyhýbat se kořeněným jídlům, alkoholu a kávě.
- Vyhýbat se slunečnímu záření.
- Nosit přírodní materiály, jako je bavlna.
- Nosit buď světlé nebo velmi tmavé oblečení, které skryje známky pocení.
- Podpažní vložky jsou také jednou z možností. Absorbují pot a chrání oblečení.