Atopická dermatitida je běžné kožní onemocnění v dětském věku a postihuje také mnoho dospělých. Typicky ji doprovází suchá, zarudlá a svědící pokožka, a může mít významný fyzický a psychický dopad na kvalitu života pacientů. I když neexistuje žádný známý lék, bylo prokázáno, že účinná péče o pokožku zmírňuje příznaky a zklidňuje pokožku na delší dobu.
Tento článek poskytuje obecný úvod k tématu atopické dermatitidy. Vysvětluje, co to je a jak postihuje lidský organismus. Dočtete se o možných příčinách a spouštěčích, a také možnostech, jak zklidnit pokožku během akutních vzplanutí, zmírnit příznaky a pečovat o atopickou pokožku každý den.
Co je atopická dermatitida?
Atopická dermatitida - také známá jako atopický ekzém - je neinfekční, chronické (tj. trvalé nebo dlouhodobé) zánětlivé kožní onemocnění, pro něž je typická suchá, šupinatá, svědící a dráždivá pokožka, která se může objevit na obličeji i na těle.
Výskyt atopické dermatitidy se od 70. let minulého století v rozvinutých zemích dvojnásobně až trojnásobně zvýšil.1, 2, 3 Také v rozvojových zemích postihuje stále více jedinců. Atopická dermatitida je nejčastější u kojenců a dětí: předpokládá se, že jí trpí přibližně 15 % až 20 % dětí na celém světě, přičemž u zhruba 90 % všech nemocných se příznaky projeví během prvních pěti let života.1, 2, 3
Onemocnění může přetrvávat až do dospělosti a výzkumy ukazují, že u těch, kteří trpěli atopickou dermatitidou jako děti, se mohou vyvinout další související onemocnění, jako je astma a alergická rinitida.4
Ale i u osob, které tímto onemocněním netrpěly v dětském věku, se může objevit v dospělosti: odhaduje se, že každý 12. dospělý trpí atopickým ekzémem5.
Zajímavost
Já říkám dermatitida, ty říkáš ekzém
Tato označení lze zaměňovat a znamenají totéž: souhrnné pojmy pro zánětlivé změny v pokožce. Jako takové zahrnují mnoho různých kožních onemocnění. Atopický ekzém a atopická dermatitida jsou to samé (atopický znamená dědičnou citlivost na určité alergeny).
Jaké jsou příznaky atopické dermatitidy?
Suchost, svědění a dráždivost - to vše jsou příznaky atopické pokožky. U osob se světlou pokožkou má postižená oblast pokožky obvykle načervenalé zbarvení a může zhnědnout. V tmavších typů pokožky může být postižená oblast světlejší nebo tmavší, vzhledem k tomu, že atopická dermatitida ovlivňuje pigmentaci pokožky.
Atopická dermatitida se může objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji se vyskytuje: na obličeji (včetně oblasti okolo očí), krku a dekoltu, vlasové pokožce, vnitřní straně loktů, v zákolenních jamkách a na rukou a nártech. Více si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na obličeji, Atopická dermatitida na očních víčkách, Atopická dermatitida na vlasové pokožce, Atopická dermatitida na rukou, Atopická dermatitida na různých částech těla. Postižené oblasti se mírně liší v závislosti na věku. Přečtěte si více o tomto tématu ve článcích Atopická dermatitida u kojenců, Atopická dermatitida u dětí a Atopická dermatitida u dospělých.
Jaké jsou různé fáze atopické dermatitidy?
Pro atopickou pokožku jsou typické dvě fáze:
Akutní fáze
Také známá jako „aktivní fáze“ a často označovaná jako „vzplanutí“. V této fázi je atopická pokožka nejvíce dráždivá:
- Pokožka svědí normálně až intenzivně. Může vás také pálit a být bolestivá.
- Pokožka je na pohled zarudlá, suchá a šupinatá. Může být hrbolatá nebo oteklá a může mírně krvácet.
Více si o možných spouštěčích vzplanutí a o tom, jak zklidnit a pečovat o atopickou pokožku během vzplanutí, můžete přečíst ve článku Akutní vzplanutí atopické dermatitidy.
Neakutní fáze
Mezi vzplanutími jsou období, kdy je atopická pokožka klidnější a méně dráždivá. Tato neakutní fáze je známá též jako neaktivní, klidová nebo fáze bez vzplanutí.
- Pokožka je na dotek „normálnější“ (tj. symptomy jsou méně dráždivé).
- Pokožka je na pohled i na dotek suchá až velmi suchá a může být šupinatá, mírně se olupovat a mírně svědit.
- Mohou být vidět drobné, zahojené praskliny (z předchozích vzplanutí).
- Symptomy jsou podobné jako u suché pokožky (spíše stav než onemocnění známé jako xeróza). Více si přečtěte ve článku O suché pokožce obecně.
Délka každé fáze se u jednotlivce výrazně liší a péče o pokožku by měla být přizpůsobena tak, aby vyhovovala různým potřebám pokožky v každé fázi.
Na atopickou dermatitidu neexistuje žádný známý lék, proto je hlavním cílem každodenní péče o atopickou pokožku prodloužit neakutní fázi. Během vzplanutí je kladen důraz na zklidnění příznaků a co nejrychlejší zklidnění pokožky.
Řada Eucerin AtopiControl byla vyvinuta speciálně tak, aby pokožce poskytla péči a pohodlí, kterou v každé fázi potřebuje.
Může atopická dermatitida ovlivňovat více, než vaši pokožku?
Život s atopickou dermatitidou, a to zejména během vzplanutí, může být stresující a je známo, že onemocnění má významný dopad na kvalitu života.
Kromě problémů způsobených samotným podrážděním pokožky může atopická dermatitida vést k fyzickým a psychickým potížím, jako je nedostatek spánku, diskriminace, stres a obecný nedostatek sebedůvěry.
Proto pacienti často omezují svůj každodenní život - onemocnění přizpůsobují své oblečení, stravování, jaký make-up nosí a jakým činnostem se věnují. Může mít vliv také na jejich vztahy, pokud mají pacienti pocit, že symptomy zhoršují jejich atraktivitu. Trpí-li atopickou dermatitidou kojenci a děti, rodiče se mohou cítit bezmocní a trpět pocity viny.
Více si můžete přečíst ve článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života, a zjistit jaké konkrétní dopady má na různé věkové skupiny ve článcích Atopická dermatitida u kojenců, Atopická dermatitida u dětí a Atopická dermatitida u dospělých.
Co způsobuje atopickou dermatitidu?
Atopická dermatitida souvisí s narušenou bariérovou funkcí pokožky a imunitní poruchou.
Vnější (epidermální) vrstvy zdravé pokožky tvoří kožní buňky (korneocyty) obklopené hmotou bohatou na lipidy - cholesterol, volné mastné kyseliny a ceramidy. Více si přečtěte ve článku Struktura kůže. U atopické pokožky neprobíhá normální metabolismus lipidů, což způsobuje nedostatek ceramidů a vede k transepidermální ztrátě vody.4 Tato větší ztráta vody způsobuje, že pokožka vysychá, což oslabuje její přirozenou bariérovou funkci.
Oslabená bariérová funkce atopické pokožky je rovněž spojena s nedostatkem filagrinu (genu odpovědného za tvorbu strukturálních proteinů, které posilují bariérovou funkci pokožky). Je-li přirozená bariérová funkce pokožky narušena, je pokožka náchylnější k podráždění a infekci.
Pacienti také trpí nepravidelnou imunitní funkcí (označovanou jako atopie), díky níž jejich pokožka citlivěji reaguje na okolní prostředí a je náchylnější k zánětům.
Existuje řada teorií o vlivu dědičnosti i okolního prostředí na to, proč se u některých lidí rozvine atopická dermatitida a u jiných ne. Patří mezi ně:
Genetické predispozice
Pro vznik atopické dermatitidy existují dva hlavní rizikové faktory: 1) genetická porucha filagrinového genu (FLG)1,6 a 2) výskyt atopického onemocnění v rodinné anamnéze.1, 3
Děti mohou zdědit nedostatek filagrinu po rodičích7 a tyto genové vady jsou zvláště běžné u bělochů1. Četné studie prokázaly, že FLG gen hraje klíčovou roli v bariérové funkci pokožky, a že mutace tohoto genu vedou k výskytu atopické dermatitidy. V případě mutací filagrinu je onemocnění také těžší a trvalejší.1
Přibližně 70 % všech pacientů s atopickou dermatitidou má výskyt atopického onemocnění v rodinné anamnéze.1,3,8 Existuje prokazatelná spojitost mezi atopickými onemocněními: atopickou dermatitidou, astmatem a sennou rýmou. Pokud jeden nebo oba rodiče trpí jedním z těchto onemocnění, existuje pravděpodobnost, že se u jejich dítěte rozvine atopická dermatitida. Riziko se zvyšuje úměrně, pokud tedy oba rodiče mají všechna tři onemocnění, pravděpodobnost, že dítě zdědí onemocnění stoupá.
Podnebí/Znečištění
Zdá se, že trvalý pobyt v rozvinuté zemi, městě (zejména s vyšší úrovní znečištění) nebo v chladném podnebí, zvyšuje riziko atopické dermatitidy. O zajímavém výzkumu souvislosti mezi atopickým ekzémem a podnebím si můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida u dětí.
Příznaky atopické dermatitidy jsou také jejími spouštěči. Pokožka je suchá a svědí, a pacienti mají nutkání se škrábat. Toto škrábání poškozuje ochrannou bariéru pokožky a bakterie známá jako zlatý stafylokok (Staphylococcus Aureus) se může množit a infikovat pokožku. Tato infekce způsobuje zánět a svědění, které stav dále zhoršuje a pokožka je ještě dráždivější a svědí: uzavírá se bludný kruh známý jako Cyklus atopické pokožky.
CYKLUS SVĚDĚNÍ - ŠKRÁBÁNÍ
Co může vyvolat reakci u atopické pokožky?
Existuje celá řada vnějších vlivů, které mohou zhoršovat atopickou dermatitidu a zhoršovat také její symptomy. U každého jednotlivce jsou odlišné, ale může mezi ně patřit:
- podnebí a znečištění
- pot
- stres
- alergie
- cigaretový kouř
- hrubé nebo neprodyšné tkaniny: např. vlna a nylon
- nikl - kov obsažený v hodinkách a špercích
- chemické látky, jako například některé prací prostředky
- slunce: někteří uvádějí, že slunce vyvolává jejich příznaky, u jiných stav pokožky zlepšuje
Více si o nich můžete přečíst ve článcích Akutní vzplanutí atopické dermatitidy a Faktory, které mají vliv na kůži.
Jak pečovat o pokožku s atopickým ekzémem
Kvalitní pravidelná péče o pokožku pomocí výrobků se speciálním složením pro atopickou pokožku pomůže zmírnit příznaky atopické dermatitidy a umožnit vaší pokožce nebo pokožce vašeho dítěte zůstat klidnější po delší dobu.
Účinná hydratace: Klíčem k péči o atopickou pokožku je obnovit přirozenou ochrannou bariéru pokožky tím, že jí poskytneme potřebou hydrataci. Každodenní používání hydratačních výrobků (známých také jako emolienty) pomáhá předcházet nebo co nejdéle oddálit vzplanutí v rámci základní péče. Hledejte hydratační výrobky, které obsahují osvědčené aktivní složky, jako jsou:
- Licochalcon A: výtažek z lékořice, který zklidňuje pokožku a zmírňuje zarudnutí
- Ceramidy: které posilují bariérovou funkci pokožky
- Omega-3 a omega-6: pupalkový olej, olej z hroznových jader a sójový olej jsou bohatými zdroji těchto esenciálních mastných kyselin, které zklidňují a vyživují pokožku a zároveň doplňují její ochrannou bariéru.
Tyto složky jsou součástí účinného složení řady výrobků Eucerin AtopiControl, která byla vyvinuta speciálně pro péči o atopickou pokožku.
Emolienty mohou také pomoci ke zklidnění pokožky při akutních vzplanutích. Více si můžete přečíst ve článku Akutní vzplanutí atopické dermatitidy.
Masti na předpis: kortikosteroidy (jako je hydrokortizon) dokážou zklidnit atopickou pokožku během vzplanutí. Více si můžete přečíst ve článku Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí. Váš lékař vám poradí nejvhodnější léčbu pro vaši pokožku.
Jemné, ale důkladné mytí: Mytí a čištění je důležitým prvním krokem v péči o atopickou pokožku. Používejte jemné, ale účinné mycí a čisticí výrobky, jejichž speciální složení je šetrné k atopické pokožce. Vyzkoušejte Eucerin Koupelový a sprchový olej AtopiControl na pokožku těla.
Více o tom, jak poskytnou atopické pokožce potřebnou péči, si můžete přečíst ve článcích Jak pečovat o atopickou pokožku u dospělých a Jak pečovat o dětskou atopickou pokožku.
Jak mohu snížit pravděpodobnost akutních vzplanutí?
Protože neexistuje žádný známý lék na atopickou dermatitidu, nejlepším způsobem, jak o pokožku pečovat, je udělat maximum pro snížení pravděpodobnosti akutního vzplanutí. Zde jsou některé z věcí, které ostatním pacientům pomohly:
Buďte opatrní při mytí pokožky: časté mytí v příliš horké vodě může poškozovat ochrannou bariéru pokožky a způsobit její vysychání. Hrubé houby a masážní kartáče mohou zatěžovat atopickou pokožku.
Zkuste se mýt ve vlažné vodě, omezit čas strávený ve vaně, raději se myjte ve sprše než ve vaně a pokožku utírejte jemným přikládáním ručníku, netřete. Po sportu se co nejdříve rychle osprchujte, abyste tělo zchladili a zbavili jej potu - teplo a pot mohou u některých lidí vyvolat vzplanutí.
Pokud vaše práce vyžaduje časté mytí rukou nebo je vystavujete chemickým látkám, snažte se jejich působení omezit. Více si můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida a ruce.
Chlaďte se: udržujte nízkou pokojovou teplotu a vlhkost vzduchu a vybírejte si dovolenou v chladném nebo mírném klimatickém pásu. Zmírníte tak pocení, které může vyvolávat podráždění a svědění.
Sluneční ochrana: Atopická pokožka je již sama o sobě suchá a slunce způsobuje další vysychání. Omezte pobyt na slunci, vyhýbejte se mu v hodinách, kdy je nejintenzivnější, noste ochranný oděv a používejte adekvátní ochranný faktor. Více si můžete přečíst ve článku Účinky slunce na citlivou pokožku.
Noste měkké, prodyšné látky: Snažte se vyhýbat hrubým a syntetickým tkaninám na pokožce. I vlna způsobuje u některých jedinců svědění. Také některé prací prostředky mohou dráždit atopickou pokožku, proto pro citlivou pokožku vybírejte nebiologické výrobky.
Na noc si navlékněte bavlněné rukavice: Škrábání situaci dále zhoršuje, proto pokud se vy nebo vaše dítě máte tendenci škrábat, pomohou vám rukavice zmírnit poškození pokožky.
Make-up: Vybírejte si výrobky, které byly vyvinuty speciálně pro suchou citlivou pleť, tak snížíte pravděpodobnost podráždění.
Strava: Každý jsme jiný, ale někteří zjistili, že určité potraviny a nápoje u nich vyvolávají příznaky - často uvádějí mléko, vejce, ořechy, korýše a alkohol. Zkuste si vést stravovací deník, díky němuž zjistíte, co způsobuje akutní vzplanutí na vaší pokožce nebo pokožce vašeho dítěte. Nedělejte však výrazné změny ve stravování u kojenců a dětí, aniž byste je nejprve neprojednali s vaším lékařem.
Přestaňte kouřit: Cigaretový kouř může zhoršovat příznaky atopické dermatitidy.
Více si můžete přečíst ve článku Faktory, které ovlivňují kůži.
Pokud příznaky přetrvávají,nebo vás obtěžuje či znepokojuje stav vaší pokožky či pokožky vašeho dítěte, obraťte se na svého lékaře.
Zdroje
- Overview of Atopic Dermatitis, Avena-Woods C, Am J Manag Care, 2017 June, Vol. 23, No. 8, Supplement S115-123
- Nutten S. Atopic dermatitis: global epidemiology and risk factors. Ann Nutr Metab. 2015; 66(suppl 1):8-16. Doi: 10.1159/000370220.
- Eichenfield LF, Tom WL, Chamlin SL, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 1. Diagnosis and assessment of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol. 2014; 70(2):338-351. doi: 10.1016/j.jaad.2013.10.010.
- Spergel JM. From atopic dermatitis to asthma: the atopic march. Ann Allergy Asthma Immunol. 2010; 105:99–106. doi: 10.1016/j.anai.2009.10.002.
- WebMD
- Sicherer SC, Leung DY. Advances in allergic skin disease, anaphylaxis, and hypersensitivity reactions to foods, drugs, and insects in 2008. J Allergy Clin Immunol. 2009; 123(2):319-327. doi: 10.1016/j. jaci.2008.12.025.
- Comprehensive analysis of the gene encoding filaggrin uncovers prevalent and rare mutations in ichthyosis vulgaris and atopic eczema. Sandilands et al. Nat Genet. 2007 May; 39(5):650-4.
- Wen HJ, Chen PC, Chiang TL, Lin SJ, Chuang YL, Guo YL. Predicting risk for early infantile atopic dermatitis by hereditary and environmental factors. Br J Dermatol. 2009; 161(5):1166-1172. doi: 10.1111/j.1365-2133.2009.09412.x.