Atopická dermatitida je chronické kožní onemocnění, které může vzplanout na vlasové pokožce a ve vlasové linii. V tomto článku se dozvíte, jak poznáte, zda vy nebo vaše dítě trpíte atopickým ekzémem nebo jiným běžným onemocněním vlasové pokožky. Zjistíte, jaké jsou možné příčiny a spouštěče a doporučíme vám, jak pečovat o atopickou vlasovou pokožku.
Jak poznám, zda mám atopickou dermatitidu na mé vlasové pokožce?
Pokud máte vy nebo vaše dítě zarudlou, svědící pokožku na hlavě a již se u vás atopická dermatitida (také známá jako atopický ekzém) vyskytla na jiných částech těla, pak je pravděpodobné, že s ní příznaky na pokožce hlavy souvisí. Atopická dermatitida je běžná zejména u kojenců a dětí, ale postihuje také mnohé dospělé. Více si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida a kojenci, Atopická dermatitida a děti a Atopická dermatitida u dospělých.
Pokud vy nebo vaše dítě netrpíte atopickou dermatitidou, pak existuje několik dalších typů dermatitidy, které se také běžně vyskytují na vlasové pokožce a které vykazují podobné příznaky. Patří mezi ně:
Seboroická dermatitida (nebo Seboroický ekzém)
Běžné onemocnění u kojenců, u nichž je známo také jako „mléčná krusta“. Mnoho odborníků ji vysvětluje jako typ kvasinkové infekce (ačkoli někteří jsou přesvědčeni, že může být dědičného původu a/nebo souviset s imunitním systémem), jejímiž typickými příznaky jsou silné, krustovité, nažloutlé vločky kůže na vlasové pokožce kojence, ale mohou se také objevit na očích a nose. Na rozdíl od atopické dermatitidy jen málokdy svědí. Většina dětí z onemocnění s přibývajícím věkem vyroste a ve věku tří let jsou obvykle již bez příznaků. Více všeobecných informací o seboroické dermatitidě najdete zde.
Lupy
Seboroická dermatitida je považována za základní příčinu lupů u dospělých. Existují dva různé typy: mastné lupy (které se projevují jako mastné, nažloutlé šupinky na vlasové pokožce podobné příznakům seboroické dermatitidy u kojenců) a suché lupy (kde jsou šupinky suché, bílé a snadno se uvolňují a padají z hlavy a vlasů).
Stejně jako u atopické dermatitidy pokožka často svědí a je na pohled zarudlá. Suché lupy jsou mnohem častější u dospělých než u dětí, trpí jimi někdy za život až 50 % dospělé populace. Přečtěte si o nich více ve článku Lupy.
Co způsobuje nebo vyvolává atopickou dermatitidu na hlavě?
Psoriáza
Stejně jako atopická dermatitida, psoriáza je zánětlivé onemocnění, které je pravděpodobně také dědičného původu a souvisí s narušeným imunitním systémem. Psoriáza je vzácná u kojenců a dětí, nejčastěji postihuje dospělé a objevuje se na vlasové pokožce. Má specifický vzhled - zanícená pokožka překrytá stříbřitými šupinkami. V závažných případech může způsobit vypadávání vlasů. Více si přečtěte ve článku Psoriáza.
Kontaktní dermatitida:
Kontaktní dermatitida (také známá jako dráždivá nebo alergická dermatitida, nebo kontaktní ekzém) vzniká, když pokožka reaguje na vnější podnět, s nímž byla nebo je v kontaktu. Kontaktní dermatitida na vlasové pokožce vzniká v reakci na chemické látky v některých šamponech, barvách na vlasy nebo jiných vlasových výrobcích. Můžete být alergičtí na tyto složky, nebo mohou vaši pokožku pouze dráždit.
Ačkoli se nejedná o kožní onemocnění, další častou příčinou svědění pokožky hlavy u dětí ve věku od tří do dvanácti let jsou vši. Ačkoliv jsou extrémně nakažlivé, lze je snadno léčit, a jakmile určíte tuto diagnózu (lze je obvykle poměrně snadno rozpoznat, ale pokud si nejste jisti, poraďte se s vaším lékařem), váš lékárník vám bude schopen doporučit vhodnou léčbu.
Více si o příznacích atopické dermatitidy a o tom, jak se liší na různých částech těla, můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na obličeji, Atopická dermatitida na očních víčkách, Atopická dermatitida na rukou a Atopická dermatitida na různých částech těla.
Máte-li jakékoliv pochybnosti o tom, jaké je vaše onemocnění, nebo vás jakkoliv znepokojuje pokožka vaše či vašeho dítěte, obraťte se na vašeho lékaře, který určí vaši diagnózu a doporučí léčbu.
Atopická dermatitida je dědičné onemocnění, u nějž odborníci předpokládají souvislost s narušeným imunitním systémem. Vše o příčinách a spouštěčích si můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.
Pokožka hlavy je výrazně silnější než pokožka na zbytku těla a obsahuje také hustou síť vlasových folikulů a mazových a potních žláz. Naše hlava hraje klíčovou roli v regulaci naší tělesné teploty.
Pot, který naše pokožka produkuje, aby se při přehřátí ochladila, vytváří ideální prostředí, ve kterém se daří bakteriím vyvolávajícím a zhoršujícím atopickou dermatitidu. Díky našim vlasům se zde bakterie mohou snadno udržet a velké množství folikulů představuje velké množství vstupních bran, kudy mohou bakterie pronikat do naší pokožky, a proto je atopická vlasová pokožka snadno dráždivá a náchylná ke vzplanutí. Více si můžete přečíst ve článku Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí.
Pravidelné mytí a styling vlasů také mohou způsobovat vysychání pokožky a další zhoršování příznaků atopické dermatitidy. Je-li naše pokožka jakkoliv citlivá na výrobky, které používáme, pak také mohou vyvolávat nebo zesilovat zánět. Je-li pokožka v této oblasti suchá a podrážděná, škrábání její příznaky dále zhoršuje.
Jak mám pečovat o atopickou vlasovou pokožku?
U kojenců, kteří mají málo nebo žádné vlasy, je péče o pokožku hlavy s atopickou dermatitidu podobná jako o pokožku jinde na těle. Jemné mytí a pravidelné používání hydratačních výrobků vyvinutých speciálně pro atopickou pokožku, jakou jsou výrobky z řady Eucerin AtopiControl, pomohou zajistit atopické vlasové pokožce každodenní základní péči, kterou potřebuje, a také prodloužit období mezi vzplanutími a zklidnit pokožku během akutního vzplanutí. Více si můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida a kojenci.
U dětí a dospělých mohou vlasy péči o atopickou pokožku často komplikovat. Krémy a masti, které lze snadno nanášet na další oblasti těla, způsobují, že vlasy vypadají mastné a zplihlé a vedou k frustraci z vlastního vzhledu. Více si můžete přečíst ve článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života. Zde jsou některá doporučení, jak pečovat o atopickou pokožku:
Mytí vlasů a vlasové pokožky
Vaše vlasy nebo vlasy vašeho dítěte umývejte jemným šamponem, který je bez parfemace a barviv, a je prokazatelně šetrný k citlivé pokožce. Vyzkoušejte Eucerin DermoCapillaire Zklidňující šampon s ureou pro suchou pokožku.
Nesprchujte se více než jednou denně, zmírněte tlak vody a kdykoli je to možné použijte vlažnou vodu. Časté sprchování a příliš horká voda může způsobit další vysychání pokožky. Silný proud a studená voda také mohou způsobit zbytečné podráždění vlasové pokožky.
Snažte se neměnit výrobky příliš často. A dbejte na důkladné opláchnutí vlasů od šamponu. Po sprchování zabalte hlavu do ručníku, aby vlasy vyschly, je to šetrnější než tření vlasů nebo používání fénu. Tření zhorší stav svědící vlasové pokožky a horký vzduch z fénu (nebo další stylingové pomůcky, jako jsou žehličky nebo kulmy) může způsobit další vysychání vaší vlasové pokožky. Pokud chcete vlasy vyfoukat, nastavte fén na studený vzduch a vyhýbejte se stylingovým výrobkům, jako jsou tužidla a gely.
Na noc můžete na vlasovou pokožku použít hydratační výrobek z řady Eucerin AtopiControl - vyzkoušejte Eucerin AtopiControl Tělové mléko, které obsahuje ověřené aktivní složky, jako je licochalcon A (pro zklidnění pokožky a zmírnění zarudnutí) a ceramidy (které posilují bariérovou funkci pokožky) a následující ráno ho samozřejmě můžete smýt.
Během vzplanutí, kdy je prioritní zklidňující péče o atopickou pokožku, která má přednost před vaším vzhledem, můžete použít vaši předepsanou mast a Eucerin AtopiControl Acute krém. Ačkoliv se nejedná o zdravotnický výrobek a není určen jako jeho náhrada, je Eucerin AtopiControl Acute krém ideální jako doplňková péče (doplňková znamená v lékařské terminologii, že výrobek zvyšuje účinky jiného výrobku). Obsahuje mentoxypropandiol (výtažek z mentolu) a dekandiol (antibakteriální aktivní složku), které prokazatelně ochlazují a zklidňují pokožku a přinášejí rychlou úlevu.
Vyhýbejte se barvám na vlasy
Snažte se vyhýbat jakýmkoliv výrobkům, které mohou vysušovat vaši vlasovou pokožku a způsobit její další podráždění.
Co dalšího mohu udělat pro zmírnění příznaků atopické dermatitidy?
Protože neexistuje žádný známý lék na atopickou dermatitidu, snažte se rozpoznat a vyhýbat se potenciálním spouštěčům, čímž snížíte pravděpodobnost vzplanutí. Více si o opatřeních, které vám pomohou, můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.
Pokud příznaky přetrvávají, nebo pokud vás vaše pokožka jakkoliv obtěžuje, obraťte se v každém případě na vašeho lékaře.