Atopická dermatitida (také známá jako atopický ekzém) se často objevuje na obličeji. V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat příznaky, které jsou možné příčiny a spouštěče a doporučíme vám, jak o atopickou pleť pečovat každý den i jak ji zklidnit během akutního vzplanutí.
Jaké jsou příznaky atopické dermatitidy na obličeji?
Příznaky atopické dermatitidy na obličeji jsou podobné, jako její příznaky na pokožce těla: pleť je suchá, zarudlá, svědí a je dráždivá. Někteří lidé také uvádějí pocity štípání a/nebo pálení. Škrábání svědící pokožky příznaky dále zhoršuje a může dojít k jejímu poškození, infekci a hrubnutí.
Atopická dermatitida na obličeji, stejně jako všechny další formy atopické dermatitidy, je běžná zejména u kojenců a dětí, a obvykle se objevuje mezi dvěma a šesti měsíci věku. Nejprve postihuje především tváře a čelo, ale s rostoucím věkem se může rozšířit i na další části těla. Více si můžete přečíst ve článku Atopická dermatitida a kojenci a Atopická dermatitida a děti.
Mnoho dětí z onemocnění vyroste, ale u některých může přetrvávat až do dospělosti a u některých dospělých se atopická dermatitida na obličeji objeví, aniž by jí trpěli jako děti. Atopická dermatitida na obličeji může u dospělých postihnout oblasti vlasové pokožky, čela a tváří, pokožku za ušima a citlivou oblast okolo očí. Více si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida na vlasové pokožce a Atopická dermatitida na očních víčkách. Chcete-li se dozvědět více o pokožce na jiných částech těla, přečtěte si článek Atopická dermatitida na různých částech těla. Příznaky se liší individuálně, také podle ročního období, a jsou jiné také každý den. Onemocnění má dvě odlišné fáze:
- Vzplanutí neboli akutní fázi, kdy pokožka nejvíce svědí a je dráždivá
- Klidnější období mezi vzplanutími
Více si o obou těchto fázích a o tom, jak přizpůsobit vaši péči o pleť každé z nich, můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy a Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí.
Atopická dermatitida na obličeji je na první pohled patrná, a proto je obzvláště stresující. Přestože se jedná o neinfekční onemocnění, může dětem i dospělým komplikovat společenské fungování a také snižovat sebevědomí. Je známo, že má značný dopad na kvalitu života pacientů i jejich rodin. Více si přečtěte ve článku Jak atopická dermatitida ovlivňuje spánek a kvalitu života.
Atopická dermatitida není jediný typ dermatitidy, který se může objevit na pleti obličeje u dospělých i dětí. Mezi další patří:
- Seboroická dermatitida: příznaky jsou podobné, ale pleť jen zřídka svědí. Více si přečtěte ve článku Seboroická dermatitida.
- Kontaktní dermatitida: alergická reakce na látku, která je v kontaktu s vaší pletí, např. make-up (ačkoliv i make-up může vyvolat příznaky atopické dermatitidy na obličeji).
- Fotodermatitida: když pleť obličeje reaguje na slunce. Sluneční záření může být u některých také spouštěčem atopické dermatitidy, zatímco jiní uvádějí, že jejich příznaky zmírňuje. Více si přečtěte ve článku Znalost atopické dermatitidy.
Co způsobuje a/nebo vyvolává atopickou dermatitidu na obličeji?
Atopická dermatitida je genetické onemocnění spojené s poruchou bariérové funkce pleti a poruchou imunitního systému. Více si můžete přečíst ve článku Znalost atopické dermatitidy.
Spouštěče se individuálně liší, může mezi ně však patřit: podnebí a znečištění ovzduší, stres, citlivost na alergeny a další vnější negativní vlivy, jako jsou agresivní pleťové čisticí výrobky nebo nevhodný make-up. Více si můžete přečíst ve článcích Atopická dermatitida u dospělých, Atopická dermatitida a děti a Atopická dermatitida a kojenci.
Také samotné příznaky atopické dermatitidy jsou jejími spouštěči. Pokud vás obličej svědí, máte potřebu jej škrábat, což způsobuje, že se bakterie zvaná Staphylococcus Aureus začne množit a infikovat pleť. Tato infekce způsobuje zánět a svědění, které stav pleti dále zhoršuje: začarovaný kruh známý jako Cyklus atopické pokožky. Více si přečtěte ve článku Znalost atopické dermatitidy.
Jakým nejlepším způsobem zklidnit a pečovat o atopickou dermatitidu na obličeji?
Neexistuje žádný známý lék na atopickou dermatitidu, existují však kroky, díky nimž můžete zmírnit vzplanutí (jejich počet i závažnost), prodloužit dobu mezi vzplanutími a pokožku během vzplanutí zklidnit.
Účinná léčba vyžaduje přesnou diagnózu vašich příznaků, aby bylo možné potvrdit, že vy nebo vaše dítě skutečně trpíte atopickou dermatitidou, ne některým z dalších druhů dermatitidy na obličeji. Poraďte se s vaším lékařem, který vám poradí a doporučí nejvhodnější léčbu pro vaši pleť. Pokud vám lékař diagnostikuje atopickou dermatitidu, následující kroky vám mohou pomoci:
Omezte či se zcela vyhýbejte spouštěčům
Rozpoznání možných spouštěčů a opatření, která vám pomohou se jim vyhýbat, je klíčovým krokem ke snížení počtu vzplanutí. Jak na to zjistíte ve článku Znalost atopické dermatitidy.
Pravidelná hydratace
Primárním cílem při každodenní péči o atopickou pleť obličeje je prodloužit neakutní fázi a v tom je zásadní pravidelná hydratace. Hledejte hydratační výrobky (také známé jako emolienty), které obsahují osvědčené složky, jako jsou:
- Licochalcon A: zklidňuje pleť a zmírňuje zarudnutí
- Ceramidy: posilují bariérovou funkci pleti
- Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny: zklidňují a vyživují pleť a zároveň doplňují její ochrannou bariéru.
Toto jsou klíčové složky Eucerin AtopiControl Pleťového krému, který prokazatelně poskytuje atopické pleti obličeje potřebnou každodenní péči.
Speciální péče během vzplanutí
Eucerin AtopiControl Pleťový krém lze použít také při vzplanutí, ale možná bude vaše pleť potřebovat doplňující péči pro zmírnění svědění a zklidnění zarudnutí a podráždění. Eucerin AtopiControl Acute krém (s antibakteriálním dekandiolem a chladivým mentoxypropandiolem) byl vyvinut speciálně tak, aby pleti poskytoval péči a pohodlí, které potřebuje během vzplanutí.
Oba výrobky lze používat společně s předepsanou léčbou, která často pomáhá zklidnit závažné příznaky. Více si přečtěte ve článku Jak poznat a zvládat akutní vzplanutí.
Jemné čištění
Agresivní čisticí výrobky mohou pleť obličeje dráždit a po jejich použití se může objevit vyrážka v obličeji. Proto si pro čištění pleti obličeje vybírejte jemné výrobky. Pokud jste zvyklá oplachovat čisticí výrobek vodou, ujistěte se, že není příliš horká, protože horká voda může způsobit další vysušování.
Sluneční ochrana
Někteří lidé zjišťují, že malé množství slunečního záření jejich příznakům pomáhá, jiným je naopak zhoršuje. Tak či tak, nezapomínejte poskytnout pleti potřebnou ochranu pomocí výrobků, které jsou prokazatelně vhodné pro atopickou pleť obličeje. Více si o důležitosti sluneční ochrany můžete přečíst ve článku Pokožka a slunce.
Make-up
Vybírejte si výrobky, které jsou bez vůně a u nichž bylo v ideálním případě prokázáno, že jsou vhodné pro citlivou pleť. Než půjdete spát, váš make-up vždy odstraňte.
O kosmetické péči pro atopickou pleť se můžete více dozvědět ve článku Jak pečovat o dětskou atopickou pokožku a Jak pečovat o atopickou pokožku u dospělých.