Seborrhoická dermatitida je běžné, chronické kožní onemocnění, které vytváří ložiska nažloutlých šupinek na vlasové pokožce nebo v obličeji, i když může postihovat i jiné oblasti těla. Správným a pravidelným používáním výrobků pro vlasy a pokožku se speciálním složením můžete příznaky tohoto onemocnění regulovat.
Co je seborea
Seborrhoická dermatitida (neboli seborrhoický ekzém) je zdravotní stav kůže, který je v mnoha případech základní příčinou lupů. U kojenců se projevuje jako tzv. "cradle cap" (čepička z kolébky).
Až 50 % dospělé populace trpí lupy s olupujícími se nažloutlými šupinkami na vlasové pokožce a velké množství trpí také zánětlivým onemocněním vlasové pokožky.
Často ji doprovází zarudnutí pokožky a pupínky ve vlasech. Seborrhoická dermatitida se může také objevovat na dalších oblastech pokožky, jako jsou mastné plošky uvnitř ucha. Mezi další běžně postižené oblasti patří obočí a oční víčka, nos a nosoretní rýhy a střed hrudníku. Seborrhoická dermatitida není infekční a není způsobena nedostatečnou hygienou.
Seborrhoická dermatitida u kojenců ("cradle cap") je dočasné kožní onemocnění a mělo by vymizet s přibývajícím věkem dítěte, obvykle do 3 let. Příznaky jsou silné, krustovité, nažloutlé šupinky na vlasové pokožce kojenců a někdy také v okolí očí, uší a nosu.
Jaké jsou příznaky seborrhoické dermatitidy?
Běžně se vyskytující příznaky seborrhoické dermatitidy jsou:
- Kožní šupinky – bílé a olupující se, nebo nažloutlé, mastné a přilnavé – "lupy"
- Léze na pokožce
- Plaky, které pokrývají velké plochy pokožky
- Mastná pleť
- Svědění kůže - může zesílit v případě infekce pokožky a vést k dalšímu svědění a možnému krvácení, pokud pokožku škrábeme
- Mírné zarudnutí
- Vypadávání vlasů
Co způsobuje seborrhoickou dermatitidu?
Seborrhoická dermatitida vzniká, když se proces obnovy buněk vlasové pokožky zkrátí, což vede k rychlému odlučování zrohovatělých buněk, které se slepují dohromady a vytvářejí viditelné šupiny. Tento proces je spojován s mnoha příčinami. Bylo zjištěno, že může být dědičný, neboť u dětí postižených rodičů je vyšší pravděpodobnost jeho výskytu. Je však také známo, že souvisí s podrážděním způsobeným kvasinkami rodu Malassezia, které se množí v oblastech mastné pokožky, kde způsobují mikrozáněty vedoucí ke svědění pokožky.
Další faktory, jako je fyzická nebo emoční zátěž, hormonální změny, špatné stravování, konzumace alkoholu, únava, výkyvy počasí, nedostatečné používání šamponu, nedostatečné mytí pokožky a obezita, mohou její riziko zvyšovat. Neurologická onemocnění, včetně Parkinsonovy nemoci, poranění hlavy a mrtvice také mohou mít souvislost se seborrhoickou dermatitidou. Virus HIV je také spojován se zvýšeným výskytem případů seborrhoické dermatitidy.
Jak lze seborrhoickou dermatitidu léčit?
Nejlepší způsob, jak zmírnit projevy seborrhoické dermatitidy je prevence nebo regulace spouštěcích faktorů tím, že budete péči o vlasovou pokožku a pokožku těla věnovat důkladnou pozornost.
Nejčastěji používaným způsobem léčby seborrhoické dermatitidy na vlasové pokožce jsou speciálně vyvinuté šampony, které nejen pomáhají odstraňovat šupinky, ale také brání jejich opakované tvorbě.
Existuje mnoho šamponů určených speciálně pro léčbu seborrhoické dermatitidy. Mohou obsahovat některé z následujících aktivních látek: climbazol, pirocton olamine, polidocanol, protizánětlivé látky (např. kyselina salicylová a resorcin), minerály (zinek, sulfid seleničitý) nebo antimykotika (ketokonazol).
Eucerin DermoCapillaire Šampon proti suchým lupům a Gelový šampon proti mastným lupům jsou určeny speciálně pro suché nebo mastné lupy a mají dermatologicky prokázanou účinnost proti seborrhoické dermatitidě.
V závažných případech Vám může lékař předepsat antimykotika, jako je ketokonazol, metronidazol nebo kyselina azelaová, která působí na kvasinky malassezia, nebo krémy obsahující protizánětlivé kortikosteroidy.
V současné době se používají i lokální imunomodulátory, jako je takrolimus nebo pimekrolimus.
Seborrhoická dermatitida je chronické onemocnění, které lze prostřednictvím správné léčby regulovat. Často se projevuje akutními vzplanutími, po nichž následují delší klidové fáze. Intenzivnější formy tohoto onemocnění mohou přecházet do psoriázy vlasové pokožky a jsou označována jako sebopsoriáza.
Doporučení
Vždy se obraťte na dermatologa, pokud Vaše příznaky seborrhoické dermatitidy ani při častém používání šamponů s léčebnými účinky neustupují. Jeho pomoc také vyhledejte, pokud se do oblastí postižených seborrhoickou dermatitidou dostane infekce nebo pokud ložiska začnou mokvat či hnisat, začnou se na nich tvořit strupy nebo jsou silně zarudlé a bolestivé.