Lidé se světlou pletí, kteří trpí slunečními alergiemi, nebo ti, kteří podstoupili dermatologické ošetření, jsou náchylnější ke slunečnímu poškození, než ti se zdravou pokožkou. Proto je nezbytné pochopit účinky UVA a UVB záření, abychom mohli předcházet slunečnímu poškození.
Jaké má UV záření pozitivní i negativní účinky?
Většina lidí se těší na léto a příležitost trávit více času na slunci.
Je dobře známo, že slunce má mnoho pozitivních účinků: sluneční světlo pomáhá našemu tělu vytvářet vitamín D, je prospěšné pro kosti, svaly a imunitní systém našeho organismu.
Viditelné sluneční světlo stimuluje tvorbu endorfinů, které pomáhají lidem trpícím depresí, zatímco infračervené sluneční světlo pomáhá zlepšovat krevní oběh, zrychluje metabolismus a produktivitu.
Sluneční záření však může být také škodlivé, a jeho nadměrné působení může vést k závažnému kožnímu poškození, jako je: předčasné stárnutí, sluneční alergie a rakovina kůže. Proto je nezbytné chránit obličej a tělo před negativními účinky UVA a UVB záření. Obzvláště důležité je to v případě dětské pokožky, která je mnohem tenčí a citlivější, a tudíž náchylnější k poškození UV zářením, než kůže dospělých.
Přečtěte si více o sluneční ochraně pro děti.
Jak chránit citlivou pleť při působení UV záření?
UVA záření působí během celého dne. UVA paprsky projdou prakticky neomezeně skrze vrstvy mraků a mohou dokonce pronikat sklem. Pronikají hluboko do spodních vrstev kůže (dermis) a hrají hlavní roli v chronickém poškození, jako je předčasné stárnutí pokožky, sluneční alergie (PLE), fotodermatózy, imunosuprese, nepřímé poškození DNA a poškození očí a oční sítnice.
UVB záření má na svědomí akutní sluneční poškození kůže (spálení), přímé poškození DNA a rakovinu kůže, stejně jako poškození očí a oční sítnice. UVB paprsky se během dne mění a nejsilnější jsou okolo poledne. Zatímco UVA záření proniká hluboko do vrstev pokožky, UVB záření působí v epidermis a způsobuje spálení a poškození pokožky zejména v létě.
Přečtěte si více o tom, jaký vliv má slunce na kůži.
Léky na akné a vyšší citlivost pleti na UV záření
Běžné léky na akné mohou zvyšovat citlivost pleti na sluneční záření. Navíc jedním z hlavních rizik vystavování aknózní pleti slunci je pozánětlivá hyperpigmentace, kdy se mohou na obličeji po výskytu vyrážky, pupínku nebo poranění v postižené oblasti objevit malé plochy odlišně zabarvené pleti. Některým pacientům s akné může pomoci světelná terapie (nejčastěji léčba modrým nebo modrým a červeným světlem). Pro další informace se prosím obraťte na svého dermatologa.
Slunečních paprsků byste si tedy měli užívat v přiměřené míře a pravidelně nanášet speciálně vyvinutou sluneční ochranu, která je přizpůsobena potřebám mastné a aknózní pleti.
Emulze na opalování pro mastnou a aknózní pleť by měly pleť ideálně zmatňovat a mít lehkou konzistenci, vhodnou pro aknózní pleť, která neucpává póry. Eucerin Ochranný krémový gel na opalování Oil Control SPF 30 nebo 50+ pomáhá chránit pleť před UVA a UVB zářením. Kromě UV filtrů obsahuje vysoce účinný přírodní antioxidant licochalcon A, který poskytuje technologii buněčné ochrany, zatímco kyselina glycyrrhetinová chrání DNA uvnitř jádra každé kožní buňky. Jeho unikátní technologie Oil Control obsahuje L-karnitin regulující tvorbu mazu a kombinaci tří pigmentů, které vstřebávají tuky, pro suchý povrch pleti. Používejte denně jako součást každodenní péče a aplikaci během dne opakujte. Doporučujeme SPF (sun protection factor) 30 nebo více, podle citlivost pleti na slunce a míru vystavování se slunci.
Atopický ekzém a účinky slunečního záření
Obecně osobám trpícím atopickým ekzémem mírné působení slunce prospívá, sluneční záření, vítr a písek však mají dehydratační účinek i na normální pleť, a u suché pleti dochází k ještě většímu vysušování, které dále atopický ekzém zhoršuje.
Doporučujeme používat sluneční ochranu, která odpovídá specifickým potřebám suché, citlivé a atopické pleti.
Tak získá ochranu a péči, kterou citlivá pleť potřebuje. Eucerin Vysoce ochranný krém na opalování na obličej, vhodný pro pacienty s atopickým ekzémem, chrání obličej a tělo před UVA/UVB zářením, zatímco licochalcon A chrání kožní buňky v hlubší vrstvě epidermis a kyselina glycyrrhetinová podporuje vlastní ochranu a obnovu DNA kožních buněk.
Zvýšení citlivosti pleti na UV záření po dermatologickém ošetření
Po laserové terapii a chemickém peelingu může pleť zůstat citlivá a velmi podrážděná, a proto také náchylná k fotopoškození.
Doporučujeme, abyste se po takových zákrocích vyhýbali přímému slunečnímu záření a i ve stínu používali tu nejvyšší možnou UV ochranu.
Eucerin Vysoce ochranný krém na opalování na obličej SPF 50+ je vhodný pro použití po chemickém peelingu a laserovém zákroku. Kombinuje velmi vysokou UVA/UVB ochranu s biologickou buněčnou ochranou a ochranou DNA. Rychle se vstřebávající krém je vhodný pro normální až suchou pleť, zatímco Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej SPF 50+ je vhodný pro smíšenou až mastnou pleť.
Různé podoby citlivé pokožky a UV záření
Pokožka citlivá na sluneční záření nebo hypersenzitivní pokožka má mnoho podob; může být nedostatečně vyvinutá (u dětí), zanícená (v důsledku kožního onemocnění, jako je atopický ekzém v obličeji nebo těle, nebo kožní onemocnění jako je rosacea nebo akné), poškozená (léky nebo dermatologickou léčbou), nebo se jedná jen o přirozenou reakci osoby se světlou pletí. Poškození v důsledku působení UV záření, opakovaného spálení v dětství a dospívání zvyšují riziko vzniku epiteliálního kožního karcinomu a maligního melanomu v pozdějším věku, proto je nezbytné používat sluneční ochranu již od útlého dětství. Většina výrobků Eucerin sluneční ochrany je vhodná i pro velmi citlivou pokožku a všechny odpovídají doporučení Evropské komise a asociace Cosmetics Europe (dříve Colipa).