Acne vulgaris je nejčastější kožní onemocnění v průmyslových zemích. Obvykle začíná během puberty společně s hormonálními změnami a může přetrvávat až do pozdní dospělosti. Přibližně 80-90 % mladých lidí je do jisté míry postiženo nedokonalostmi pleti a 20-30 % z nich vyhledá lékařskou pomoc. Také rostoucí počet dospělých, zejména žen, trpí akné v pozdějším věku.
Projevy a příznaky
Co je akné?
Při akné je pleť mastná a na obličeji, a často také krku, ramenou, hrudníku a zádech, se objevují otevřené a uzavřené komedony (černé tečky a bílé pupínky). U středně těžkých a těžkých forem akné bývá pokožka zarudlá a vytváří se zanícené papuly a pustuly. Akné může způsobovat psychické potíže, vyvolávat nepříjemné přetrvávající příznaky a může vést také k pozánětlivým hyperpigmentacím (PIH) a/nebo dlouhodobému zjizvení.
Pozánětlivá hyperpigmentace jsou ploché oblasti odlišně zabarvené pokožky a jsou reakcí pokožky na zánět (jako je akné nebo ekzém) zejména u osob s tmavší pletí. Postupem času mohou vymizet, pomoci mohou ale také dermatologické způsoby léčby a depigmentační zákroky.
Rosacea, kožní porucha hypersenzitivní pokožky, má mnoho příznaků společných s akné a papuly a pustuly jsou na pohled podobné. Rosaceu však narozdíl od akné nedoprovází ucpané póry, pokožka je spíše suchá než mastná a onemocnění nezanechává jizvy.
Přečtěte si více o hypersenzitivní pokožce.
Existují čtyři klíčové faktory, které přispívají k tvorbě akné:
01 Seborea
Zvýšená tvorba kožního mazu. Z fyziologického hlediska mazové žlázy vylučují olejovitou látku, známou jako maz, který lubrikuje vlasy a pokožku.
Řada vlivů, jako jsou hormony, podnebí, některé léky a dědičnost mohou vyvolat vyšší tvorbu kožního mazu.
Narušené vylučování mazu může také vyvolat seborrhoickou dermatitidu, běžné zánětlivé kožní onemocnění, při němž se na mastných oblastech, jako je vlasová pokožka nebo vnitřek ucha, tvoří olupující se bílé až nažloutlé šupinky. Přečtěte si více o seborrhoické dermatitidě.
02 Hyperkeratóza
Hyperkeratóza (hyperkeratinizace) je zesílení vnější vrstvy pokožky (stratum corneum). Nepravidelné odlučování odumřelých, zrohovatělých kožních buněk (korneocytů) ucpává kanálky mazových žláz a narušuje nebo zastavuje vylučování mazu.
Když pleť produkuje nadměrné množství mazu (seborea) a odumřelé kožní buňky ulpívají na pleti (hyperkeratóza), mohou se tyto dvě složky nahromadit ve folikulu a společně vytvořit měkkou zátku. Tato zátka může způsobit, že stěna folikulu naběhne a vytvoří uzavřený komedon (bílý pupínek) nebo pokud je zátka blízko u povrchu, vytvoří otevřený komedon (černou tečku).
03 Mikrobiální kolonizace
Bakterie, které normálně přežívají na pokožce (Propionibacterium acnes) se mohou v ucpaných folikulech přemnožit a způsobit papuly, pustuly, noduly nebo cysty.
04 Zánět
Důsledkem je zarudlá a zanícená pleť. U závažných forem akné stěna folikulu v pozdní fázi zánětu praská. Lipidy, mastné kyseliny, korneocyty, bakterie a zbytky buněk se uvolňují a způsobují rozsáhlé a hluboké záněty v přilehlé tkáni.
Pokud si nejste jisti, zda Vaše příznaky souvisejí s akné, mohla by Vám pomoci diagnostika pleti. Nebo vyhledejte pomoc u dematologa.
Přečtěte si více o dermatologické léčbě akné.
Přečtěte si více o ošetřování problematické pleti a akné bez léčby.
Přečtěte si více o hypersenzitivní pleti.
Příčiny a faktory
Hlavní příčiny a faktory akné
Hormony jsou považovány za jednu z příčin, kvůli které se akné vyskytuje nejčastěji u teenagerů (ačkoliv akné mohou trpět lidé všech věkových kategorií). Zvýšení hladiny androgenů jak u chlapců, tak dívek v pubertě způsobuje, že mazové žlázy produkují více kožního mazu než pleť potřebuje.
Kromě množství hormonů hraje při vzniku akné roli také zvýšená citlivost mazových žláz.
Většina případů akné zmizí po pubertě samovolně. Účinná léčba je však nezbytná, abychom zabránili vzniku trvalých jizev.
Mazové žlázy jsou obzvláště citlivé na hormony, proto se akné může objevit u dospělých žen při hormonálních onemocněních (např. syndrom polycystických ovarií). Také psychický stres může být příčinou akné u dospělých žen.
Bakterie. U lidí s aknózní pletí vytváří zvýšená tvorba mazu ideální prostředí, ve kterém se běžně neškodné bakterie (Propionibacterium acnes) mohou množit. To vyvolává zánět a tvorbu zarudlých nebo hnisavých pupínků.
Důvodem není, jak některé mýty tvrdí, nedostatečná hygiena osob trpících akné. Právě naopak, nadměrné mytí agresivními čisticími výrobky ve skutečnosti pleť spíše dráždí.
Geny také ovlivňují rizikovost jedince pro výskyt akné. Pokud oba rodiče trpěli akné, pak je vyšší pravděpodobnost, že i u jejich dítěte se toto onemocnění projeví.
A stejně tak, pokud oba rodiče trpěli akné v dospělosti, je u jejich potomků vyšší riziko výskytu akné v dospělosti.
Léky. O některých lécích (např. steroidy a lithium) je známo, že u některých osob vyvolávají akné.
Okolo akné panuje řada mýtů, z nichž mnohé nespravedlivě obviňují poškozené - například, že akné je způsobeno "špinavou" pletí, nedostatečnou hygienou nebo špatnou stravou, nebo že je akné infekční. Kromě toho, že jsou tyto mýty nepravdivé, mohou nemocným způsobit zbytečný stres, který jen zhoršuje jejich již tak nízké sebevědomí. Dermatologové pomohou odborně vysvětlit, co jsou fakta a co nepravdivé mýty.
Přečtěte si více o dermatologické léčbě akné.
Přečtěte si více o ošetřování problematické pleti a akné bez léčby.
Další faktory
Další přitěžující faktory akné
I když nejsou příčinou akné, některé faktory mohou zhoršovat jeho příznaky:
- strava příliš bohatá na některé sacharidy (hodně cukru a bílé mouky)
- nadměrná konzumace kravského mléka a mléčných výrobků (s výjimkou sýra)
- kouření cigaret
- make-up, který ucpává póry
- komedogenní kosmetické výrobky
Je důležité vyhledat dermatologa již v raných fázích akné, a to i když jsou příznaky mírné, neboť účinná lékařská pomoc může zabránit zhoršení onemocnění a následkům v podobě jizev.
Měli byste také dodržovat některá obecná pravidla:
- Používejte vlažnou vodu a vhodné čisticí výrobky (příliš horká nebo příliš studená může akné zhoršit).
- Nechte pupínky, aby se samy zhojily (vymačkávání je jen zhoršuje a způsobuje jizvy).
- Používejte pouze nekomedogenní kosmetiku.
- Používejte nekomedogenní make-up.
- Každý večer make-up důkladně odličte.
Řešení
Řešení příznaků aknózní pleti
Přestože na problematickou a aknózní pleť neexistuje žádný 'lék', může být medicínská i alternativní léčba velmi účinná v prevenci tvorby nových skvrn a jizev.
V závislosti na závažnosti problematické a aknózní pleti, mohou pacienti používat výrobky na čištění, tonizaci a péči, jako je řada Eucerin DermoPure, nechat si předepsat medicínskou léčbu, jako jsou retinoidy nebo perorální antibiotika nebo kombinovat obojí. Některé druhy medicínské léčby mají známé dehydratační vedlejší účinky, doporučuje se tedy k nim přidat doplňkovou hydratační péči.
Tato pravidelná každodenní péče by rovněž měla zahrnovat speciálně vyvinutou sluneční ochranu se složením uzpůsobeným pro mastnou a aknózní pleť, jako je Eucerin Ochranný krémový gel na opalování Oil Control SPF 30 / SPF 50+. Kromě filtrů, které chrání před škodlivými UVA a UVB paprsky, nabízejí tyto výrobky biologickou ochranu buněk a unikátní technologii Oil Control s L-karnitinem pro regulaci mazu a pigmenty absorbujícími tuky.
Přečtěte si více o dermatologické léčbě akné.
Přečtěte si více o ošetřování problematické pleti a akné bez léčby.
Zjistěte více o řadě Eucerin DermoPure.
Přečtěte si více o sluneční ochraně pleti obličeje.