růžovka na obličeji

Rosacea (růžovka) a kuperóza – Poznejte příznaky onemocnění včas a najděte řešení

5 min čtení
Zobrazit více

Na rozdíl od mnoha kožních poruch může být hypersenzitivní pleť obličeje bez viditelných známek, a přesto pro postižené velmi nepříjemná. Jedná se o poměrně běžný stav pleti. Studie odhalily hojný výskyt subjektivně vnímané citlivé pleti napříč celým vyspělým světem a dermatologové po celém světě hlásí nárůst oznamovaných případů. Vzhledem k subjektivitě příznaků však přesná čísla nelze ověřit.

Jaké jsou příznaky růžovky a kuperózy a jak se tato onemocnění liší?

Rosacea je chronické, epizodické zánětlivé onemocnění, které postihuje až 10 % dospělé populace. Patří do skupiny hypersenzitivní pleti, a proto postižení popisují nepříjemné pocity, jako je, mimo jiné, štípání a pálení - subjektivní pocity, které jsou spojeny s hypersenzitivitou.

U rosacey se difuzní zarudnutí objevuje na tvářích, bradě, nosu a čele.
Těžká forma rosacey může způsobovat zbytnění kůže na nosu.

Kromě těchto příznaků se u nich typicky projevuje zčervenání a vykazují známky difuzního zarudnutí tváří, brady, nosu a čela, kuperózu, pupínky a puchýřky. Někdy rosacea postihuje i oční oblast, což může vést k tvorbě ječných zrn a zánětu spojivek.

V nejzávažnějších případech rosacey se může pleť zesilovat a vytvářet nadbytečnou tkáň. To se často děje v oblasti nosu a tento stav je označován jako rhinophyma. Při rhinophymu nos vypadá větší a baňatější a může u ostatních vyvolávat mylný dojem, že postižení jsou alkoholici. To pak pacienty ovlivňuje fyzicky i psychicky.

Papuly a pustuly, které se objevují, vypadají stejně jako u aknózní pleti, s tím rozdílem, že rosaceu nedoprovází ucpané póry, pleť je spíše suchá, než mastná a pupínky při rosacee nezanechávají jizvy.

Pleť se sklony ke kuperóze je ve svých raných stádiích dočasný stav.
Spouštěče způsobují u pleti se sklony ke kuperóze rozšíření cév, ale na rozdíl od normální pleti se cévy následně nestáhnou.

Pleť se sklony ke kuperóze (nebo kuperóza) je také hypersenzitivní stav pleti, doprovází ji tedy také nepříjemné pocity, jako je štípání a pálení, spolu s dalšími příznaky. Kuperózu charakterizují zarudnutí, suchost a citlivost. Zarudnutí je důsledkem rozšířených žilek, které se díky oslabené elasticitě pleti rozšiřují, když se pleť rychle prokrví, následně se ale nestáhnou, jako by tomu bylo u normální pleti.

Pleť se sklony ke kuperóze se ve svých raných stádiích může objevovat a opět mizet, v pokročilejších stádiích však zarudnutí může být na pleti viditelné nepřetržitě.

 

Zarudlá hypersenzitivní pleť se odlišuje od běžného zčervenání tím, že trvá podstatně déle (hodiny, dny nebo dokonce měsíce) a zarudnutí se nemusí zlepšit, dokud jej nezačnete léčit.

Přečtěte si více o pleti se sklony k zarudnutí.
Přečtěte si více o hypersenzitivitě obecně.

Doporučení

Pokud se domníváte, že trpíte rosaceou, vyhledejte pomoc lékaře nebo dermatologa, neboť včasná léčba může snížit pravděpodobnost zhoršení jejího stavu.

Proč zarudnutí pleti a popraskané žilky v obličeji vznikají?

Přesné příčiny rosacey nejsou známy. Odborníci však odhalili řadu faktorů, které jsou pro postižené společné. Rosacea se například vyskytuje nejvíce u osob se světlou pletí, zejména keltského a skandinávského typu.

Rosacea se obvykle začíná poprvé objevovat mezi 20 a 50. rokem. Postihuje více ženy než muže a u žen se také příznaky pravděpodobněji objeví na tvářích a bradě. Pokud však postihne muže, s větší pravděpodobností se rozvine do koncového stádia těžké rosacey, u nějž vzniká rhinophyma.

Rosacea je progresivní kožní porucha, která obvykle začíná subjektivními pocity spojenými s hypersenzitivní pletí, jako je štípání a pálení. V počátku může být zčervenání (zarudlá pleť) dočasné, ale postupně může být toto zarudnutí trvalé. Mohou se objevovat pupínky a bouličky a v některých případech se mohou oči podlévat krví. V závažnějších případech se objeví rhinophyma, otoky očí a silnější záněty kůže.

 

Podobně jako rosacea může být pleť se sklony ke kuperóze způsobena řadou faktorů, včetně věku, dědičnosti a stravy.

Přečtěte si více o typech pleti podle etnik.
Přečtěte si více o pleti obličeje se sklony k zarudnutí.

Další faktory ovlivňující vznik růžovky a popraskaných žilek v obličeji

Znečištěné ovzduší může zhoršovat příznaky rosacey a pleti se sklony ke kuperóze.
Některé prací prostředky mohou u hypersenzitivní pokožky vyvolávat reakce.

Obě poruchy se mohou zhoršovat některými spouštěči, které se sice individuálně liší, ale mezi nejběžnější patří:

  • Faktory vnějšího prostředí, jako je pobyt v horku a chladu, vítr, slunce, vlhkost a znečištění (včetně cigaretového kouře) a také pyl a výfukové plyny.
  • Psychologické faktory, jako je hněv nebo stres. Stresové hormony, jako adrenalin, vyvolávají v pleti zánětlivé procesy.
  • Vnější faktory, jako jsou některé vůně, saponáty a lokální léky (včetně kortizonových mastí), nebo horké koupele, namáhavé cvičení, alkohol a kořeněná jídla. Také oblečení může mít škodlivý účinek. Kromě barev a chemických látek dráždících pokožku, kterými jsou textilie napuštěné, obsahují zejména syntetické a nežehlivé materiály řadu chemických látek, např. formaldehyd, které mohou vyvolávat podráždění pokožky a alergie.
  • Mechanické faktory, jako je tlak na kůži.

Doporučení

Nejlepší způsob, jak minimalizovat příznaky pleti se sklony ke kuperóze i rosacey, je vyhýbat se známým spouštěčům.

Doporučujeme vést si deník, který vám pomůže určit spouštěče.

Odhalení konkrétních nejproblematičtějších faktorů může trvat déle, proto doporučujeme vést si deník, do nějž zaznamenáte působení veškerých vnitřních a vnějších faktorů a následné reakce kůže.

Psychický důsledek takového viditelného kožního onemocnění může u postižených způsobovat červenání z rozpaků, úzkosti nebo deprese. To problém jen dále zhoršuje. Proto pokud chcete zmírnit další psychické problémy, doporučujeme použít korekční krém, který zarudnutí zakryje.

Možná řešení stále zarudnuté pleti a popraskaných žilek v obličeji

Neexistuje žádný druh léčby, který může zaručit úplné vyléčení pleti se sklony ke kuperóze nebo rosacey, lze však zklidnit hypersenzitivitu pleti a zlepšit kožní bariéru díky speciální, aktivní kosmetické péči.

Při vývoji svých produktů pro hypersenzitivní pleť se Eucerin zaměřil na všechny tři aspekty trojúhelníku hypersenzitivní pleti.

Dávkovače se samouzavíracím mechanismem chrání složení výrobků Eucerin před kontaminací a oxidací.

Za prvé je pro hypersenzitivní pleť typická narušená kožní bariéra, díky niž jsou níže umístěné vrstvy kůže náchylnější k podráždění. S cílem minimalizovat pravděpodobnost nesnášenlivosti, a zlepšit elasticitu pleti, poskytují výrobky Eucerin Anti-Redness účinnou hydrataci pro kompenzaci zvýšené transepidermální ztráty vody (TEWL) při narušené bariéře kůže. Všechny výrobky mají "čisté" složení, obsahují tedy pouze omezené množství složek a jsou v hermeticky uzavřeném balení s ochranou proti kontaminaci, abychom minimalizovali riziko průniku bakterií ze vzduchu do složení výrobku.

Druhou částí Trojúhelníku jsou hyperreaktivní smyslová vlákna v epidermis. Eucerin je první značkou medicínské péče o pleť, která používá aktivní složku s názvem SymSitive* ve svých řadách péče o hypersenzitivní pleť. SymSitive* účinně působí jako regulátor citlivosti přímo u zdroje hyperreaktivity, kde citlivost okamžitě zklidňuje. A navíc výrobky Eucerin pro hypersenzitivní pleť při pravidelném používání zvyšují odolnost pleti vůči vnitřní i vnější zátěži.

EUCERIN-HyperSensitive-AntiRedness-how-it-works-cz

A konečně třetím příznakem hypersenzitivní pleti je zarudnutí. Eucerin používá ve svém Zklidňujícím krému Anti-RednessNeutralizujícím denním krému Anti-Redness přírodní antioxidační a protizánětlivou složku licochalcon A, který rychle zklidňuje citlivost pleti a viditelně zmírňuje zarudnutí.

Eucerin Neutralizující denní krém Anti-Redness navíc obsahuje zelené krycí pigmenty, které okamžitě zakryjí zarudnutí pro sjednocený přirozený tón pleti.

* = reg.zn. Symrise AG, Německo

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin