Nerovnoměrná pigmentace pokožky (často označovaná také jako hyperpigmentace) je běžným kožním problémem. Tmavé skvrny - známé jako stařecké skvrny nebo sluneční skvrny - nebo tmavé plochy pokožky se často objevují na obličeji, rukou a jiných částech těla pravidelně vystavovaných slunci. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou různé typy hyperpigmentace a jejich příčiny. Podíváme se na to, jak můžete v první řadě pomoci předcházet hyperpigmentaci i jakými kroky můžete zmírnit již vytvořené tmavé skvrny nebo plochy.
Příznaky a symptomy
Co je hyperpigmentace a jaké jsou její různé typy?
Hyperpigmentace je pojem užívaný k označení oblastí nerovnoměrné pigmentace na pokožce.
Hyperpigmentace se projevuje jako ztmavlé plochy nebo skvrny na pokožce, díky nimž pokožka získává nejednotný vzhled. Skvrny jsou běžně označovány jako stařecké skvrny nebo sluneční skvrny a hyperpigmentace je také součástí kožních onemocnění, jako je melasma a pozánětlivá hyperpigmentace.
Známky hyperpigmentace se obvykle častěji vyskytují u osob s tmavou pletí než u těch, kteří mají světlejší tón pleti, neboť kožní pigmentace je u tmavé pleti silnější.
Typ hyperpigmentace neboli pigmentových skvrn: stařecké skvrny na pleti
Pigmentové skvrny, jako jsou například stařecké skvrny (které jsou také známé jako sluneční skvrny) vznikají působením slunečního záření. Proto se objevují především na těch částech těla, které jsou často vystavovány slunci, jako je obličej, krk, dekolt, ruce a paže. Bývají to drobné, tmavé skvrny na pokožce. Více o tom, co je způsobuje a jak je můžete zmírnit, si přečtěte v článku Co způsobuje stařecké skvrny a jak je mohu zmírnit?
Typ hyperpigmentace: Melasma neboli tmavé skvrny na obličeji
Melasma (známé také jako chloasma) je kožní porucha, při níž vznikají větší plochy hyperpigmentace především na obličeji.
Ačkoli se může vyskytovat u mužů i žen, melasma je nejčastější u žen, a dle odborníků jej vyvolávají změny v hladinách hormonů. Melasma se objevuje u 10-15 procent těhotných žen a 10-25 procent žen užívajících perorální hormonální antikoncepci 1, a někdy bývá označováno jako „těhotenská maska“.
Více si o melasmatu můžete přečíst ve článku Co způsobuje melasma a jak mohu zmírnit tmavé skvrny na mé pleti?
1 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked - autorka dr. Claudia Aguirre s citacemi Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.
Typ hyperpigmentace: pozánětlivé tmavé skvrny na pleti
K pozánětlivé hyperpigmentaci dochází při hojení kožního poranění nebo traumatu, po němž na pokožce zůstává rovná plocha nepravidelného zabarvení. Běžně se vyskytuje u osob trpících akné, a také může být způsobena kosmetickými zákroky, jako je dermabraze, ošetření laserem a chemický peeling.
Existují i další faktory, které mohou způsobovat ztmavnutí ploch na pokožce - například jizvy, mateřská znaménka, solární nebo aktinická keratóza a kožní nádory - ty však nejsou považovány za formy hyperpigmentace.
Máte-li obavy týkající se vašich pigmentových skvrn nebo pokud skvrny začnou krvácet, svědit či měnit velikost nebo barvu, obraťte se na vašeho dermatologa nebo lékárníka.
Příčiny a faktory
Co způsobuje hyperpigmentaci neboli tmavé skvrny na pleti
Hyperpigmentaci způsobuje zvýšená produkce melaninu. Melanin je přírodní pigment, který propůjčuje pokožce, vlasům a očím jejich přirozenou barvu. Nadměrnou tvorbu melaninu mohou vyvolat různé faktory, ale mezi nejdůležitější patří působení slunečního záření, hormonální vlivy, věk a poranění či záněty kůže.
Sluneční záření a vznik tmavých skvrn na pleti
Sluneční záření je pro vznik hyperpigmentace příčinou číslo jedna, neboť právě sluneční paprsky jsou hlavním spouštěčem tvorby melaninu. Melanin působí jako přirozená ochrana pokožky proti slunečnímu záření, neboť ji chrání před škodlivými UV paprsky, a tak se na lidské pokožce projevuje opálení. Nadměrné vystavování slunci však může tento proces narušit a vyvolat hyperpigmentaci.
Sluneční záření také dále zhoršuje již vzniklé stařecké skvrny (nebo sluneční skvrny), melasma a pozánětlivou hyperpigmentaci, které ještě více tmavnou.
Hyperpigmentace a hormony
Hormonální vlivy jsou hlavní příčinou specifického druhu hyperpigmentace známého jako melasma nebo chloasma. Vyskytuje se zejména u žen a dle odborníků se objevuje, když ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron stimulují nadměrnou tvorbu melaninu při vystavování pokožky slunečnímu záření.
Hyperpigmentace může být také vedlejším účinkem některé hormonální léčby.
Hyperpigmentace a věk
S rostoucím věkem se počet buněk v pokožce produkujících melanin (známých jako melanocyty) snižuje, zbývající melanocyty se však zvětšují a jejich rozmístění je více lokalizované. Tyto fyziologické změny vysvětlují vyšší výskyt stařeckých skvrn u osob nad 40 let. Více si o stárnutí kůže můžete přečíst ve článku stárnutí kůže.
Vznik tmavých skvrn po poranění či zánětech kůže
Jak její název napovídá, pozánětlivá hyperpigmentace se objevuje po poranění nebo zánětu kůže, například: řezných ranách, popáleninách, zasažení chemickými látkami, akné, atopické dermatitidě nebo lupénce. Pokožka zůstává ztmavlá i po zahojení rány.
Vznik tmavých skvrn v důsledku nemoci či úžívání léků
Hyperpigmentace může vznikat také jako příznak některých nemocí, jako jsou některá autoimunitní a gastrointestinální onemocnění, metabolické poruchy a nedostatek vitamínů.
Hyperpigmentace může být vyvolána také některými léčivy, jako jsou chemoterapeutické léky, antibiotika, antimalarika a léky pro zmírnění záchvatů.
Řešení
Jak mohu předcházet vzniku tmavých skvrn tzv. hyperpigmentaci?
Nejdůležitějším krokem v prevenci hyperpigmentace je v první řadě sluneční ochrana. Je důležité si uvědomit, že sluneční paprsky působí na pleť i za oblačného počasí, proto vaše pleť potřebuje každodenní sluneční ochranu. Eucerin Anti-Pigment Denní krém SPF 30 a Eucerin Anti-Pigment Denní krém SPF 30 tónovaný světlý a středně tmavý poskytují kromě zmírnění hyperpigmentace účinnou ochranu proti UVA a UVB záření (SPF 30) a zabraňují tvorbě dalších pigmentových skvrn vlivem slunečního záření. V kombinaci se Sérem s duálním účinkem v rámci holistické péče o pleť můžete pomoci předcházet pigmentovým skvrnám a zmírňovat je.
Také zkrácením času, který trávíte na slunci, pomůžete zmírnit výskyt hyperpigmentace. V době nejintenzivnějšího slunečního záření se snažte pobývat ve stínu a noste ochranné oděvy včetně pokrývky hlavy a slunečních brýlí kdykoli je to možné. Je-li pokožka vystavena slunci, použijte a opakovaně nanášejte výrobek sluneční ochrany:
- s vhodnou úrovní SPF
- který byl vyvinut speciálně pro váš typ a stav pleti
Více si o řadě Eucerin vysoce kvalitních výrobků sluneční ochrany můžete přečíst zde.
Jak mohu zmírnit či odstranit stávající pigmentové skvrny na obličeji?
Ačkoliv nejdůležitější je prevence, objeví-li se u vás pigmentové skvrny na obličeji, existují kroky, které vám pomohou je zmírnit a zabránit jejich opakovanému výskytu.
Dermokosmetické přípravky na řešení pigmentových skvrn
Pokud Vás trápí hyperpigmentace, vybírejte si kosmetické výrobky, které byly speciálně vyvinuty pro tento stav pleti a u nichž byla klinicky a dermatologicky prokázána jejich účinnost.
Řada Eucerin Anti-Pigment byla speciálně vyvinuta pro redukci hyperpigmentace, a výsledkem je sjednocenější tón a zářivější vzhled pleti. Všechny čtyři výrobky této řady - denní krém, noční krém, duální sérum a lokální korektor - obsahují thiamidol, účinnou a patentovanou složku, která cíleně řeší příčinu vzniku hyperpigmentace snížením tvorby melaninu. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že redukuje tmavé skvrny a brání jejich opakovanému výskytu. První výsledky jsou viditelné po dvou týdnech a při pravidelném používání se stav pleti dále zlepšuje.
Navíc, Eucerin Anti-Pigment Denní krém s SPF 30 s UVA filtry poskytuje účinnou sluneční ochranu a brání tvorbě dalších pigmentových skvrn vyvolaných slunečním zářením.
Produkty řady Anti-Pigment lze používat celoročně, látka thiamidol nijak nereaguje na sluneční záření.
Produkty mohou být používány i během těhotenství.
Kromě thiamidolu - patentované složky značky Eucerin - existují i další aktivní složky běžně používané k léčbě hyperpigmentace (jejich účinnost je však různá). Patří mezi ně: arbutin, kyselina azelaová, kyselina kojová, další deriváty resorcinolu, jako je B-resorcinol a vitamín C a jeho deriváty.
Dermokosmetická řešení jsou neinvazivní, a proto je lze používat pro zmírnění hyperpigmentace po celý rok, jako součást vaší každodenní pravidelné kosmetické péče. Mohou také prodlužovat výsledky dermatologických zákroků.
Dermatologické zákroky pro odstranění tmavých pigmentových skvrn
Dermatologické zákroky, jako je chemický peeling a laserová terapie, mohou pomoci zmírnit hyperpigmentaci:
- Při chemickém peelingu je na pleť obličeje, krku a dekoltu aplikován chemický roztok, který umožňuje exfoliaci pleti (odstranění odumřelých kožních buněk) a následně dochází ke stimulaci růstu nových kožních buněk a odhalení čerstvé pleti. Více si o chemickém peelingu přečtěte ve článku Co jsou chemické peelingy a jak účinkují?
- Laserová terapie má podobný účinek, ale bývá přesnější, neboť dermatologové zde mají větší kontrolu nad intenzitou zákroku. Při laserovém ošetření se nad postiženými oblastmi přejíždí vysokoenergetickým světlem. Nejmírnější ošetření účinkují na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzivnější ošetření mohou proniknout do nejhlubších vrstev pleti. Více si přečtěte ve článku Laserová terapie: Jak pečovat o pokožku po zákroku?
Dermatologové také mohou předepsat a/nebo použít hydrochinon, který je stále považován za nejúčinnější lokální prostředek na zmírnění hyperpigmentace. Lze jej však používat pouze po omezenou dobu, neboť, stejně jako jiné formy chemického peelingu a laserové terapie, může pleť dráždit a způsobovat pozánětlivou hyperpigmentaci, zejména u osob s tmavší barvou pleti.