Dermatologové často doporučují laserovou terapii jako řešení známek stárnutí nebo k léčbě kožních onemocnění, jako je hyperpigmentace a jizvy po akné. V tomto článku se dozvíte, jak laserová terapie funguje a jaké jsou různé typy laserového ošetření. Představíme vám také možné alternativy a způsoby, jak nejlépe pečovat o pleť a podpořit její regeneraci po ošetření laserem.
Co je to laserová terapie?
Výraz LASER je zkratka pro Zesilovač světla stimulovanou emisí záření (Light Amplification of Stimulated Emission of Radiation) a vyjadřuje, jakým způsobem laser funguje: světelné paprsky jsou uměle generovány, řízeny a využívány k tomu, že pronikají lidskou tkání a napravují v těle řadu zdravotních a kosmetických problémů.
Jednoduše řečeno - problémové oblasti pokožky jsou "zlikvidovány" vysokoenergetickým světlem. Toto světlo se mění na teplo a účinkuje v cílových oblastech. Nejšetrnější zákroky účinkují pouze v epidermis pleti (povrchová vrstva), zatímco intenzivnější zákroky mohou pronikat do nejhlubších vrstev pleti.
Laserová terapie poskytuje přesnější ošetření než chemický peeling a používá se ke zmírnění nebo odstranění:
- jemných linek a vrásek
- křečových žil
- růžovky (rosacea)
- poruch hyperpigmentace, jako jsou stařecké skvrny (známé také jako sluneční skvrny) a skvrny po akné
- jizev (včetně jizev po akné)
- mateřských znamének
- nežádoucího ochlupení
- tetování
Jaké jsou různé typy laserové terapie?
V kosmetice se používá mnoho různých typů laserů, všechny ale spadají do dvou hlavních kategorií: ablativní lasery a neablativní lasery:
Ablativní (invazivní) lasery
Ablace je lékařský termín používaný k popisu odstranění materiálu z povrchu objektu pomocí procesu eroze. Pro ablativní laserové ošetření je typické, že odstraňuje vrchní vrstvy kůže, proto může trvat několik týdnů po zákroku, než se pleť zahojí.
Ablativní lasery se často používají ke zmírnění jizev. Používají se také k ošetření vrásek, protože umí stimulovat tvorbu kolagenu. Existují dva různé typy ablativního laseru: CO2 laser a erbiový laser.
Neablativní (neinvazivní) lasery
Neablativní lasery zanechávají povrch pleti netčený, pleť se normálně hojí velmi rychle, i když může po ošetření dojít k zarudnutí. Působí pod povrchem pleti, a proto jsou vhodné zejména při odstraňování křečových žil, zmírňování poruch pigmentace, ošetření jemných linek a drobných vrásek a odstranění nežádoucího ochlupení a tetování. Existuje několik různých typů neablativních laserů, nejčastěji jsou používány: DPL lasery, Nd: YAG lasery a alexandritové lasery.
Dermatologové také používají další nelaserové zákroky na bázi světelného záření, jako je Intenzivní pulzní světlo (IPL).
Kdy bych měla uvažovat o laserovém ošetření mé pleti?
Pokud vás do velké míry znepokojují projevy hyperpigmentace, růžovky, jizvy po akné nebo jakékoliv jiné kožní onemocnění, měla byste se o možnostech vaší léčby poradit s dermatologem. Doporučí vám nejvhodnější léčbu pro vaši pleť.
Ještě než se rozhodnete podstoupit ošetření laserem, můžete ke zmírnění projevů růžovky nebo hyperpigmentace vyzkoušet některé účinné dermokosmetické přípravky péče o pleť:
- Řada Eucerin AntiREDNESS nabízí okamžitý a dlouhotrvající komfort a úlevu od zarudnutí pro pleť se sklony ke kuperóze a růžovce.
- V případě problémů s hyperpigmentací, jako jsou stařecké skvrny, sluneční skvrny a skvrny po akné, vyzkoušejte řadu Eucerin Anti Pigment. V klinických a dermatologických testech bylo prokázáno, že zmírňuje tmavé skvrny a brání jejich opětovnému výskytu. První výsledky jsou viditelné po dvou týdnech a při pravidelném používání se dále zlepšují.
Pokud se rozhodnete postoupit ošetření laserem, nezapomeňte, že je nejúčinnější na světlé pleti. Laserová terapie může mít i nežádoucí účinky a může způsobovat pozánětlivou hyperpigmentaci.
Jak bych měla pečovat o pleť po laserové terapii?
Laserové ošetření by měl vždy provádět kvalifikovaný a zkušený lékař a vy byste měla důsledně dodržovat jeho pokyny pro péči před a po zákroku.
Poté, co se vytvoří nová kožní tkáň (proces označovaný jako reepitelizace), je důležité pleť hydratovat, čímž napomůžete její regeneraci. Eucerin Aquaphor Regenerační mast poskytuje pleti potřebnou SOS péči. Vytváří na povrchu pleti jemnou, poloprodyšnou ochrannou bariéru, která podporuje přirozený transfer vodní páry a kyslíku dovnitř a ven z pleti. Složení obsahuje glycerin - účinnou hydratační složku, která přitahuje vodu a pomáhá ji zadržovat v pleti.
Glycerin účinkuje společně s panthenolem, který napomáhá urychlit regeneraci a obnovu a zároveň pleť hydratuje. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že Eucerin Aquaphor Regenerační mast obnovuje velmi suchou, popraskanou nebo podrážděnou pleť. Neměli byste ji používat na otevřené, mokvající nebo krvácející rány.
Povrch pleti, který se oloupal při laserovém ošetření, bude pravděpodobně velmi citlivý na sluneční záření, proto je důležité používat po zákroku vysoký ochranný faktor, a to i za oblačných dní. Řada Eucerin sluneční ochrany obsahuje výrobky na opalování pro pleť obličeje s vysokým a velmi vysokým SPFS (30, 50 a 50+), které poskytují pleti po zákroku potřebnou ochranu.
Pokud byla vaší indikací pro laserové ošetření růžovka nebo hyperpigmentace doporučujeme poté, co se pleť zcela zahojí, dodržovat pravidelnou každodenní jemnou, ale účinnou péči pomocí výrobků, které budou splňovat konkrétní potřeby vaší pleti a prodlouží účinnost vašeho ošetření. Vyzkoušejte řadu Eucerin AntiREDNESS pro pleť se sklony k růžovce a řadu Eucerin Anti Pigment pro pleť se sklony k hyperpigmentaci. Doporučujeme také každý den používat vysoce kvalitní výrobky sluneční ochrany, které pomohou předcházet opakování příznaků.