Hypersenzitivní pleť – nebo velmi citlivá pleť – je častý, nepříjemný stav, kdy pleť může vykazovat viditelné příznaky (suchá pleť, podráždění, ekzém, pupínky, zarudnutí, deskvamace) nebo příznaky neviditelné, a tedy subjektivní (popisované jako pálení, svědění nebo štípání). Když tyto pocity doprovází zarudnutí, může mít pleť sklony ke kuperóze nebo rosacee.
Projevy a příznaky
Co je hypersenzitivní pleť?
Hypersenzitivní pleť je definována jako pleť, která je hyperreaktivní na různé faktory různé intenzity, které jsou normální pletí dobře snášeny. Závažnější a častější varianta citlivé pleti, hypersenzitivní pleť, se vyznačuje nepříjemnými pocity a viditelnými reakcemi, když postižení přijdou do kontaktu s obvykle neškodnými vnitřními nebo vnějšími stresory, jako jsou extrémní teploty, chemické látky nebo UV záření. Tyto pocity a jejich intenzita se individuálně liší, a proto je diagnostika nesnadná.
Existují tři projevy a příznaky, které se u osob s hypersenzitivní pletí běžně vyskytují – narušená kožní bariéra, velmi reaktivní smyslová vlákna v epidermis a zarudnutí, často způsobené záněty. Společně jsou nazývány jako Trojúhelník hypersenzitivní pleti.
Narušená kožní bariéra má za následek zvýšenou transepidermální ztrátu vody, a proto je pleť citlivější na dráždivé látky.
Hyperaktivní nebo nadměrně stimulovaná smyslová vlákna v epidermis reagují rychleji a mnohem silněji než u normální pleti. Tato smyslová vlákna vyvolávají nepříjemné pocity na kůži, které jsou popisovány jako štípání, pálení nebo napjatost pleti obličeje nebo vlasové pokožky, které nedoprovází žádné viditelné příznaky.
V závažnějších případech mohou být tyto neviditelné příznaky doprovázeny suchostí a pupínky nebo zarudnutím.
Je možné, že pleť je suchá nebo trpí akné v důsledku hypersenzitivity, pokud však tyto projevy nedoprovází nepříjemné pocity, není pleť považována za hypersenzitivní. Podobně může zarudnutí indikovat pleť se sklony ke kuperóze nebo rosaceu, které doprovází tyto pocity, ale zarudnutí není spojeno pouze s hypersenzitivitou pleti.
Rosacea (růžovka) je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje až 10 % dospělé populace. Mezi symptomy patří difuzní zarudnutí tváří, brady, nosu a čela, které může být doprovázeno kuperózou, pupínky, vřídky, a pokud je postiženo oční okolí, ječnými zrny a záněty spojivek. V nejhorším případě se může u postižených vyskytnout rhinophyma – zesílení kůže a tvorba nadbytečné tkáně, zejména na nose, který se pak zdá větší a baňatější.
Přečtěte si více o hypersenzitivní pleti obličeje.
Přečtěte si více o pleti obličeje se sklony k zarudnutí.
Přečtěte si více o rosacee a kuperóze.
Doporučení
Pokud se domníváte, že trpíte rosaceou, vyhledejte pomoc lékaře nebo dermatologa, neboť včasná léčba může snížit pravděpodobnost zhoršení tohoto kožního onemocnění.
Příčiny a spouštěče
Příčiny a spouštěče hypersenzitivity
Reakce mohou být u hypersenzitivní pleti vyvolány faktory životního prostředí, psychologickými, vnějšími a/nebo mechanickými faktory.
Mezi faktory životního prostředí patří:
- náhlé změny teplot
- horko
- chlad
- vítr
- slunce
- znečištění ovzduší
Mezi psychologické faktory patří:
- intenzivní emoce
- stres
- hněv
Mezi vnější faktory patří působení:
- některých čisticích přípravků
- kořeněných potravin
- alkoholu
- parfémů
- mycích prostředků
- vody v plaveckých bazénech
- nadměrně vápenité vody
- vody při koupání a sprchování
Mechanické faktory představují tlak na kůži.
Přečtěte si více o hypersenzitivní pleti obličeje.
Přečtěte si více o pleti obličeje se sklony k zarudnutí.
Přečtěte si více o rosacee a kuperóze.
Další faktory
Rostoucí globální znečištění, zejména v městském prostředí a skutečnost, že je stále více a více lidí postiženo alergickými reakcemi způsobilo nárůst výskytu hypersenzitivní pleti.
Postižení uvádějí další spouštěče, mezi něž patří agresivní chemické látky (např. surfaktanty, jako jsou SLS, SLES), některé konzervanty a alkohol, stejně jako náplasti, papírové pásky a bylinky. Někteří uvádějí také hormonální faktory, například menstruační cyklus.
Některé látky, barviva a chemikálie, které jsou napuštěné do oblečení také mohou mít negativní vliv na hypersenzitivní pokožku. Zejména syntetické a nežehlivé materiály obsahují řadu chemických látek, jako je například formaldehyd, který může vyvolávat podráždění pokožky a alergie.
Při výběru kosmetické péče je důležité udělat nejdříve při zkoušení nového výrobku malý lokální test na předloktí a zjistit, zda výrobek nevyvolá reakci. Používejte také výrobky s omezeným množstvím složek a balení s ochranou proti kontaminaci.
Pokud se budete co nejvíce vyhýbat známým spouštěčům, snížíte tak pravděpodobnost zarudnutí pleti.
Řešení
Řešení pro hypersenzitivní pleť
Hypersenzitivní pleť nemusí být přítěží. Pomocí správné kosmetické péče ji lze navrátit zpět do rovnováhy, regulovat její citlivost a zmírnit zarudnutí.
Eucerin například ve svých řadách péče o hypersenzitivní pleť používá aktivní složku SymSitive*. SymSitive* účinně působí přímo u zdroje hyperreaktivity, kde okamžitě zmírňuje nepříjemné pocity. Také pomáhá zvýšit práh citlivosti pleti a poskytuje pleti okamžitý, dlouhotrvající komfort. Pro zarudnutí obličeje obsahují Eucerin Zklidňující krém a Eucerin Neutralizující denní krém Anti-REDNESS SPF 25 licochalcon A, přírodní protizánětlivou a antioxidační složku.
Doporučení
"Hypoalergenní", "čisté" nebo "0 %" složení znamená, že obsahuje pouze omezené množství složek a je bez konzervačních látek (včetně parabenů), parafínů, parfemace, alkoholu, emulgátorů * a barviv **.
Balení s ochranou proti kontaminaci
Pro ochranu složení před nečistotami a oxidací je u řady péče o hypersenzitivní pleť Eucerin použito balení s ochranou proti kontaminaci s duálními ventily. Toto balení má v otvorech ventilů sterilizační filtry, spoje jsou hermetické a dávkovač má pevně utěsněné zakončení.
Alternativní řešení
Protože je hypersenzitivní pleť velmi individuální stav, proces nalezení té správné kosmetické péče někdy probíhá metodou pokusu a omylu. Někteří mohou nalézt úlevu pomocí nanášení pupalkového oleje, hamamelis, tea tree oleje, nebo rybího oleje na pleť. Některým pomohla také konzumace lněných či fenyklových semínek nebo kurkumy a pití zeleného nebo heřmánkového čaje. Pro tato alternativní řešení však neexistují žádné lékařské důkazy.
* = reg. zn. Symrise AG, Německo
** s výjimkou Zklidňujícího krému Eucerin Anti-REDNESS a Neutralizujícího denního krému Eucerin Anti-REDNESS SPF 25