Asi jedna pětina obyvatel údajně trpí sluneční alergií, známou jako polymorfní světelná erupce (PLE). Její příznaky mohou být nepříjemné a stresující, neboť se často objevují na viditelných částech těla, včetně paží a hrudníku. Nové poznatky o tomto onemocnění však nyní vedou k efektivnějším způsobům jeho léčby.
Co je nejčastější alergie na slunce – polymorfní světelná erupce (PLE)?
PLE je nejběžnější fotodermatóza, kožní onemocnění způsobené působením UV záření. Charakteristické jsou opakující se, opožděné příznaky, které se objeví jeden nebo dva dny po pobytu na slunci a mohou mít formu od mírné vyrážky po puchýřky.
Přečtěte si více o vlivu slunce na lidské tělo.
Více ohrožuje mladé ženy a osoby se světlou pletí.
Běžně se vyskytuje na jaře, kdy je pokožka po dlouhé zimě odkryta slunečnímu záření. Vyvolat ji může i sluneční záření pronikající sklem. Při dalším vystavování slunci se příznaky mohou zhoršit a alergické reakce se pravděpodobně budou opakovat každý rok. PLE však není infekční a nemá žádnou prokázanou souvislost s rakovinou kůže.
Jak se sluneční alergie ve formě PLE projevuje?
Existuje několik morfologických variant PLE, a jejich příznaky se liší. Může mezi ně patřit vyrážka s pupínky, zarudnutí pokožky, puchýře nebo vřídky a téměř vždy je doprovází intenzivní podráždění a svědění. V závažnějších případech se mohou vyskytovat větší hemoragické léze. Mezi nejčastěji postižené oblasti patří vnitřní strana paží, hrudník a méně často i obličej.
Příčiny vzniku sluneční alergie ve formě PLE
Příčiny PLE nejsou ještě zcela známy. Nedávné studie však naznačují, že u osob s PLE dochází ke změně funkčních procesů v kůži.
- UV záření – zejména dlouhovlnné UVA záření (které vyvolává PLE u 80 % postižených osob) – proniká hluboko do pokožky, kde může poškozovat buňky.
- UV zářením vzniklé volné radikály vytvářejí vysoce reaktivní chemické sloučeniny, které způsobují oxidační stres a následné poškození kožních buněk.
- Nedávná zjištění naznačují, že osoby s PLE mají narušenou buněčnou obranu, díky čemuž není jejich pokožka schopna poradit si s těmito volnými radikály.
- Při pobytu na slunci jejich pokožka reaguje nadměrnou imunitní reakcí, což vede následně k zarudnutí a zanícení pokožky.
Jak zabránit vzniku vyrážky ze slunce ve formě PLE?
Výskytu PLE lze předcházet používáním sluneční ochrany (viz níže), omezením pobytu na slunci, zejména mezi 11-15 hodinou, a oblečením, které chrání před slunečními paprsky.
V případě závažných případů PLE může pomoci profylaktická světelná terapie (také známá jako desenzibilizace) brzy na jaře.
U této metody je pokožka postupně vystavována UV záření s cílem posílit její snášenlivost vůči slunečnímu záření. Někteří lidé s PLE zjišťují, že se jejich onemocnění postupem času zlepšuje a nakonec může zcela zmizet.
Léčba alergie na slunce ve formě PLE
Ohniska PLE mohou silně svědit. Zklidňující přípravky (např. lokální aplikace krémů s obsahem steroidů)) mohou zmírnit podráždění.
Speciální opalovací krémy představují hlavní prvek jak při zmírňování příznaků PLE, tak při prevenci jejich opakování.
Eucerin vyvinul přípravky sluneční ochrany, která kombinuje silný antioxidant alpha-glucosyl rutin (AGR) s antioxidačními a protizánětlivými účinky licochalconu A. Přírodní složky v Eucerin Ochranném krémovém gelu na opalování proti sluneční alergii SPF 50+ pronikají do horní vrstvy epidermis, kde posilují ochranné buněčné systémy a blokují zánětlivé reakce kožních buněk. Díky tomu dochází k neutralizaci volných radikálů, a vlastní ochrana kožních buněk je posílena.
Další typy slunečních alergií
Zatímco PLE údajně postihuje až 90 % osob se slunečními alergiemi, existují také další onemocnění, která mají podobné příznaky.
Acne aestivalis (malorka akné) není způsobeno pouze UV zářením, ale objevuje se až po interakci s některými složkami obsaženými v kosmetice nebo výrobcích na opalování, jako jsou např. emulgátory. Většinou postihuje ženy ve věku 25-40 let, z nichž mnohé během dospělosti trpěly akné. Jeho klinické příznaky velmi připomínají PLE.
Fotoreakce jsou zánětlivé reakce vyvolané UV zářením po zcitlivění pokožky určitými látkami, které mohou být fototoxické (rostlinné složky) nebo fotoalergenní (léky, parfémy, barviva). Tyto kožní reakce se projevují jako svědící ložiska v místech vystavených světlu.
Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na kůži.
Kdy je nutná lékařská péče
PLE může mít podobné příznaky jako jiné kožní alergie a onemocnění, proto je nejlepší vyhledat odbornou pomoc. Také kožní test může být užitečnou pomůckou, jak se dozvědět více o projevech a příznacích a možných kosmetických řešeních pro Vás.
Doporučení
Pokud máte obavy ohledně některých příznaků, obraťte se na svého dermatologa nebo lékárníka.