Působení slunce na pokožku těla – Prevence a ochrana před škodlivými UV paprsky

8 min čtení
Zobrazit více

V každodenním životě se chráníme před sluncem přirozeně tím, že  jsme oblečení. Na UV ochranu často myslíme jen ve chvíli, když své tělo plně a po delší dobu vystavujeme slunečnímu záření, tedy o dovolené. Důležité však je chránit pokožku kdykoli ji vystavujeme UV paprskům, ať už je venku slunečný den, nebo například, když máme na sobě tričko s krátkým rukávem, šortky nebo sukni.

Příznaky a symptomy

Jak poznat poškození pokožky slunečním zářením

Pokožka těla se liší od pleti obličeje v několika ohledech:

Pokožka těla je silnější než pleť obličeje - má větší buňky a neztrácí tak rychle vodu.
Pokožka těla vyžaduje jinou sluneční ochranu než pleť obličeje.

  • Vzhledem k nedostatku přímého kontaktu pokožky těla s okolním prostředím u ní dochází k pomalejší přirozené obnově buněk než u pleti obličeje. Má menší míru přirozeného olupování a proto bývá pokožka těla silnější a šupinatější.
  • Vrchní vrstva pleti obličeje má menší buňky než pokožka jinde na těle. Menší buňky znamenají menší ochrannou bariéru, proto se voda z pleti obličeje ztrácí rychleji než z pokožky těla.
  • Epidermis pleti obličeje je asi 0,12 mm silná, zatímco u pokožky těla má v průměru okolo 0,60 mm. Tato tloušťka může vést k hromadění odumřelých kožních buněk a množení bakterií.

Pleť obličeje a pokožka těla mají v oblasti sluneční ochrany různé potřeby. Ochrana pro pleť obličeje je vyvinuta tak, aby řešila specifické potřeby tenčí, více exponované pleti. Může obsahovat také tónovací složky pro sjednocení barevného tónu pleti.

Přečtěte si více o vlivu slunce na pleť obličeje.
Přečtěte si více o struktuře kůže.

Tělo má v oblasti sluneční ochrany o trochu odlišnější potřeby, ačkoli stejně jako pleť obličeje, vyžaduje i citlivá pokožka speciální, přizpůsobené výrobky na opalování. Díky své vyšší reaktivitě je ohroženější vnějšími dráždivými látkami. Vzhledem k její nesnášenlivosti je důležité, aby složení sluneční ochrany bylo speciálně vyvinuto a testováno na citlivé pokožce, a aby její vlastnosti odpovídaly specifickým potřebám tohoto kožního problému.

Správná UV ochrana těla může zabránit řadě kožních problémů:

Pokožka na krku a dekoltu reaguje na vystavení slunci podobně jako pleť obličeje.
V létě jsou často i ramena vystavována slunci.

Spálení
Akutní poškození kůže UV zářením - spálení - mají na svědomí  paprsky UVB. Nepronikají sice tak hluboko do kůže, avšak jsou hlavní příčinou přímého poškození DNA. Nechráněná kůže může zčervenat, tvořit puchýřky a velmi bolet. Spálení je zvláště nebezpečné u dětí a adolescentů, neboť zvyšuje riziko pozdějšího vzniku rakoviny kožního epitelu a zhoubných melanomů. Přečtěte si více o ochraně dětí před spálením

Předčasné stárnutí pokožky
Mezi negativní vlivy slunečního záření patří vytváření hlubokých vrásek a nepružné pokožky. Přečtěte si více o předčasném stárnutí pleti

Hyperpigmentace/pigmentové skvrny 
Nadměrné působení slunečního záření je hlavní příčinou pro vznik hyperpigmentací - nepříjemného stavu pokožky, který vede k výskytu tmavých skvrn na pokožce. Přečtěte si více o hyperpigmentacích.

Polymorfní světelná erupce (PLE) 
Pokožka těla, která je obvykle zakrytá, může u některých jedinců zareagovat na první intenzivnější vystavení slunci - na příklad na jaře nebo během dovolené. Tento typ alergie, pro který je typická svědivá, pálivá vyrážka, se nazývá PLE.

Acne aestivalis (známé také jako Mallorca acne)
Na rozdíl od acne vulgaris není tato vyrážka z červených zanícených lézí způsobena hormonálními změnami a bakteriemi, ale je to reakce pokožky na intenzivní sluneční záření a určité složky obsažené v kosmetických nebo slunečních přípravcích. Acne aestivalis se velmi podobá PLE, a proto může být obtížné je odlišit. 

Atopická dermatitida / Lupénka
Sluneční ochrana je rovněž důležitá u osob trpících atopickou dermatitidou nebo lupénkou, neboť jejich kůže je suchá. Lokálně aplikované léky mohou způsobit, že je postižená kůže ještě citlivější a náchylnější ke spálení. Přečtěte si více o atopické dermatitidě a lupénce.
UVB paprsky mohou způsobit poškození DNA, což je zvláště nebezpečné pro děti a dospívající.

Diabetická pokožka
Pokožka diabetika váže vodu méně účinně než kůže zdravého člověka. Nedostatek vlhkosti často působí intenzivní pocit svědění, které může postihnout celé tělo. Sluneční záření pokožku ještě více vysušuje a způsobuje, že je náchylnější k infekcím. Riziko spálení sluncem rovněž zvyšuje snížený práh bolesti, kterým diabetici trpí.

Rakovina kůže
Existují čtyři typy rakoviny nebo prekarcerózy související s UV zářením. Aktinická keratóza se projevuje jako malé, hrubé vyvýšené skvrny na kůži, a vzniká v důsledku dlouhého vystavování pokožky slunci. Z aktinických keratóz se může vyvinout některý z druhů rakoviny kůže. Nejčastějším typem rakoviny kůže je bazaliom, který se projevuje ve formě otevřených ranek, červených skvrn, lesklých perlovitých uzlíků nebo jizev. Spinaliom se projevuje jako růžový nebo červený uzel, který se rychle vyvíjí a se zhoršujícím se stavem krvácí. Je to druhý nejčastější druh rakoviny kůže u lidí bílé rasy. Nejzávažnější formou rakoviny kůže je melanom. Většina melanomů bývá černá nebo hnědá, avšak mohou být i melanomy barvy kůže, růžové, červené, fialové, modré nebo bílé.

Doporučení

Pokud máte obavy o zdraví své pokožky, obraťte se na dermatologa.

Příčiny a faktory

Jak snížit na minimum riziko poškození pokožky slunečním zářením

Nejlepší způsob, jak zabránit poškození pokožky, je vyhýbat se co nejvíce slunci. Protože to však není vždy možné nebo žádoucí, je druhým nejlepším tipem UV ochrana. Je důležité mít na paměti, že škodlivé sluneční paprsky mohou působit na kůži i během dnů se zataženou oblohou, ve stínu a ve vodě, takže je třeba opatrnosti i ve chvílích, kdy se nechcete cíleně opálit.

Sluneční záření má sice mnoho pozitivních stránek - zlepšení nálady, produkce vitamínu D, lepší krevní oběh a zvýšená produkce melaninu. Na druhou stranu je třeba předcházet poškození pokožky tím, že vyloučíme škodlivé působení UVA paprsků (poškození očí, imunosuprese, předčasné stárnutí kůže, genetické mutace (melanomy), sluneční alergie a sluneční intolerance) a UVB paprsků (poškození očí, zhnědnutí (kůže Asiatů), spálení a genetické mutace/ nemelanomové rakoviny kůže).

Negativní působení UVA a UVB paprsků je možno omezit na minimum tím, že budete:

Vhodný oděv při pobytu na slunci může snížit riziko poškození pokožky slunečním zářením.

  • vyhýbat se přímému slunci zejména mezi 11. a 15. hodinou;
  • v dostatečném množství a opakovaně používat přípravky s UV ochranou;
  • nevystavovat děti přímému slunci;
  • respektovat individuální potřeby daného typu pleti;
  • chránit se vhodným oblečením nebo kloboukem;
  • mít na paměti, jaký vliv může mít užívání léků na snášenlivost slunce.

Hlavní faktory

Jaké faktory zvyšují riziko poškození pokožky slunečním zářením

Někteří lidé jsou náchylnější ke kožním problémům a poškození pokožky v důsledku vystavení slunci. Hraje zde roli celá řada faktorů, k nimž patří:

Některé podávané léky, včetně antikoncepce, mohou zvýšit citlivost pokožky na sluneční záření.
Hormony, genetika a věk mohou rovněž ovlivňovat citlivost na UV záření.

  • Hormonální vlivy
    Zvláštní druh hyperpigmentace, známý jako melasma (nebo chloasma), je častější u žen, neboť se objevuje, když ženské pohlavní hormony stimulují nadprodukci melaninu v kůži vystavené slunci. 
  • Genetika
    Jestliže jeden z rodičů nebo oba rodiče měli rakovinu kůže, existuje větší riziko jejího výskytu i u dětí. 
  • Věk
    Riziko rakoviny se zvyšuje s věkem. Melanom - který se může objevit kdekoli na těle - je častější ve věkové kategorii 55 - 64 než u mladších lidí.
  • Léky
    Některé z podávaných léků, včetně určitých antikoncepčních pilulek a antibiotik, mohou zvýšit citlivost kůže a její náchylnost k nežádoucí pigmentaci.
  • Dermatologické/laserové zákroky
    Např. po chemickém peelingu nebo laserovém zákroku může být pokožka načervenalá a velmi citlivá na slunce.

Od přírody světlá pleť je často citlivější na slunce než ostatní typy pleti.

  • Barva pleti
    U lidí se zrzavými nebo světlými vlasy, velmi světlou pletí a pihami je větší pravděpodobnost, že se jejich pokožka rychle spálí nebo se přinejmenším hůře opalují. 
  • Zdravotní stav
    Lidé, kteří trpí lupénkou nebo atopickou dermatitidou mívají suchou citlivou pokožku, a proto potřebují speciální péči i při pobytu na slunci.
  • Acne aestivalis
    Tato reakce kůže obvykle postihuje ženy mladšího až středního věku (25-40 let).

Doporučení

Pokud chcete zjistit, zda je u vás riziko kožních problémů, obraťte se na dermatologa.

Řešení

Mimořádně důležité je dbát na prevenci a chránit pokožku před poškozením slunečním zářením, protože pokud je poškození vážné, pokožka se nedokáže sama obnovit a dojde u ní k chronickému poškození.

Prevence a ochranné krémy a mléka

Chraňte pokožku těla před škodlivým působením UV záření tím, že budete: 

  • používat správný ochranný faktor (SPF);
  • nanášet dostatečné množství opalovacího přípravku; 
  • nanášet opalovací přípravek opakovaně vždy po několika hodinách tak, aby byla zajištěna ochrana pokožky, zejména po plavání, v případě zvýšeného pocení nebo rizika setření.

Řada produktů sluneční ochrany Eucerin využívá unikátní kombinaci UV filtrů a biologické ochrany s licochalconem A. Vysoce účinný a fotostabilní systém filtrů s TinosorbS minimalizuje riziko spálení a licochalcon A chrání pokožku před chronickým poškozením díky svému silnému antioxidačnímu účinku.

Přípravky sluneční ochrany byly vyvinuty tak, aby splňovaly potřeby různých typů pokožky a kožních problémů včetně citlivosti na slunce u problematické pokožky:

Volba správného opalovacího přípravku pro váš typ pokožky má zásadní význam.
Určité typy pokožky, jako je dětská pokožka nebo pokožka se sklonem k alergiím, vyžadují zvláštní péči.

Pro normální pokožku je určené Eucerin Extra lehké mléko na opalování s ochranným faktorem SPF 50+, které se snadno vstřebává.

Máte-li suchou pokožku, můžete použít Eucerin Extra lehké mléko na opalování SPF 50+, které bylo klinicky testováno na pacientech s problematickou suchou pokožkou až s atopickou pokožkou.

Máte-li atopickou pokožku, můžete použít Eucerin Extra lehké mléko na opalování SPF 50+, které bylo klinicky testováno na pacientech s tímto kožním onemocněním.

Pro citlivou, mastnou a aknózní pokožku je určen Eucerin Transparentní sprej na opalování Dry Touch Oil Control, který nabízí klinicky ověřenou, ultra lehkou ochranu se systémem širokospektrálních UVA/UVB filtrů a biologickou ochranou buněk. V nabídce je s ochranným faktorem SPF 30 a SPF 50.

Pro pokožku se sklonem k alergiím byl vyvinut Eucerin Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii s ochranným faktorem SPF 50+. Aby se riziko kožní intolerance snížilo na minimum, neobsahuje parfemaci ani emulgátory a je osvědčeným přípravkem pro lidi trpící slunečními alergiemi typu PLE a acne aestivalis. Používejte také Eucerin Regenerační gelový krém po opalování Sensitive Relief.

Pokožku je třeba nejen chránit před UV zářením, ale následně po pobytu na slunci ochladit, zklidnit a hydratovat. Přípravky po opalování Eucerin je možné používat v kombinaci s dalšími pečujícími výrobky. Všechny Eucerin výrobky tělové kosmetiky by měly být používány v kombinaci s Eucerin Regeneračním gelovým krémem po opalování.

Jiné možnosti

Pokožka chráněná vhodným oblečením může také pomoci předejít poškození UV zářením.
Jídelníček bohatý na karotenoidy a omega tuky posilují přirozenou ochrannou funkci kůže.

Kromě používání přípravků s UV ochranou existují další způsoby, jak chránit pokožku před škodlivým působením slunečního záření:

  • Noste oblečení, které pokrývá citlivou pokožku, tzn. např. košile s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty.
  • Noste klobouk se širokou krempou.
  • Při pobytu venku používejte slunečník nebo stínící přístřešky, které mají ochranné UV filtry a jsou z reflexních materiálů, takže minimalizují působení UVA a UVB paprsků.
  • Jezte stravu bohatou na karotenoidy (červené, žluté a oranžové ovoce a zeleninu). Je prokázáno, že pokud se toto ovoce a zelenina jedí delší dobu, pomáhají posilovat přirozenouochrannou funkci kůže. Rovněž je prokázáno, že jídelníček s vysokým podílem omega tuků (olivový olej, tučné ryby apod.), nízkým podílem červeného masa a mléčných výrobků a s vysokým podílem vitamínů C a E a flavonoidů může mít podobný efekt.

Doporučení

Pokud máte obavy z poškození své pokožky UV zářením, obraťte se na dermatologa.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin