Jak poznám, který ochranný faktor (SPF) mám použít?
Dostupné opalovací přípravky nabízejí čtyři rozdílné úrovně ochrany: nízkou (faktor 6 až 10), střední (15 až 25), vysokou (30 až 50) a velmi vysokou (50+). Čím je ochranný faktor vyšší, tím lépe je vaše pokožka chráněna. Je ale důležité přípravek nanášet důkladně (tak, abyste žádnou oblast nevynechali) a aplikaci v dostatečném množství opakovat každé dvě hodiny.
Proč potřebuje citlivá pokožka speciální sluneční ochranu?
Ochranná bariéra citlivé pokožky je oslabená. Pokožka má sníženou schopnost vázat potřebnou vlhkost a je citlivější na dráždivé podněty zvenčí. Jedním z těchto dráždivých podnětů je sluneční záření, které způsobuje další vysychání, zarudnutí a podráždění pokožky. Citlivá pokožka potřebuje sluneční ochranu, která byla vyvinuta speciálně pro její zklidnění a ochranu.
Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB zářením?
UVA paprsky pronikají hlubšími vrstvami kůže. V kůži vyvolávají tvorbu volných radikálů, které jsou příčinou oxidačního stresu a mohou vést k nepřímému poškození DNA (v průběhu času volné radikály modifikují buněčnou DNA). Nejčastěji je UVA záření spojováno s předčasným stárnutím pleti. Může být též spouštěcím faktorem slunečních alergií, jako je polymorfní světelná erupce (PLE). Také UVB záření může způsobovat alergie, ovšem v menší míře.
UVB paprsky poskytují energii, kterou vaše pokožka potřebuje k syntéze vitamínu D a stimulují produkci melaninu, který způsobuje opálení pokožky. Nepronikají tak hluboko jako UVA paprsky, pouze do horních vrstev pokožky, způsobují však více okamžitého poškození pokožky, například spálení. UVB záření je přímo absorbováno buněčnou DNA, což může vést ke kožním onemocněním jako je aktinická keratóza a rakovina kůže.
Oba typy UV záření mohou vyvolávat hyperpigmentaci a přispívat k problémům, jako jsou sluneční skvrny (známé též jako stařecké skvrny) a melasma.
Co je vysokoenergetické viditelné světlo a proč před ním potřebuji svoji pokožku chránit?
Spektrum slunečního záření zahrnuje ultrafialové, viditelné a infračervené světlo. Lidské oko vnímá viditelné sluneční světlo, ostatní záření jsou pro něj neviditelná. Část tohoto viditelného spektra se vyznačuje vysokou energií a je známá pod názvem vysokoenergetické viditelné světlo. Bývá též označováno jako HEVIS světlo, HEV světlo, HEVL a někdy také jako ‘modré světlo’ nebo ’modrofialové světlo’.
Stejně jako UVA záření, proniká vysokoenergetické viditelné světlo do hlubších vrstev pleti (dermis) a může vyvolávat tvorbu volných radikálů. Tyto volné radikály jsou jednou z hlavních příčin fotostárnutí (předčasného stárnutí pokožky vlivem slunečního záření). Ovlivňují kožní buňky a rozkládají kolagen a elastin, které naší pokožce zajišťují plný a mladistvý vzhled. Vysokoenergetické viditelné světlo je též spojováno s nerovnoměrnou pigmentací pokožky a s melasmatem.
Mnoho moderních opalovacích přípravků nabízí účinnou ochranu před UVA a UVB zářením, my vám však doporučujeme volit takové výrobky, které chrání též před nepříznivými účinky vysokoenergetického viditelného světla. Tyto výrobky poskytnou vaší pokožce spolehlivou ochranu před fotostárnutím a v dlouhodobém horizontu mohou též pomoci v boji proti viditelným známkám stárnutí pokožky, jako jsou vrásky.
Co je to technologie "Proti skvrnám po vyprání"* a jak funguje?
Technologie "Proti skvrnám po vyprání"* značky Eucerin pomáhá zmírnit intenzitu skvrn po opalovacím přípravku na oblečení po vyprání.
Žluté skvrny, které se objevují zejména na bavlněných oděvech po použití opalovacích přípravků, způsobují obsažené UV filtry. Proces praní může tyto skvrny spíše zvýraznit než odstranit: ionty železa a mědi obsažené ve vodě se ve skutečnosti v horké vodě a za přítomnosti bělících přípravků na skvrny navazují a zvýrazňují je.
Technologie "Proti skvrnám po vyprání"* značky Eucerin působí dvěma způsoby. Zaprvé obsahuje antiredepoziční činidlo, které brání, aby se věští množství filtru na látku navázalo. Zadruhé obsahuje komplexotvorné činidlo, které na sebe váže ionty přítomné ve vodě, které nemohou během praní skvrnu tolik zvýraznit.