Nejčastější příčinou hyperpigmentace pokožky je slunce, a proto je účinná ochrana proti slunečnímu záření tím nejdůležitějším krokem v prevenci pigmentových skvrn. V tomto článku popisujeme různé typy hyperpigmentace a způsoby, jakými lze pokožku chránit tak, aby zůstala rovnoměrně zbarvená a rozjasněná.
Co je hyperpigmentace?
Výrazem „hyperpigmentace“ označujeme stav pokožky s nerovnoměrně rozloženým pigmentem.
Hyperpigmentace se projevuje tmavými skvrnami (fleky) na pokožce, které způsobují její nerovnoměrné zabarvení. Těmto tmavým skvrnám se říká sluneční skvrny nebo také stařecké skvrny, nicméně hyperpigmentace je také základním projevem různých kožních onemocnění, mezi která patří například pozánětlivá hyperpigmentace. Hyperpigmentace se obvykle objevuje na těch oblastech pokožky, které jsou pravidelně vystaveny slunci, jako je např. obličej a ruce.
Co je příčinou/spouštěčem tmavých skvrn na pokožce?
Hyperpigmentace je způsobena zvýšenou tvorbou melaninu. Melanin je přirozený pigment, který dodává pokožce, vlasům a očím barvu. Zvýšená produkce melaninu může mít řadu příčin, přičemž mezi ty hlavní patří slunění, věk, hormonální změny a také poranění nebo záněty pokožky.
Nejčastější příčinou vzniku pigmentových skvrn je bezesporu sluneční záření, které spouští tvorbu melaninu v pokožce. Melanin funguje jako přirozená ochrana pokožky před škodlivými paprsky slunečního záření a způsobuje její opálení. Nadměrné slunění však může tento přirozený proces narušit a způsobit poruchy pigmentace projevující se hyperpigmentací.
Hlavní příčinou předčasného stárnutí pokožky a pigmentových skvrn je tedy oxidační stres způsobený UVA a UVB zářením. Nedávné studie nicméně ukázaly, že k hyperpigmentaci může přispívat i oxidační stres způsobený vysokoenergetickým viditelným světlem, tedy světlem, které vidíme všude kolem sebe.1,2
1 Mahmoud BH, Ruvolo E, Hexsel CL, Liu Y, Owen MR, Kollias N, et al. Impact of long-wavelength UVA and visible light on melanocompetent skin. J Invest Dermatol. 2010;130(8):2092–2097. doi: 10.1038/jid.2010.95.
2 Duteil L, Cardot-Leccia N, Queille-Roussel C, Maubert Y, Harmelin Y, Boukari F, et al. Differences in visible light-induced pigmentation according to wavelengths: a clinical and histological study in comparison with UVB exposure. Pigment Cell Melanoma Res. 2014;27(5):822–826. doi: 10.1111/pcmr.12273.
Sluneční skvrny na pokožce
Malé tmavší skvrny na pokožce známé jako „sluneční skvrny“ jsou, jak už název napovídá, způsobeny slunečním zářením. Obvykle se objevují na oblastech pokožky často vystavovaných slunci, což je například pokožka obličeje, krku, dekoltu a rukou. Jakmile se tmavé skvrny objeví, může je další expozice slunečnímu záření ještě zhoršovat, tedy ztmavovat.
Slunečním skvrnám se také běžně říká „stařecké skvrny“. S přibývajícím věkem se totiž snižuje počet buněk produkujících melanin (tzv. melanocytů) a ty, které zůstanou, se zvětšují a mají tendenci se shlukovat. Tyto fyziologické změny jsou zodpovědné za nárůst počtu stařeckých/slunečních skvrn u osob starších 40 let. Více informací se dozvíte v článku věnovaném stárnutí pokožky.
Melasma a slunce
Melasma je typ hyperpigmentace projevující se většími pigmentovými skvrnami především na obličeji a vyskytuje se zejména u žen. Předpokládá se, že vzniká v důsledku působení ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které stimulují nadprodukci melaninu při vystavení pokožky slunci. Vyskytuje se u 10-15 % těhotných žen a u 10-25 % žen užívajících perorální antikoncepci.3
Přestože jsou primárním spouštěcím faktorem melasmy hormony, sluneční záření může proces vzniku melasmy podpořit a zhoršit. Více informací o melasmě si můžete přečíst v článku Co způsobuje melasma a jak je možné zmírnit tmavé skvrny na pleti?3
3 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked by Dr Clauida Aguirre quoting Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.
Pozánětlivá hyperpigmentace a slunce
K pozánětlivé hyperpigmentaci dochází po zhojení poraněné pokožky, které po sobě zanechá plochu se změněnou barvou. Běžně se vyskytuje u pacientů s akné, atopickou dermatitidou nebo lupénkou, ale může být také způsobena kosmetickými zákroky, jako je dermabraze, laserové ošetření a chemický peeling. Stav se zhoršuje nadměrným vystavováním se slunečnímu UV záření4.
4 Postinflammatory hypopigmentation and hyperpigmentation. Ruiz-Maldonado R, Orozco-Covarrubias ML Semin Cutan Med Surg. 1997 Mar; 16(1):36-43.
Jak chránit pokožku před hyperpigmentací?
Ochrana před sluncem je bez ohledu na přirozenou barvu pleti tím nejdůležitějším krokem v prevenci hyperpigmentace. Je důležité si uvědomit, že sluneční paprsky působí i přes mraky, a proto je nutné pokožce dopřát nezbytnou ochranu každý den. Dbejte na důkladné rozetření přípravku a v případě potřeby aplikujte novou vrstvu.
Omezit výskyt pigmentových skvrn můžete i tím, že omezíte pobyt na slunci. Snažte se především vyhýbat slunci v hodinách nejintenzivnějšího svitu a kdykoli je to možné, noste ochranný oděv včetně klobouku a brýlí proti slunci.
Pokud již pigmentové skvrny máte, rozumným přístupem ke slunění a k ochraně před sluncem můžete alespoň zabránit jejich zhoršení.
Na co se zaměřit u přípravků na ochranu před sluncem?
Hledejte produkty poskytující vysokou nebo velmi vysokou ochranu před UVA a UVB zářením, na kterých je jasně uvedeno, že mají UVB filtry a ochranný faktor alespoň SPF 30 (a samozřejmě i spolehlivé UVA filtry). Doporučujeme volit zároveň produkty s ochranou před vysokoenergetickým viditelným světlem a řídit se při výběru typem a stavem pokožky.
Emulze na opalování na obličej s depigmentačním účinkem Pigment Control SPF 50+ byla speciálně vyvinuta tak, aby pomáhala předcházet hyperpigmentaci způsobené sluncem. Technologie Advanced Spectral Technology značky Eucerin kombinuje širokopásmové fotostabilní UVA/UVB filtry1 zajišťující vynikající ochranu před UV zářením s antioxidačními účinky licochalkonu A, který neutralizuje působení vysokoenergetického viditelného světla (HEVIS). Tato opalovací emulze dále obsahuje kyselinu glycyrrhetinovou, která podporuje vlastní mechanismus obnovy DNA pokožky, a jedinečnou a patentovanou účinnou látku thiamidol, která působí na základní příčiny hyperpigmentace.
I když je vždy nejlepším řešením hyperpigmentaci předcházet, thiamidol pomáhá těm, kteří jí už trpí. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že thiamidol omezuje výskyt tmavých skvrn a zabraňuje jejich opětovnému vzniku. Emulzi na opalování na obličej s depigmentačním účinkem Pigment Control SPF 50+ lze používat společně s dalšími produkty řady Eucerin Anti-Pigment, které pomáhají zmírňovat pigmentové skvrny.5