Vysokoenergetické viditelné světlo (HEVIS) je všude kolem nás. Je součástí světla, které vidíme. Ačkoli je tu s námi stejně dlouho jako UV záření, o jeho molekulárním a pozorovatelném účinku na pokožku toho zdaleka nebylo napsáno tolik, jako o UV záření, protože je relativně novým objevem. Výzkumy dokazují, že vysokoenergetické viditelné světlo ovlivňuje stav pokožky a může být i příčinou jejího fotostárnutí (předčasného stárnutí způsobeného slunečním zářením). V tomto článku se budeme zabývat účinky vysokoenergetického viditelného světla na pokožku, podíváme se na něj v souvislosti s UVA a UVB zářením a řekneme si, jak nejlépe chránit pokožku před fotostárnutím.
Seznamte se s vysokoenergetickým viditelným světlem
Spektrum slunečního záření se skládá z UV záření, viditelného světla a infračerveného světla. Viditelné světlo tvoří 50 % spektra slunečního záření a jak název napovídá, je to jediná část světla, kterou dokáže lidské oko zaznamenat (UV záření a infračervené světlo jsou naproti tomu pro lidské oko neviditelné).
Modré/fialové pásmo viditelné části spektra slunečního záření má obzvláště vysokou úroveň energie a je známé jako vysokoenergetické viditelné světlo. Toto světlo se často zkráceně označuje jako HEV světlo nebo HEVL.
V čem se vysokoenergetické viditelné světlo liší od UV záření?
Charakter světla určuje jeho vlnová délka, která se udává v nanometrech (nm) a milimetrech (mm). Rozsah vlnových délek viditelného světla je 400 až 760 nm, přičemž vlnová délka vysokoenergetického viditelného světla se pohybuje přibližně mezi 400-500 nm. UV záření má kratší vlnovou délku (mezi 290 a 400 nm), UVA záření má delší vlnovou délku než UVB záření.
UV záření zodpovídá za naprostou většinu poškození kůže v důsledku slunečního světla, a proto by ochrana kůže před UV zářením měla být prioritou péče o pokožku vystavenou slunci.
Jak působí vysokoenergetické viditelné světlo na pokožku?
Všeho s mírou
Sluneční světlo pro nás může být prospěšné: je důležitým zdrojem vitamínu D, který je nezbytný pro zdravé kosti a zvyšuje hladinu serotoninu, čímž zlepšuje naši náladu. Příliš mnoho sluníčka však může poškodit pokožku.
Vysokoenergetické viditelné světlo má na pokožku jiný účinek než UV záření
Zatímco UVB záření proniká pouze do nejsvrchnějších vrstev pokožky (epidermis), vysokoenergetické viditelné světlo stejně jako UVA záření proniká do spodních vrstev pokožky (dermis):
- UVB záření způsobuje spálení pokožky. Vysokoenergetické viditelné světlo není spojováno se spálením od slunce.
- UVB záření a v menší míře i UVA záření jsou spojovány s poškozením DNA, které může být příčinou rakoviny kůže.
- UVA záření i vysokoenergetické viditelné světlo mohou způsobit předčasné stárnutí kůže (fotostárnutí).
- UVA záření je hlavní příčinou slunečních alergií. UVB záření může rovněž způsobovat sluneční alergie, ale v menší míře.
- UVA a UVB záření a vysokoenergetické viditelné světlo mohou být příčinou hyperpigmentace a mohou přispívat k vzniku slunečních skvrn (známých také jako stařecké skvrny), melasmy a pozánětlivé hyperpigmentace a jiných podobných stavů.
Více informací o rozdílu mezi UVA a UVB zářením najdete v článku Co je sluneční záření a jaký má vliv na pokožku?
Vysokoenergetické viditelné světlo a předčasné stárnutí pokožky
Vysokoenergetické viditelné světlo stejně jako UVA záření vytváří volné radikály (známé také jako „reaktivní formy kyslíku“, zkráceně ROS). Tyto volné radikály způsobují, že kožní buňky produkují enzymy rozkládající kolagen a elastin zodpovědné za pružný a mladistvý vzhled pokožky. Tomuto procesu se často říká „oxidační stres“ a je příčinou fotostárnutí (předčasného stárnutí pleti v důsledku slunečního záření). Stárnutí je samozřejmě zcela přirozený proces, ale působením slunečního záření může pokožka začít ochabovat a vytvářet hluboké vrásky dříve, než je nezbytně nutné.
Vysokoenergetické viditelné světlo a hyperpigmentace
Nerovnoměrnou pigmentaci pokožky (často označovanou jako hyperpigmentace) může kromě UVA a UVB záření způsobovat i vysokoenergetické viditelné světlo, které může rovněž přispívat k vzniku stavů, jako jsou stařecké skvrny (známé také jako sluneční skvrny), melasma a pozánětlivá hyperpigmentace.
Jak chránit pokožku před oxidačním stresem způsobeným vysokoenergetickým viditelným světlem?
Je důležité si uvědomit, že sluneční paprsky působí na pokožku, i když je zataženo a oblačno. Ochrana před sluncem by se neměla omezovat pouze na dny, kdy slunce nejvíce hřeje, ale měla by být součástí každodenní péče o pleť.
Mnoho moderních opalovacích krémů nabízí účinnou ochranu proti UVA a UVB záření chemickými filtry a pigmenty, které nicméně nechrání před vysokoenergetickým viditelným světlem. Z tohoto důvodu doporučujeme, abyste se poohlédli po produktech s obsahem antioxidantů, které pokožku chrání proti oxidačnímu stresu. Při výběru vhodných opalovacích přípravků je vždy prioritou poskytnout pokožce tu nejlepší ochranu před UVA a UVB zářením, ale zároveň je vhodné volit ty produkty, které navíc působí proti oxidačnímu stresu (způsobenému vysokoenergetickým viditelným světlem). Pomůžete tak pokožce bojovat proti fotostárnutí a omezíte výskyt pigmentových skvrn. Bylo prokázáno, že antioxidanty licochalkon A a kyselina glycyrrhetinová společným působením chrání kožní buňky v hlubších vrstvách epidermis před poškozením způsobeným slunečním zářením.
Přípravky Eucerin Sluneční ochrany poskytují komplexní ochranu před poškozením pokožky sluncem. Inovativní technologie Advanced Spectral Technology kombinuje širokopásmové fotostabilní UVA/UVB filtry1 pro špičkovou ochranu před UV zářením s antioxidačními účinky licochalkonu A, který neutralizuje působení vysokoenergetického viditelného světla (HEVIS). Většina produktů řady Eucerin Sluneční ochrana obsahuje navíc kyselinu glycyrrhetinovou pro dodatečnou ochranu DNA.
Pokud vás nejvíce trápí stárnutí pleti, vyzkoušejte opalovací emulzi Eucerin Photoaging Control SPF 50+ nebo SPF 30. Tyto produkty kombinují technologii Advanced Spectral Technology s účinky licochalkonu A, kyseliny glycyrrhetinové a kyseliny hyaluronové, která viditelně redukuje známky stárnutí.
Pokud vás trápí především hyperpigmentace na obličeji, vyzkoušejte opalovací emulzi Eucerin Pigment Control SPF 50+, kombinující technologii Advanced Spectral Technology s thiamidolem a kyselinou glycyrrhetinovou, která podporuje vlastní mechanismy obnovy DNA pokožky.
I když je vždy nejlepším řešením hyperpigmentaci předcházet, thiamidol pomáhá těm, kteří jí už trpí. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že thiamidol omezuje výskyt tmavých skvrn a zabraňuje jejich opětovnému vzniku.
(1) Splňuje přísné standardy pro ochranu proti UVA a UVB záření stanovené asociací Cosmetics Europe. Stupeň ochrany proti UVA záření je vyšší, než vyžaduje EU.