Znalost kůže – Typy pleti

7 min čtení
Zobrazit více

Existují čtyři základní typy zdravé pleti: normální, suchá, mastná a smíšená pleť. Typ pleti je dán geneticky. Aktuální stav pleti se však může lišit v důsledku působení různých vnitřních a vnějších faktorů, kterým je vystavena.

Poznání čtyř typů pleti: normální, suchá, mastná a smíšená

Doporučení

Pokud potřebujete pomoc s určením typu Vaší pleti, může Vám pomoci naše diagnostika pleti. Pokud potřebujete další informace, jak o pleť nejlépe  pečovat, doporučujeme obrátit se na dermatologa nebo lékárníka.

Normální pleť je optimálně vyvážená - není příliš mastná, ani příliš suchá.

Normální pleť
"Normální" je termín obecně používaný pro označování pleti, která je optimálně vyvážená. Vědecký termín pro optimálně vyváženou pleť je eudermická.

Suchá pleť může být hrubá a působit bledým dojmem.

Suchá pleť
Označení "suchá" se používá pro typ pleti, která produkuje méně kožního mazu než normální pleť. V důsledku nedostatku mazu postrádá suchá pleť lipidy, které potřebuje pro zadržování vlhkosti a správné fungování ochranné bariéry proti vnějším vlivům.

Mastná pleť má lesklý povrch a viditelné póry.

Mastná pleť
Označení "mastná" se používá pro typ pleti se zvýšenou tvorbou kožního mazu. Tato nadprodukce je označována jako seborea.

U smíšené pleti se typy pleti liší v T-zóně a na tvářích.

Smíšená pleť 
Smíšená pleť je, jak její název napovídá, tvořená kombinací více typů pleti.

NORMÁLNÍ PLEŤ

Co je normální pleť?

"Normální" je termín obecně používaný pro označování pleti, která je optimálně vyvážená. Vědecký termín pro optimálně vyváženou pleť je eudermická. T-zóna (čelo, brada a nos) může být mírně mastná, ale celkově je tvorba mazu a hydratace vyvážená a pleť není ani příliš mastná, ani příliš suchá.

Jak poznat normální pleť

Sametový, jemný a hladký povrch je známkou zdravé pleti.

Normální pleť má: 
  • jemné póry 
  • dobré prokrvení 
  • sametový, jemný a hladký povrch
  • svěží, narůžovělou barvu a je stejnoměrně průsvitná 
  • je bez nedokonalostí

a nemá sklon k citlivosti.

S přibývajícím věkem může i u osob s normální pletí docházet k její dehydrataci. Přečtěte si více ve článku suchá pokožka vlivem stárnutí.

SUCHÁ PLEŤ

Co je suchá pleť?

Označení "suchá" se používá pro typ pleti, která produkuje méně kožního mazu než normální pleť. V důsledku nedostatku mazu postrádá suchá pleť lipidy, které potřebuje pro zadržování vlhkosti a správné fungování ochranné bariéry proti vnějším vlivům. Suchá pleť (xeróza) se vyskytuje v různých stupních závažnosti a v různých formách, které nejsou vždy jasně odlišitelné.  

Suchou pletí trpí výrazně více žen než mužů. Všechny typy pleti se s přibývajícím věkem stávají sušší. Problémy související se suchou pletí jsou společným důvodem 40 % návštěv u dermatologů.

Příčiny suché pleti

Pocit napjatosti a hrubý povrch pleti často poukazuje na suchou pleť.
Ženy se suchou pletí mívají výraznější vrásky.

Hydratace pleti závisí na zásobování hlubších vrstev kůže vodou a na pocení.

Kůže neustále ztrácí vodu díky:

  • Pocení: aktivní úbytek vody z potních žláz způsobený teplem, stresem a námahou.
  • Transepidermální ztráta vody (TEWL): přirozený, pasivní způsob, kterým kůže rozvádí asi půl litru vody denně ze svých hlubších vrstev.


Suchá pleť je způsobena nedostatkem:

  • Přirozených hydratačních faktorů (NMF) - zejména urey, aminokyselin a kyseliny mléčné – které umožňují vázat vodu uvnitř kůže.
  • Epidermálních lipidů, jako jsou ceramidy, mastné kyseliny a cholesterol, které jsou nezbytné pro správnou bariérovou funkci kůže.


V důsledku toho může být bariérová funkce kůže narušena.

Zjistěte více ve článku suchá pokožka.

Jak určit různé "stupně" suché pleti

Suchá pleť se může projevovat od pleti, která je jen o něco málo sušší než normální, přes velmi suchou pleť, po extrémně suchou pleť. Rozdíly lze obvykle rozlišit podle:

Vnitřní a vnější faktory mohou narušit schopnost hydratace pokožky.
Plosky nohou často bývají suché a rozpraskané.

Suchá pokožka
Mírně suchá pleť může být napjatá, křehká a hrubá a vypadat bledě. Elasticita pleti je nízká. 

Velmi suchá pokožka
Pokud není suchá pleť ošetřována, mohou se vyskytnout: 
 
  • ložiska šupinaté a olupující se kůže
  • hrubý povrch pleti (někdy vypadá jako předčasně zestárlá) 
  • pocit napjatosti 
  • možné svědění 

Pleť je také citlivější na podráždění, zarudnutí a riziko infekce. Zjistěte více ve článku suchá pokožka.

Extrémně suchá pokožka
Určité oblasti těla – zejména ruce, chodidla, lokty a kolena – jsou náchylné na: 

  • zhrubění povrchu kůže
  • rozpraskávání se sklony k tvorbě ragád (prasklin) 
  • mozoly 
  • olupování
  • časté svědění 

Extrémně suchá pokožka se nejčastěji nachází na rukou starších osob či silně dehydratovaných rukou. Přečtěte si více v článku hrubá a popraskaná pokožka těla.

MASTNÁ PLEŤ

Co je mastná pleť?

Označení "mastná" se používá pro typ pleti se zvýšenou tvorbou kožního mazu. Jeho nadprodukce je označována jako seborea.

Příčiny mastné pleti

U mastné pleti se často vyskytují nedokonalosti.

Řada faktorů může vyvolat nadprodukci kožniho mazu:


  • dědičnost 
  • hormonální změny 
  • léky 
  • stres  
  • komedogenní kosmetika (např. make-upy)

Jak poznat mastnou pleť?

Mastnou pleť charakterizují zvětšené a viditelné póry.
Problémy s akné se často objevují v T-zóně, a to především v pubertě.

Mastnou pleť charakterizují: 

  • zvětšené, jasně viditelné póry 
  • lesklý povrch 
  • silnější, mdlá pleť: cévy nemusí být viditelné 

Mastná pleť má sklony k tvorbě komedonů (černé tečky a bílé pupínky) a různých forem akné.  

U mírné formy akné se na obličeji a často také na krku, ramenou, zádech a hrudníku objevuje velké množství komedonů.

U středně závažných a závažných případů se na pleti objevují papuly (malé pupínky bez viditelných bílých nebo černých špiček) a pustuly (vřídky střední velikosti s nápadnými bílými nebo žlutými tečkami uprostřed), a pleť je zarudlá a zanícená.  

Přečtěte si více ve článku akné.

SMÍŠENÁ PLEŤ

Co je smíšená pleť?

Mastná T-zóna (čelo, nos a brada) a sušší pleť na tvářích poukazují na tzv. smíšenou pleť.

U smíšené pleti se typy pleti liší v T-zóně a na tvářích. Takzvaná T-zóna se může lišit – od velmi tenké zóny po rozsáhlejší oblast.  

Smíšená pleť je charakterizována: 


  • mastnou pletí v T-zóně (čelo, brada a nos) 
  • rozšířenými póry v této oblasti a možnými nedokonalostmi
  • normální až suchou pletí na tvářích

Příčiny smíšené pleti

Mastnější oblasti smíšené pleti jsou způsobeny vyšší tvorbou kožního mazu. Sušší oblasti smíšené pleti jsou způsobeny nedostatkem kožního mazu a souvisejícím nedostatkem lipidů.

Určování typu pleti a stavu pleti

Na rozdíl od typu pleti se stav pleti může v průběhu života značně lišit. Mezi řadu vnitřních a vnějších faktorů, které určují stav pleti patří: podnebí a znečišťující látky v ovzduší, léky, stres, dědičné faktory, které mají vliv na tvorbu kožního mazu, potu a přirozených hydratačních faktorů, které pleť produkuje, a také výrobky, které používáte a jakým způsobem o pleť pečujete. 

Pečující přípravky je třeba volit podle typu pleti a tak, aby řešily aktuální stav pleti. Dermatologové a kosmetičky určují typ pleti a její stav měřením následujících faktorů:

Používání anti-age výrobků může pomoci redukovat vrásky.
Řada výrobků Eucerin Anti-Pigment, prokazatelně redukuje pigmentové skvrny.

Známky stárnutí 
Typ pleti se může během života vyvíjet. Ti, kteří mají během dospívání mastný typ pleti, mohou mít v pozdějších letech pleť sušší, a také u osob s normálním typem pleti může pleť s přibývajícím věkem "vysychat". 

Všechny typy pleti stárnou, a proto pleť ztrácí objem a hutnost, objevují se  jemné linky a vrásky a může dojít ke změnám pigmentace. Znalost a měření těchto projevů stárnutí nám pomáhá určit stav pleti. Přečtěte si více ve článku stárnutí kůže.  

Barva pleti 
Barva pleti a etnický původ ovlivňují to, jak naše pleť reaguje na vnější vlivy, poruchy pigmentace, podráždění a záněty. Základní barva pleti je určena hustotou epidermis a rozložením melaninu. Přečtěte si více ve článku etnické typy pleti.  

Zarudnutí pleti je také užitečným ukazatelem stavu pleti - poukazuje na kvalitu krevního oběhu a může pomáhat při diagnostice kožních onemocnění jako je kuperóza a rosacea.

Citlivost pleti
Citlivá pleť je pleť, která je snadno podrážděná různými faktory, které jsou normální pletí běžně dobře snášeny. Mezi ně patří kosmetické výrobky nebo vysoké a nízké teploty. Pro některé z nás je citlivá pleť trvalý stav, u ostatních ji spouští určité vnitřní a vnější faktory. Objevuje se při narušení přirozené bariérové funkce kůže, způsobuje ztrátu vody a umožňuje pronikání dráždivých látek. Příznaky jsou dále zhoršovány faktory, kterým je pleť obličeje nejvíce vystavována - od slunce po některé složky v kosmetice a čisticích výrobcích. Přečtěte si více ve článku citlivá pleť obličeje.

U mastné pleti je nezbytné dodržovat každodenní péči o pleť pomocí vhodných výrobků.

Tvorba kožního mazu a potu
Množství kožního mazu vytvořeného mazovými žlázami v pokožce reguluje účinnost bariérové funkce kůže a následně také stav pleti. Nadprodukce mazu může vést k mastné pleti náchylné k tvorbě akné, zatímco nízká produkce mazu způsobuje suchou pleť.  

Potní žlázy v pokožce vytvářejí pot, který pomáhá tělu udržovat jeho optimální teplotu. Nadměrná nebo nízká tvorba potu může ovlivnit stav pleti.

Přirozené hydratační faktory (NMF) 
Přirozené hydratační faktory (např. aminokyseliny) se tvoří ve zdravé kůži - pomáhají vázat vodu v pokožce, udržovat její pružnost a vláčnost a bránit ji před dehydratací. Když je ochranná kožní bariéra poškozena, ztrácí pokožka schopnost udržet si tyto základní přirozené hydratační faktory a dochází ke dehydrataci. 

Citlivost pleti 
Citlivá pleť je pleť, která reaguje ve větší míře než normální pleť na různé vlivy a podněty. Diagnostika a vyhodnocení příznaků, jako je zarudnutí, vyrážka, štípání, svědění a pálení pomáhá při určování stavu pleti.

Související články

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin