Suchá a hrubá pokožka těla – Příčiny vzniku, příznaky a řešení

9 min čtení
Zobrazit více

Kůže je největším orgánem lidského těla. Hraje důležitou roli při regulaci tělesné teploty a působí jako bariéra chránící naše tělo před infekcí. Její schopnost fungovat jako účinná bariéra závisí na tom, zda si zachová optimální hladinu hydratace. Některé části těla jsou však náchylné k silnému vysychání. Když je pokožka suchá, její schopnost vázat hydrataci a bránit její ztrátě je narušena a pokožka má nižší schopnost fungovat jako účinná bariéra. Suchá pokožka může být na pohled a na dotek napjatá, zarudlá, hrubá, šupinatá, může svědit a v extrémních případech i praskat. Nicméně správná  péče o pokožku pomocí výrobků speciálně vyvinutých pro hrubou a popraskanou pokožku může pomoci obnovit její zdravý stav.

Projevy a příznaky

Jaké jsou příznaky vzniku suché a hrubé pokožky

Suchá pokožka může být kdekoli na těle, některé oblasti však pravděpodobněji budou velmi suché, nebo dokonce hrubé a popraskané.

V závislosti na závažnosti dehydratace pokožky dochází k jejímu napínání a hrubnutí, pokožka může také svědit, olupovat se a rudnout.
Plosky nohou mají tendenci vysychat a praskat.

Závažnost suché pokožky se může postupně zhoršovat:

  • Suchá pokožka je mírně až středně hrubá a vyvolává pocity napětí kůže.
  • První známky suché pokožky často nepůsobí extrémně nepříjemně, přesto budeme-li je ignorovat, bude se vysušování pokožky pravděpodobně zvyšovat.
  • Velmi suchá pokožka může být velmi napjatá, hrubá, šupinatá, až popraskaná a může svědit.
  • Pokožka je na pohled šupinatá a olupuje se.
  • Extrémně suchá pokožka je na pohled i na dotek extrémně hrubá, šupinatá, olupuje se a může také silně svědit. V extrémních případech může i praskat.
  • Extrémní přesušení kůže může způsobit, že se pokožka smršťuje a ještě více hrubne až tvrdne, a nakonec může docházet k jejímu popraskání, nejčastěji na částech těla, které se při pohybu ohýbají, např. na chodidlech.

Příznaky hrubé a popraskané pokožky těla
  • Extrémní pocit napětí
  • Extrémní hrubost
  • Praskliny nebo podélné trhliny
  • Intenzivní svědění

Na těchto částech těla může dojít k praskání pokožky:

Na rukou se často objevuje suchá pokožka a v závažných případech může suchá pokožka okolo kloubů praskat.
Suchá pleť obličeje může být hrubá a šupinatá.

Ruce: Pokožka na rukou nejčastěji vysychá z důvodu častého mytí, agresivních mycích přípravků, chemických látek a klimatických změn. Praskliny se běžně vyskytují kolem kloubů, protože zde je pokožka napjatá a při napínání snadno praská. 

Nohy: Pokožka na nohou, zvláště v okolí pat, je náchylnější k přesušování a v důsledku toho je hrubá a popraskaná, což může být nepříjemné a v závažných případech až bolestivé. 

Rty: Také rty často praskají. Pacienti s perorální léčbou proti akné často trpí popraskanými rty.

Kožní onemocnění, která způsobí vznik suché a hrubé pokožky těla

Suchá pokožka, lékařsky označovaná jako "xeróza" ( z řeč."xero" -"suchá", a "osis" -"nemoc"), je širší klasifikace, která zahrnuje suchou pokožku z jakékoli příčiny, ať vnitřní nebo vnější. Existují však různá kožní onemocnění, která vedou k suché, hrubé, šupinaté, svědící, olupující se a popraskané pokožce, jako je atopický ekzém na obličeji nebo těle, ichtyóza, keratóza pilaris a lupénka.

Některá kožní onemocnění související se suchou pokožkou vyvolávají příznaky jako je svědění, zarudnutí a šupinatění.

  • Atopický ekzém často postihuje malé děti a doprovází ho hrubá, podrážděná pokožka zejména na zadní straně kolenou, vnitřní straně loktů a v okolí kyčlí. Postižená pokožka silně svědí.
  • Na pokožce postižené lupénkou se často tvoří suchá, ztvrdlá a svědící ložiska, která se mohou objevit na kterékoli části těla.
  • Keratóza pilaris je onemocnění, které vzniká, když se ve vlasových folikulech v pokožce hromadí příliš mnoho keratinu. Oblasti postižené kůže – nejčastěji na zadní straně horní paže – jsou pokryty velkým množstvím malých bílých nebo lehce načervenalých pupínků a pokožka je na dotek hrubá a nerovná
  • Diabetes 1. a 2. typu může být také příčinou suché, hrubé, šupinaté a svědící pokožky, zejména na končetinách, např. na chodidlech.

Na těchto webových stránkách najdete další informace o suché pokožce a kožních onemocněních, jako je atopický ekzém, lupénka a xeróza.

Doporučení

Pokud si nejste jisti svými příznaky nebo se příznaky zhoršují, doporučujeme se obrátit na dermatologa pro osobní konzultaci.

Příčiny a faktory

Proč suchá a hrubá pokožka vzniká? Poznejte vnější i vnitřní příčiny dehydratace

Příčiny extrémně suché a popraskané pokožky mohou být různé - od špatné kosmetické péče a faktorů životního prostředí až po zdravotní problémy, jako je atopický ekzém nebo lupénka. Tyto příčiny jsou ovlivněny vnitřními i vnějšími faktory.

Vnější faktory

Nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF), které v pokožce vážou vodu, má za následek dehydrataci horních vrstev pokožky.

Suchá pokožka nebo dehydratace pokožky je proces, který probíhá ve fázích:

  • Pokožka je dehydratovaná, když ztrácí své přirozené lipidy, což způsobuje narušení ochranné kožní bariéry a neschopnost zadržovat vlhkost.
  • To urychluje úbytek hydratace kůže a způsobuje dehydrataci vrchních vrstev pokožky.
  • V závislosti na závažnosti dehydratace se pokožka napíná, hrubne, šupinatí a je náchylná ke svědění a zarudnutí.

Vnější příčiny, které mohou zvyšovat dehydrataci pokožky, mohou být klimatické podmínky, které ovlivňují schopnost kůže zadržovat vlhkost nebo používání nevhodných kosmetických výrobků.

Životní prostředí

  • Nepříznivé klimatické podmínky - horký, chladný a suchý vzduch poškozují bariérovou funkci kůže.
  • Sezónní změny - příznaky suché pokožky se často zhorší během zimy nebo léta.
  • Ultrafialové (UV) záření může vést k předčasnému stárnutí pokožky. S přibývajícím je pokožka náchylnější k dehydrataci.
Některé mýdla jsou velmi agresivní a připravují pokožku o přirozené kožní lipidy.
Některé léky mohou mít jako vedlejší efekt dehydrataci pokožky. Konzultujte proto se svým lékařem možná rizika léčby.

Péče o pokožku

  • Časté mytí, nebo dlouhé a horké koupele či sprchy připravují pokožku o lipidy, které tvoří její bariéru.
  • Nevhodná pravidelná péče o pokožku – je důležité dodržovat pravidelnou péči a používat výrobky určené pro suchou pokožku. Je obzvláště důležité nepoužívat agresivní mycí přípravky, které pokožku připravují o její přirozené lipidy. 

Užívání léků
O některých lécích (jako jsou diuretika na regulaci  krevního tlaku) a lékařských ošetřeních (jako je radiační terapie, dialýza nebo chemoterapie) je známo, že jejich vedlejším účinkem je  dehydratace pokožky. Také některé perorální léky proti akné mohou způsobovat dehydrataci pokožky. 

Doporučení

Vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, pokud se obáváte, že vaše léky mohou mít negativní vliv na stav vaší pokožky.

Vnitřní faktory

Na tmavé pleti jsou projevy stárnutí méně viditelné a začínají až v pozdějším věku.
Změny v množství hormonů mohou způsobovat dehydrataci pokožky.
Po 25. roce je pokožka více dehydratovaná a ztrácí pružnost.

Genetika
Hydratační rovnováha kůže je dána také geneticky. Sklony k suché pokožce můžeme zdědit po našich rodičích, ačkoliv to nemusí být vždy tak. Kožní onemocnění, jako je atopický ekzém, ichtyóza, keratóza pilaris a lupénka často mají genetickou souvislost. 

Hormonální vlivy
Změny v množství některých hormonů, zejména estrogenu a testosteronu, mohou ovlivnit hladinu hydratace pokožky a lipidů. To je zvláště patrné po menopauze nebo během těhotenství, kdy se suchá pokožka může projevit v důsledku hormonálních změn.

Věk
S přibývajícím věkem se snižuje množství mazových a potních žláz, a s ním také schopnost kůže vytvářet pot a lipidy. Množství vody v pokožce a její schopnost zadržovat vlhkost je také snížena. Tyto faktory vedou k suchosti, která opět přispívá ke stárnutí pokožky a tvorbě jemných linek a vrásek. Přečtěte si více o suché pokožce vlivem stárnutí.  

Strava

Jako každý jiný orgán i kůže vyžaduje řadu důležitých živin, aby mohla správně fungovat. Patří mezi ně rostlinné oleje a vitamíny, zejména vitamín C a E.

Další faktory

Faktory, které vedou k extrémně suché pokožce a následnému popraskání kůže

Faktory, které ovlivňují přirozenou hydratační rovnováhu pokožky a mohou způsobit vznik hrubé a popraskané pokožky:

Kosmetická péče

Čisticí výrobky by měly být dostatečně jemné, aby nepřipravovaly pokožku o lipidy.
Výrobky určené speciálně pro suchou pokožku vám pomohou obnovit přirozenou hydratační rovnováhu pokožky.

Používání agresivních mýdel připravuje pokožku o její přirozené lipidy a hydrataci a následně způsobuje hrubou a popraskanou suchou pokožku.  

Správná pravidelná péče o pokožku je proto velmi důležitá při prevenci a ošetřování hrubé a popraskané suché pokožky.

Na postižené oblasti nanášejte často vhodný hydratační prostředek. Nejlepší doba pro hydrataci je, když je pokožka čistá a mírně vlhká, například po koupání nebo sprchování. Pro extrémně suchou pokožku a její příznaky doporučujeme hydratační výrobky, které obsahují látky přirozeně produkované zdravou pokožkou, jichž má suchá pokožka nedostatek.

Časté mytí také přispívá k vzniku hrubé a popraskané pokožky. Koupele a sprchy by neměly být příliš horké nebo příliš dlouhé, protože pak dochází k poškození hydratační rovnováhy pokožky a snížení její schopnosti zadržovat hydrataci.

UV záření způsobuje vysychání pokožky a může vést k předčasnému stárnutí.
Některá povolání mohou vyžadovat časté mytí rukou. To může být pro suchou pokožku problém.

Počasí, roční období a působení slunce
Změny ročních období jsou častou příčinou hrubé a popraskané suché pokožky. V mrazivých zimních měsících je pokožka vystavena chladnému počasí, a používání ústředního vytápění v interiérech pokožku také vysušuje. Pokožka v tomto období začíná být hrubá a popraskaná, a pokud se o ni nepečuje, mohou se tyto praskliny prohlubovat a zanítit.

V horkých letních měsících naopak pokožka vysychá v důsledku častého vystavování slunci. Sluncem spálená pokožka nefunguje stejně dobře jako zdravá pokožka a je náchylnější k dehydrataci. Chcete-li zabránit hrubnutí a popraskání pokožky, používejte přípravky na opalování s obsahem hydratačních složek a bez dráždivých parfemací a barviv.

Riziková povolání
Některá povolání zvyšují riziko suché pokožky, která může následně hrubnout a praskat. Jedná se zpravidla o povolání, kde dochází k vystavování pokožky určitým horkým a chladným podmínkám (zemědělec / rybář), častému používání mycích přípravků (lékař / zdravotní sestra / kadeřnice) nebo vystavování chemickým látkám (automechanik / uklízečka).

Dehydratace
Pokožka získává svoji vlhkost z těla a je tedy závislá na množství vody v těle. Když je tělo dehydrované, snižuje dodávky vody do kůže. Tím zpomaluje přirozenou cirkulaci vody v pokožce, a tak přispívá k její dehydrataci. Starší lidé mají sklon k dehydrataci, neboť pocit žízně se s věkem snižuje. 

 

Kouření
Cigarety obsahují mnoho toxinů, včetně nikotinu, které mohou významně snižovat cirkulaci krve, což má za následek omezený metabolismus kůže a její následné vysychání.

Řešení

Kosmetická péče o velmi suchou a popraskanou kůži těla

Prevence proti vzniku suché a podrážděné pokožky

Změny počasí mohou způsobovat dehydrataci pokožky, která je následně napjatá a hrubá.
Pokud jsou ruce v častém kontaktu s vodou nebo čisticími prostředky, je dobré je vždy chránit rukavicemi.

Je důležité nejen dodržovat správnou pravidelnou péči o suchou pokožku, ale také snížit nutnost ošetření díky následujícím opatřením:

  • Vyhýbejte se suchému vzduchu - v horkém a chladném počasí omezte pobyt venku a ve vytápěných vnitřních prostorách používejte zvlhčovač.  
  • Zkraťte čas trávený v horké vodě - dlouhé koupele nahraďte rychlým sprchováním.  
  • Při mytí nádobí používejte rukavice - vyhněte se kontaktu s teplou vodou a agresivními čisticími prostředky.  
  • Noste oblečení z přírodních materiálů jako bavlna a hedvábí, které nedráždí pokožku. Vlna je přírodní, může však dráždit, proto se vyhněte přímému kontaktu s pokožkou.  
  • Snažte se používat prací prostředky bez barviv a parfémů, neboť mohou po vyprání ulpět na oblečení a dráždit suchou pokožku.
  • Dbejte na dostatečný příjem tekutin každý den.

Suchá pokožka potřebuje péči, která obnovuje a chrání její přirozenou bariéru před narušením. Měla by také doplňovat přirozené hydratační faktory (např. ureu) pro obnovu optimální hydratace pokožky.  

Velmi sucháextrémně suchá pokožka včetně suché pokožky u pacientů s atopickým ekzémem, cukrovkou nebo lupénkou vyžaduje odpovídající výrobky, dle závažnosti dehydratace. Při výběru kosmetických výrobků pro děti se vždy přesvědčte o jejich vhodnosti pro věk vašeho dítěte nebo se poraďte s vaším lékárníkem či lékařem.

Správná péče při mytí suché a hrubé pokožky

Spíše než třením osušte vlhkou pokožku přikládáním ručníku.

Nejčastěji bývá pokožka suchá v důsledku narušené kožní bariéry, proto je důležité používat účinné, ale šetrné mycí prostředky, které pokožku nepřipraví o její vlastní lipidy.

Jak správně hydratovat suchou a hrubou pokožku

Chcete-li zmírnit příznaky suché pokožky, doporučujeme pravidelně používat odpovídající kosmetické výrobky.
Nejlepší čas na hydrataci je, když je pokožka čistá a ještě vlhká, tedy ihned po koupeli nebo sprchování.

Prvním podmínkou hydratačních výrobků pro suchou pokožku je, že musí obnovovat její hydratační rovnováhu.

Ureakyselina mléčná a další přirozené hydratační faktory (NMF) přitahují a vážou vlhkost v horní vrstvě pokožky. Velmi suchá pokožka, která je hrubá, napjatá, šupinatá, svědí a olupuje se či dokonce praská, vyžaduje vyšší koncentraci těchto přirozených hydratačních faktorů. Obecně by výrobky pro velmi suchou pokožku měly mít minimálně 5 % urey a pro extrémně suchou pokožku 10 % urey.  

Ceramidy pomáhají obnovovat lipidovou bariéru, která regulací úbytku vlhkosti zpomaluje odpařování z pokožky.

Sluneční záření a ochrana před vznikem suché pokožky těla

Eucerin nabízí řadu přípravků na opalování, které byly vyvinuty speciálně pro potřeby suché pokožky.

Vzhledem k tomu, že UV záření urychluje stárnutí pokožky, a stárnutí pokožky může zvýšit riziko dehydratace doporučujeme:

  • Omezit působení UV záření nošením vhodných oděvů.
  • Používat přípravky na opalování s vysokým SPF a hydratačními složkami, které chrání pokožku před UV zářením a zachovávají její hydrataci.
  • Používat přípravky na opalování, které neobsahují dráždivé parfemace a barviva, protože suchá pokožka je náchylnější k podráždění.

Eucerin výrobky na opalování pro suchou pokožku nabízejí vynikající sluneční ochranu s účinnými UV filtry a s antioxidačním licochalconem A na ochranu proti volným radikálům vlivem UV záření a prevenci předčasného stárnutí pokožky, a poskytují pokožce potřebnou hydrataci.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin