Většina lidí má v některé fázi svého života zkušenost s xerózou, neboli suchou pokožkou. Když je postižení závažné, může jedince ovlivňovat jak fyzicky, tak psychicky. Pochopení různých příčin a odpovídajících řešení vám pomáhá individuálně přizpůsobit vaši péči o pokožku, zvýšit její účinnost a zmírnit příznaky xerózy.
Xeróza - co to je?
Xeróza je lékařské označení suché pokožky. Pochází z řečtiny: "xero" znamená "suchý", a "osis" znamená "nemoc" nebo "zdravotní porucha". Je způsobena nedostatkem vody v pokožce, který může vzniknout v důsledku stárnutí (stařecká xeróza) nebo závažnějšího onemocnění (např. při cukrovce). Výsledkem je suchá nebo velmi suchá, hrubá a napjatá pokožka, která může postupně být až extrémně hrubá a šupinatá. Pokud si nejste jisti stavem své pokožky, je důležité se obrátit na dermatologa, který určí přesnou diagnózu.
Attention
Pokud si nejste jisti stavem své pokožky, je důležité se obrátit na dermatologa, který určí přesnou diagnózu.
Schopnost pokožky regulovat množství vody v horních vrstvách závisí na dvou klíčových faktorech:
- Účinnost hygroskopických molekul v epidermálních vrstvách kůže. U normální pokožky molekuly, jako je např. urea, kyselina mléčná, PCA (kyselina pyrolidin karboxylová), soli a aminokyseliny přitahují a vážou velké množství vody.
- Účinnost vlastních bariérových lipidů v kůži (např. ceramidů), které hrají důležitou roli při snižování ztráty vody v důsledku odpařování.
Přečtěte si více o suché pokožce.
U normální pokožky tento křehký systém obvykle dobře funguje a přizpůsobuje se hydratačním potřebám pokožky udržováním dostatečné koncentrace vody v měnícím se prostředí. Některé vnitřní (endogenní) a vnější (exogenní) faktory však mohou tento systém narušit, což vede ke vzniku suché pokožky. Závažnost příznaků závisí na množství působících faktorů.
Xeróza – projevy a příznaky
Xeróza je poměrně běžný kožní stav, s nímž mají zkušenosti miliony lidí, a to akutně (jednorázově) či chronicky (opakovaně). Stejně jako je hydratace pokožky podporována řadou faktorů, i nedostatek vody v pokožce se může projevovat mnoha různými způsoby. Nejčastěji se suchá pokožka projevuje několika z uvedených příznaků, zatímco velmi suchá pokožka běžně vykazuje do určité míry všechny tyto příznaky:
- Napjatost vzniká zvýšeným množstvím odumřelých kožních buněk, které vytvářejí vrstvu na povrchu pokožky, díky níž pokožka vysychá a působí napjatě.
- Hrubost je také způsobena nadměrným vysušováním, které zvyšuje rychlost odumírání buněk a zanechává tak silnější vrstvu odumřelých buněk na povrchu pokožky, která je pak na dotek hrubá.
- Olupující se pokožka vypadá tak, že se odlupují velké šupiny vrchní vrstvy pokožky, které někdy můžeme vnímat jako jemný prášek.
- Svědění je dalším důsledkem suché pokožky a je bezprostřední reakcí na diskomfort způsobený napjatou, špatně fungující pokožkou. Nutkání ke škrábání se zvyšuje v závislosti na závažnosti vysušení.
Suchá pokožka se může vyskytovat na jakékoli části těla, ačkoli některé oblasti jsou postiženy více než zbytek těla.
Kožní onemocnění, jako je atopický ekzém, keratóza pilaris, ichtyóza a lupénka, způsobují převážně lokalizované oblasti suché pokožky. Přečtěte si více o lupénce, atopickém ekzému na obličeji, na různých částech těla nebo o atopické dětské pokožce.
Doporučení
Vždy vyhledejte odbornou pomoc, pokud se u Vás objeví některý z těchto příznaků.
Xeróza - co ji způsobuje?
Ke vzniku xerózy přispívají dva klíčové nedostatky pokožky:
Nedostatek bariérových lipidů
Buňky v rohové vrstvě jsou mezi sebou spojeny epidermálními lipidy. Tyto lipidy jsou pro zdravou pokožku nezbytné: vytvářejí její ochrannou bariéru a vážou vlhkost uvnitř pokožky. Když tyto lipidy schází, může být pokožka suchá a na dotek napjatá a hrubá.
Nedostatek přirozených hydratačních faktorů (NMF)
Pokožka obsahuje vedle urey také několik dalších přirozených hydratačních faktorů (NMF). Je to kyselina mléčná, kyselina pyrolidin-karboxylová, soli a cukry. Stejně jako urea, tyto přirozené hydratační faktory vážou vlhkost v horní vrstvě pokožky (stratum corneum), a brání tak jejímu vysoušení, šupinatění a poškození.
Faktory, které přispívají ke vzniku suché pokožky
Několik vnějších faktorů způsobuje výše uvedené fyziologické změny, které vedou ke vzniku xerózy:
Vnější prostředí pokožky - vlhkost, nesorávné mytí a sluneční záření
- Suchá pokožka je častějším jevem, pokud je okolní vlhkost nízká, k čemuž dochází v zimě a někdy během horkého léta.
- Nesprávné mytí, zejména pokud je příliš časté s použitím výrobků, které pokožku připravují o její přirozené lipidy, poškozuje přirozenou ochrannou kožní bariéru.
- Sluneční záření může způsobit vysoušení pokožky, neboť UV záření zvyšuje rychlost odpařování vody z pokožky, a při dlouhodobém působení může způsobit předčasné stárnutí kůže, které ovlivňuje její schopnost udržovat si dostatečnou hydrataci.
Vnitřní prostředí pokožky – věk, dehydratace, strava, léky a onemocnění
- Studie ukazují, že hladina lipidů v rohové vrstvě s rostoucím věkem klesá. Suchost pokožky tak může být v důsledku stárnutí.
- Dehydrovaný organismus představuje vyšší riziko vysychání pokožky.
- Strava je důležitá, neboť zdravá pokožka potřebuje nezbytné živiny.
- Některé léky, zejména diuretika, způsobují dehydrataci těla, která může vést ke xeróze.
- U kožních onemocnění jako je atopický ekzém, keratóza pilaris, ichtyóza a lupénka, patří suchá pokožka k běžným příznakům.
- Také cukrovka je často příčinou suché pokožky.
Xeróza - jak ji lze léčit?
V minulosti byla léčba xerózy převážně symptomatická s cílem krátkodobé úlevy od jejích příznaků prostřednictvím lokální aplikace lipidů (zejména rostlinných olejů), zvlhčujících prostředků a přirozených hydratačních faktorů, jako je urea. Díky lepším znalostem o příčinách a faktorech xerózy lékaři nyní zjistili, že lepší výsledky přináší spíše holistický a vytrvalý přístup k její léčbě. Na začátku této strategie je eliminování nebo minimalizace příčin a faktorů přispívajících ke vzniku xerózy, a poté se zaměřuje na dodržování adekvátní pravidelné péče o pleť obličeje a těla čištěním a hydratací.
Mytí suché pokožky
Šetrné, ale účinné mytí pokožky je základním předpokladem pro následnou aplikaci emoliencií a hydratačních výrobků vyvinutých speciálně pro péči o suchou pokožku. Zvolte jemný mycí přípravek, který prokazatelně nenarušuje bariérovou funkci pokožky a zabrání vysušení pokožky, čímž dále zesílí účinnost následné hydratační péče.
Zlepšení hydratace pokožky
Při účinné léčbě xerózy bychom měli řešit všechny faktory, které ovlivňují a udržují hydrataci pokožky.
Suché pokožce často schází urea, a proto bývá běžnou složkou hydratačních výrobků. Dalšími příčinami xerózy jsou nedostatek dalších přirozených hydratačních faktorů (NMF) a bariérových lipidů. Lokálním doplněním těchto životně důležitých molekul lze obnovit schopnost pokožky regulovat hydrataci. Navíc nově používaná zvlhčující složka glyceryl glucoside (GG - spojení glycerolu a glukózy) prokázala schopnost stimulovat obnovu vlastní hydratační sítě aquaporinů.
Při klinickém hodnocení prokázaly hydratační výrobky s obsahem přirozených hydratačních faktorů, včetně urey, a ceramidů oproti výrobkům obsahujícím pouze ureu vynikající a dlouhodobější hydrataci pokožky, představují tedy v léčbě xerózy významný pokrok.
Výrobky s obsahem přirozených hydratačních faktorů (NMF) a Ceramidů také ve srovnání s účinností jiných výrobků prokazatelně významně zlepšují hydrataci pokožky, bariérovou funkci kůže, viditelně suchou a na dotek hrubou pokožku. Kožní snášenlivost byla také hodnocena jako velmi dobrá.
Výrobky péče o pokožku s obsahem prověřených kombinací účinných hydratačních látek řeší klíčové nedostatky při výskytu xerózy a přinášejí zdokonalené terapeutické možnosti léčby tohoto kožního onemocnění. Toto ověřené složení obsahuje řada pro suchou pokožku Eucerin UreaRepair PLUS.
Pokud se příznaky mění, nebo pokud si nejste jisti, jaká léčba je pro vás nejvhodnější, požádejte o radu dermatologa.
Doporučení
Pokud se příznaky mění nebo pokud si nejste jisti, jaká léčba je pro vás nejvhodnější, požádejte o radu dermatologa.
Vyhýbejte se přitěžujícím faktorům
Kromě správného mytí a pravidelné hydratační péče je také důležité vyhýbat se faktorům, které ke vzniku suché pokožky přispívají. Následující opatření Vám pomohou snížit závažnost suché pokožky a nutnost léčby:
- Vyhýbejte se suchému vzduchu - při horkém, suchém či chladném počasí pobývejte co nejméně venku a ve vnitřních vytápěných prostorách používejte zvlhčovač.
- Omezte čas strávený v horké vodě a dlouhé horké koupele či sprchování nahraďte rychlou vlažnou sprchou.
- Používejte rukavice při mytí nádobí, tak omezíte kontakt s horkou vodou a agresivními čisticími prostředky.
- Noste oblečení z přírodních materiálů jako je bavlna a hedvábí, které pokožku nedráždí. Vlna je přírodní, může ale dráždit extrémně suchou či atopickou pokožku, a při tomto onemocnění je třeba se jí vyhnout.
- Snažte se používat prací prostředky bez barviv a parfémů, neboť mohou ulpět na oblečení i po vyprání a mohou suchou pokožku dráždit.