Citlivá pokožka těla – poznejte její příčiny a jak ji chránit

9 min čtení
Zobrazit více

Pokožka těla se může stát citlivou z mnoha důvodů - od faktorů vnějšího prostředí po vnitřní spouštěče, jako jsou hormonální změny. I když někteří lidé mají k citlivé pokožce predispozici, nelze ji předvídat a může se objevit  kdykoliv během života jedince. Může se také objevit kdekoli na těle a je důležité pochopit, že "citlivá pokožka" není nic neobvyklého, ano kožní nemoc.  

Ačkoliv neexistuje lék na citlivou pokožku, lze mírnit její příznaky správnou péčí a díky pochopení jejích příčin.

Projevy a příznaky

Jak poznat citlivou pokožku těla?

Vláčnost a pružnost zdravé pokožky je udržována její přirozenou bariérovou funkcí, která ji chrání proti vnějším vlivům a omezuje nadměrný úbytek vody. Mírně kyselé prostředí je pro tuto funkci klíčové, a pomáhá jak při deskvamaci, neboli olupování pokožky, tak při obraně proti každodenním zátěžovým faktorům, jako je znečištěné ovzduší, bakterie a alergeny.

Zdravá pokožka má přirozenou bariérovou funkci, která omezuje úbytek vody a chrání spodní vrstvy kůže před dráždivými látkami.

Mezi příznaky citlivé pokožky patří: 

  • šupinatění 
  • zarudnutí
  • otoky 
  • zhrubění povrchu pokožky

doprovázené neviditelnými pocity, jako například: 
  • svědění 
  • svrbění 
  • pocit pálení 
  • pocit napětí
Hřbety rukou mohou mít narušenou bariérovou funkci, a proto jsou více náchylné k citlivosti.
Podle odhadů má přibližně 60 % žen zkušenosti s citlivou vlasovou pokožkou.

Pokud se příznaky neřeší, mohou vést k poškození a praskání pokožky kdekoli na těle. Dokonce i velké plochy pokožky na rukou, nohou, dekoltu, ramenou, loktech, lýtkách a kolenou jsou ohrožené a jejich citlivost může být způsobena sprchováním horkou vodou, agresivními kosmetickými výrobky, působením UV záření, pocením při sportu nebo klimatizací.  

Některé oblasti těla jsou náchylnější k těmto dopadům. Mezi ně patří hřbety rukou, kde nedostatek sekretů potřebných k zachování bariérové funkce kůže znamená, že jsou méně chráněny před vnějšími vlivy. Pravidelné mytí alkalickými mýdly také významně ohrožuje jejich přirozenou hodnotu  pH. Narušená bariérová funkce může vést k výskytu reakcí zvyšujících citlivost, které mohou způsobovat kontaktní dermatitidu - zánět, který se projevuje jako puchýřky a přesušená pokožka.

Vlasová pokožka je často náchylná k citlivosti - přibližně u 60 % žen a 40 % mužů se objevují příznaky včetně zarudnutí, napjatosti a svědění. Je stále více patrné, že na citlivosti vlasové pokožky se podílejí mikrozáněty. Zjistěte více o příznacích a příčinách citlivé vlasové pokožky.  

Pokožka v intimních partiích se liší od jiných částí těla a má k dispozici řadu ochranných bariér. Pokud jsou narušeny, například nadměrným mytím, může pokožka začít svědit, vyvolávat pocity diskomfortu a být náchylnější k infekci. 

Změny způsobené napínáním pokožky – během těhotenství, váhového přírůstku nebo v období rychlého růstu – mohou mít za následek strie, které mohou také být velmi citlivé a snadno podrážděné. Nejčastěji se objevují na prsou, břiše a v horní části stehen. Přečtěte si více o pokožce na různých částech těla.

Některá kožní onemocnění mají podobné příznaky, jejich příčiny a řešení se však liší.

Pokožka v dekoltu je více náchylná na sluneční alergie, a může zarudnout a svědit.
Vytvoření nových aquaporinů díky aktivní složce glucoglycerolu bylo prokázáno v in vitro testech.

Sluneční alergie mohou vést k tomu, že je pokožka zarudlá a svědí. Tyto příznaky však také bývají doprovázeny puchýřky a vyrážkami. Nejvíce postiženými oblastmi bývají spodní strany paží a hrudník. Tyto alergie, včetně polymorfních světelných erupcí (PLE), jsou poměrně běžné a jsou vyvolány UV zářením. Také přípravky na opalování mohou být jedním z faktorů. Přečtěte si více o PLE a dalších slunečních alergiích

Dehydratovaná pokožka je v podstatě zdravá pokožka, které schází hydratace díky nedostatku aquaporinů, proteinových kanálků, které regulují cirkulaci vody mezi kožními buňkami. In vitro testy potvrdily tvorbu nových aquaporinů díky aktivní složce glucoglycerolu.  

Suchá pokožka může mít řadu příznaků, od hrubosti po olupování a zarudnutí. Obvykle ji doprovází intenzivní svědění. Stejně jako u citlivé pokožky se suchá pokožka může objevit kdekoli na těle, nejčastěji ale na rukou, chodidlech, kolenou a loktech. Je způsobena nedostatkem látek vázajících vlhkost, neboli "přirozených hydratačních faktorů" (NMF), zejména urey

Dehydratovaná a suchá pokožka může být také citlivá.

Doporučení

Pokud si nejste jisti typem a stavem Vaší pokožky, může Vám pomoci naše diagnostika pleti. Nebo se obraťte na svého dermatologa pro odbornou diagnózu.

Příčiny a faktory

Co způsobuje, že se pokožka těla stává citlivou?

Přirozené ochranné systémy

Pokožka má řadu přirozených ochranných mechanismů, které udržují její zdraví. Na jejím povrchu je hydrolipidický film složený z vody, mastných kyselin a tuků. Jeho pH je okolo 5, tedy mírně kyselé, a chrání pokožku před napadení mikroby a nebezpečím zásaditých látek, jako jsou například  mýdla. Neutralizuje zásady pomocí takzvaných pufrových látek, které zajišťují obnovu a stabilizaci kyselé rovnováhy.  

Hydrolipidický film leží na povrchu horní vrstvy epidermis, tzv. rohové vrstvy neboli stratu corneu. Obsahuje lipidy a buňky, které dohromady tvoří propustnou bariéru. Má průměrné pH 5, které napomáhá: 

  • správnému olupování pokožky, neboli deskvamaci
  • funkci ochranné bariéry 
  • optimální aktivitě kožních enzymů.  

Všechny tyto systémy závisí na činnosti kožních enzymů, které zrychlují biochemické reakce, udržují pokožku hydratovanou a hladkou a chrání ji proti dráždivým látkám. U citlivé pokožky je však tato činnost enzymů omezena, což vede k nadměrnému úbytku vody a pronikání dráždivých látek pokožkou.
Rohová vrstva (stratum corneum) tvoří horní vrstvu epidermis a chrání tělo proti externím vlivům.
Pokožka v intimních partiích má odlišné pH od zbytku těla.

To zejména tam, kde je pokožka tenčí než na ostatních částech těla, například na hřbetech rukou. Snížený počet mazových žláz zde vylučuje méně potu a lipidů, které by vytvořily hydrolipidický film. Vystavování široké škále vlivů znamená, že ruce mohou vysychat velmi rychle a stát se velmi citlivé.  

Pokožka v intimních partiích je také odlišná od jiných částí těla. Má kyselejší ochranný kožní plášť, s hodnotou pH od 3,5 do 5, před menopauzou. Tuto hodnotu udržují bakterie laktobacily, které potlačují  růst patogenních bakterií tvorbou kyseliny mléčné. Změna hladiny pH může vést k podráždění, svědění, pocitu pálení a infekcím.

Vnitřní příčiny citlivé pokožky těla

Hormonální změny mohou mít vliv na odolnost pokožky vůči dráždivým látkám.
Nadměrné sprchování nebo koupání může pokožku vysušovat a narušovat její ochrannou bariéru.

  • Zatímco citlivá pokožka se může objevit v každém věku, období jejího nejvyššího výskytu jsou především rané dětství a stáří. V obou těchto fázích života je pokožka tenčí a bariérová funkce méně účinná, což může vést k nerovnováze pH a zvýšenému úbytku vody. Kojenecká pokožka je citlivější zejména v kožních záhybech a v okolí intimních partií. Přečtěte si více o pokožce v různých věkových kategoriích
  • Hormonální změny způsobené menstruačním cyklem, těhotenstvím, pubertou a menopauzou mohou ovlivnit odolnost pokožky vůči dráždivým látkám. V těhotenství je například běžný vznik strií, a pokožka bývá zarudlá a bolestivá. 
  • Různá kožní onemocnění mohou být doprovázena citlivostí na dráždivé látky, včetně atopického ekzému a suché pokožky
  • Lidé s alergií 1. typu také mívají citlivou pokožku.

Vnější příčiny citlivé pokožky těla

Chladné počasí může poškodit hydrolipidický film kůže a tím způsobit její citlivost.
Některé léky mohou způsobit větší citlivost pokožky, ačkoliv obvykle pouze dočasně.

  • Působení nízké vlhkosti a studeného vzduchu stimuluje tělo k zajišťování tepla zúžením krevních cév v kůži, a tím ji připravuje o tolik potřebnou hydrataci. Následkem toho může být pokožka suchá a šupinatá. 
  • Vysoké teploty a vlhkost způsobují, že se tělo více potí, a při odpařování potu také dochází k vysušování pokožky. 
  • Volné radikály vyvolané UV zářením, ozónem a znečišťujícími látkami v ovzduší prokazatelně oslabují přirozené obranné mechanismy pokožky, a tak způsobují její vysychání a podráždění. Zjistěte více o faktorech, které mají vliv na kůži
  • Lékařské zákroky, radioterapie a antibiotika také mohou způsobovat citlivost pokožky, a antibiotika také škodí prospěšným bakteriím, jako jsou laktobacily. 
  • Běžná mýdla a surfaktanty odstraňují nejen lipofilní nečistoty, ale také důležité ochranné lipidy, což vede k nerovnováze hladiny pH a podráždění pokožky.

Další faktory

Vlivy, které zvyšují citlivost pokožky

Kromě spouštěčů, které způsobují citlivost pokožky, existuje mnoho vlivů, které její stav dále zhoršují. Díky tomu může být obtížné vyčlenit jediný faktor, který za citlivou pokožkou stojí.

Některé tkaniny, např. vlna, mohou způsobit, že se pokožka více potí, což vede k nadměrnému úbytku vody.
Nadměrné působení některých chemických látek může zhoršovat příznaky citlivé pokožky.

Těsné, syntetické tkaniny mohou způsobit, že se pokožka více potí, což vede k nadměrnému úbytku vody, zejména v intimních partiích.  

Zejména ruce mohou přijít do kontaktu s řadou chemických látek - jak při práci, tak doma. Kadeřníci, stavební dělníci a pracovníci v průmyslu mohou například během svých každodenních činností přicházet do styku s kyselinami, louhy a rozpouštědly.  

Pravidelné používání hydratačních a čisticích výrobků se zásaditým pH přetěžuje neutralizační schopnost pokožky, proto zvyšuje její citlivost na dráždivé látky a infekci. Povrchově aktivní látky (surfaktanty), jako je Sodium lauryl sulphate mohou způsobit poškození struktur rohové vrstvy a narušit  propustnou bariéru. V důsledku toho může pokožka vysychat.  

Dlouhodobý kontakt s vodou zvyšuje až desetinásobně propustnost i u zdravé pokožky díky úbytku přirozených hydratačních faktorů (NMF) a lipidů v kůži.  

V některých případech může tření zvyšovat citlivost, neboť způsobuje úbytek povrchových lipidů. Dochází k němu při tření pokožky  ručníkem nebo při používání peelingů a mycích hub.

Řešení

Úleva a zmírnění citlivé pokožky těla

Prevence citlivé pokožky

Nepředvídatelnost citlivé pokožky znamená, že v mnoha případech je řešením spíše prevence, než léčba.

Vždy používejte přípravek na opalování určený pro citlivou pokožku.
Po sprchování pokožku osušte jemným přikládáním ručníku, tak zabráníte dalšímu poškození kožní bariéry.

Ochrana pokožky před slunečním zářením může pomoci snížit její citlivost. Nejlépe se vyhýbejte slunci mezi 11. a 15. hodinou a noste vhodný oděv. To platí zejména u dětí do 3 let. Zvolte přípravek na opalování, který je bez obsahu dráždivých látek, jako jsou parfemace, a nanášejte jej v dostatečném množství 30 minut před pobytem na slunci, následně aplikaci každé dvě hodiny opakujte.  

Upravte své každodenní hygienické návyky tak, že omezíte čas strávený ve sprše nebo vaně a používejte spíše teplou, než horkou vodu. Nepoužívejte tělové peelingy a pokožku osušujte spíše jemným přikládáním ručníku, než třením.  

Volte oblečení z přírodních materiálů, spíše než syntetické. To je zvláště důležité pro prevenci bakteriálních infekcí v intimní oblasti.  

Také používání rukavic může pomoci ochránit pokožku na rukou před škodlivými látkami a mycími prostředky.

Výzkumy naznačují, že pestrá strava bohatá na potraviny s obsahem antioxidantů může pomoci zachovat pokožku zdravou. Mezi ně patří žluté a oranžové ovoce a zelenina, zelená listová zelenina, ryby – zejména losos, a ořechy. Přečtěte si více o faktorech, které mají vliv na kůži.

Pomozte pokožce, aby se mohla sama lépe chránit

U citlivé pokožky je činnost enzymů často zpomalena, což vede k narušení bariérové funkce. Výzkumy ukázaly, že řada složek přírodního původu může pomoci stimulovat činnost enzymů, aby opět začaly tělo chránit. Mezi ně patří: 

  • Dexpanthenol, derivát vitamínu B, stimuluje regeneraci pokožky. Posiluje přirozenou ochrannou funkci pokožky pro zachování jejího zdraví a odolnosti. O této aktivní látce je také známo, že pomáhá urychlovat procesy hojení a obnovy pokožky. 
  • Glycerin absorbuje a váže vodu, a tím pomáhá pokožku hydratovat. 
  • pH5 citrátový pufr obnovuje přirozené hodnoty pH kůže. Díky tomu se činnost enzymů v pokožce mohou vrátit k normálu a dochází k obnově zdravé rovnováhy.  

Přírodní rostlinné oleje, jako například mandlový a jojobový, obsahují kyselinu linolovou, nenasycenou mastnou kyselinu, která posiluje přirozenou bariérovou funkci kůže. Pokud je budete nanášet pravidelnými masážemi, mohou pomoci stimulovat krevní oběh a zvýšit elasticitu pokožky.

Výběr kosmetických výrobků

Vyhledávejte účinné látky, jako je dexpanthenol a glycerin, které účinkují i pod povrchem pokožky.

Při výběru čisticích, hydratačních a dalších kosmetických výrobků pro citlivou pokožku je důležité vyhnout se těm, které obsahují dráždivé látky. Mimo to, má-li výrobek být skutečně účinný, je třeba, aby účinkoval nejen na samotném povrchu pokožky, ale také v jejích nižších vrstvách. U citlivé pokožky byste měli volit výrobky, které mají prokazatelně dlouhodobé účinky.  

V rámci preventivní péče může pomoci používat při častém sprchování velmi šetrný mycí přípravek a následně každý den použít tělové mléko nebo olej z řady Eucerin pro citlivou pokožku s kombinací aktivních složek dexpanthenol a glycerin, které pomáhají aktivovat přirozené ochranné mechanismy pokožky. 

Pro citlivou vlasovou pokožku zvolte jemný šampon s obsahem extra jemných surfaktantů, Eucerin DermoCapillaire pH5 šampon na vlasy pro citlivou pokožku.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin