Pozánětlivá hyperpigmentace na pleti

Pozánětlivá hyperpigmentace – Co způsobuje pozánětlivou hyperpigmentaci a jak ji mohu zmírnit?

6 min čtení
Zobrazit více

Jak její název napovídá, pozánětlivá hyperpigmentace se objevuje po poranění nebo zánětu kůže, kdy pokožka zůstává ztmavlá či zabarvená i po zahojení poranění. V tomto článku si můžete přečíst, jak pozánětlivá pigmentace ovlivňuje vzhled pokožky a jaké jsou její příčiny. Také vám představíme kroky, které mohou pomoci zmírnit intenzitu tmavých skvrn na vaší pokožce. 

Co je to pozánětlivá hyperpigmentace a jaké jsou její příčiny?

Pozánětlivá hyperpigmentace na obličeji a tvářích
Pozánětlivá hyperpigmentace se projevuje tmavšími skvrnami na pokožce a pleti

Pozánětlivá hyperpigmentace (známá též jako hyperpigmentace způsobená záněty, zkráceně PIH - post inflammatory hyperpigmentation) je druh hyperpigmentace pleti, která vzniká především její regenerací po zánětu. Může se vyskytovat na obličeji i na těle, typicky zejména na místech vystavovaných slunečnímu UV záření a projevuje se jako ploché skvrny silnějšího zabarvení – od růžové až po červenou, hnědou nebo černou, v závislosti na tónu pleti a intenzitě zabarvení. 

Míra výskytu pozánětlivé hyperpigmentace je stejná u mužů i žen a objevuje se u všech typů pleti, nicméně převažuje u tmavších odstínů pleti. Ve skutečnosti je pozánětlivá hyperpigmentace jednou z nejčastějších příčin, proč lidé s tmavším tónem pleti vyhledávají radu dermatologa. (1)

Základní příčinou pozánětlivé hyperpigmentace je zvýšená produkce melaninu v pleti. Melanin je pigment, který určuje barvu pleti jednotlivce a jeho zvýšené množství je způsobeno regenerací pleti po zánětu či poranění. 

Čím silnější je zánět, tím výraznější bude zabarvená plocha - a to jak velikostí, tak intenzitou zabarvení. 

1 Postinflammatory hyperpigmentation: a review of the epidemiology, clinical features, and treatment options in skin of color. E.C. Davis and V.D. Callender. J Clin Aesthet Dermatol.  červenec 2010; 3(7): 20-31

Vymačkávání pupínků zvyšuje pravděpodobnost vzniku pozánětlivé hyperpigmentace
Slunce může vyvolat a zhoršit příznaky pozánětlivé hyperpigmentace

Pozánětlivá hyperpigmentace (označovaná též jako pigmentové skvrny po akné) často postihuje osoby s akné a může být způsobena ošetřením pleti jako je dermabraze, chemický peeling či laserová terapie.

V případě akné pupínky stimulují melanocyty - buňky produkující melanin - k uvolňování nadměrného množství melanozomů (pigmentových zrn). Tato nadbytečná pigmentová zrna způsobují ztmavnutí a změnu zabarvení původně narušené oblasti. Původní pupínky mizí, mohou však po nich zůstat silněji zabarvené skvrny označované též pigmentové skvrny po akné. 

Pozánětlivá hyperpigmentace se objevuje zhruba u každého druhého pacienta s akné (1) a má závažný dopad na jejich psychickou pohodu. Studie prokázaly, že snížené sebevědomí nebo pocit "vyloučení" se s výskytem pozánětlivé hyperpigmentace ve srovnání se samotným akné výrazně zesiluje. [2] 

Pro mnoho pacientů s vyléčeným akné jsou tyto skvrny hořkou připomínkou jejich boje s nedokonalostmi pleti. I v případě, že zánět způsobený akné odezní, skvrny mohou ještě dlouho přetrvávat a po mnoho let tyto pacienty stigmatizovat.

1: Zdroj: Kaufman a kol., Am J Clin Dermatol. 2018; 19:489–503, Perkins a kol. , JEADV. 2011; 25(9):1054–1060.
2: Darji, K. a kol., “Psychosocial Impact of Postinflammatory Hyperpigmentation in Patients with Acne Vulgaris.” J Clin Aesthet Dermatol. 2017; 10(5):18–23.

 

Ačkoliv sluneční záření pozánětlivou hyperpigmentaci nezpůsobuje, může její příznaky zhoršovat, způsobovat tmavnutí postižených oblastí a oddalovat jejich vyblednutí. Většina pozánětlivých hyperpigmentací způsobených akné postupem času vybledne, k úplnému vymizení však může dojít až po několika letech nebo i desetiletí. [3]

Slunce úzce souvisí s jinými formami hyperpigmentace, jako jsou stařecké skvrny (známé také jako sluneční skvrny) a melasma. Proto doporučujeme sluneční ochranu. Omezte čas, který trávíte na slunci, a vyhýbejte se slunečnímu záření v hodinách jeho nejvyšší intenzity. Kdykoliv je to možné, noste ochranný oděv a pokrývku hlavy a používejte výrobky s SPF alespoň 30. 

3: Abad-Casintahan, F. a kol., “Frequency and Characteristics of Acne-Related Post-Inflammatory Hyperpigmentation.” J Dermatol. 2016; 43:826–828.

Pozánětlivá hyperpigmentace je neškodná, na druhou stranu melanom může být životu nebezpečný. Máte-li jakékoliv obavy týkající se vašich pigmentových skvrn - pokud mění tvar, velikost a barvu, nebo pokud začnou svědit a krvácet - rozhodně se obraťte na vašeho lékaře.

Jak zabránit hyperpigmentaci, tedy vzniku pigmentových skvrn?

Je-li na vaší pokožce poranění nebo má sklony k nedokonalostem, nebo pokud trpíte kožním onemocněním, jako je atopická dermatitida či lupénka, je důležité o vaši pokožku pečovat a snížit tak pravděpodobnost výskytu pozánětlivé hyperpigmentace. 

Vhodné léky a/nebo pravidelná kosmetická péče pomocí výrobků, které byly vyvinuty speciálně pro potřeby vaší pleti, pomohou zlepšit její stav: 

  • Pleť se sklony k nedokonalostem: Nejlepší prevencí je řešit pozánětlivou hyperpigmentaci spojenou s akné přímo v místě jejího vzniku – předcházet tvorbě nedokonalostí a jejich zanícení. Používejte šetrné, ale účinné čisticí přípravky a lehké, nekomedogenní krémy s protizánětlivými složkami, jako je licochalcon A a keratolytická kyselina salicylová, které brání ucpávání pórů. Přečtěte si více ve článku Jak mohu pomoci zmírnit nedokonalosti a pečovat o moji pleť? a získejte více informací o řadě Eucerin DermoPure
  • Atopická pokožka: přečtěte si, jak zklidnit a pečovat o atopickou pokožku v dospělosti a získejte více informací o řadě Eucerin AtopiControl.
  • Pleť po dermatologických zákrocích: přečtěte si, jak nejlépe pečovat o pleť po ošetření laserem? A/nebo co jsou chemické peelingy a jak účinkují? a objevte Eucerin Aquaphor Regenerační mast
  • Pokožka s drobnými popáleninami: přečtěte si, jak nejlépe pečovat o drobné popáleniny?
Eucerin Oil Control
Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 50+ a SPF 30 poskytuje mastné, aknózní pleti potřebnou sluneční ochranu

Zodpovědný přístup ke sluneční ochraně vám také pomůže zabránit nebo zmírnit závažnost pozánětlivé hyperpigmentace: 

  • Omezte čas, který trávíte na slunci 
  • V době nejintenzivnějšího slunečního záření zůstávejte ve stínu
  • Noste ochranné oděvy a pokrývku hlavy kdykoli je to možné 
  • Používejte přípravky sluneční ochrany, které poskytují potřebnou úroveň ochrany vaší pokožky a které byly ověřeny pro váš typ a/nebo stav pleti. 

Řada Eucerin vysoce kvalitních výrobků sluneční ochrany obsahuje přípravky pro obličej i tělo, které jsou vhodné pro pleť se sklony k nedokonalostem, atopickou pokožku a pokožku krátce po dermatologickém zákroku.

Řada DermoPure značky Eucerin obsahuje také výrobky vyvinuté speciálně pro zmírnění tmavnutí pigmentových skvrn po akné vlivem slunečního záření a prevenci vzniku nových nedokonalostí, jako je Eucerin® DermoPure Ochranná emulze SPF 30.

Může pozánětlivá hyperpigmentace zmizet sama o sobě?

Pozánětlivá hyperpigmentace nezanechává jizvy a i bez léčby se časem zlepší. Většina pozánětlivých hyperpigmentací souvisejících s akné nakonec postupem času vybledne, k úplnému vymizení však může dojít až po několika letech nebo i desetiletí. (4). Rychlost vyblednutí se u každého liší a závisí na rozdílu mezi přirozeným tónem pleti a tmavými skvrnami – čím výraznější je jejich rozdíl, tím déle bude trvat, než se tóny opět vyrovnají. 

4 Abad-Casintahan, F. a kol., “Frequency and Characteristics of Acne-Related Post-Inflammatory Hyperpigmentation.” J Dermatol. 2016; 43:826–828.

Jak dosáhnu zmírnění nebo odstranění hyperpigmentace po akné?

K odstranění hyperpigmentace může pomoci například chemický peeling nebo laserová terapie.

Chemický peeling odstraní odumřelé kožní buňky a stimuluje růst nových
Péče o hyperpigmentovanou pleť
Laserová terapie odstraňuje hyperpigmentované kožní buňky, může ale přinášet nežádoucí účinky, jako je zánět a podráždění pleti.

  • Při chemickém peelingu je aplikován chemický roztok (například AHA), který umožňuje exfoliaci pleti (odstranění odumřelých kožních buněk) a následně dochází ke stimulaci růstu nových kožních buněk a odhalení čerstvé pleti.

  • Laserová terapie má podobný účinek, ale bývá přesnější, neboť dermatologové zde mají větší kontrolu nad intenzitou zákroku. Při laserovém ošetření se nad postiženými oblastmi přejíždí vysokoenergetickým světlem. Nejmírnější ošetření účinkují na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzivnější ošetření mohou proniknout do nejhlubších vrstev pleti. Více si přečtěte ve článku Laserová terapie: Jak pečovat o pokožku po zákroku?

Výrobky Eucerin DermoPure
Výrobky Eucerin DermoPure proti pigmentovým skvrnám po akné redukují pozánětlivou hyperpigmentaci a chrání před tmavnutím skvrn vlivem slunečního záření.
Eucerin anti-pigment
Výrobky Eucerin Anti-Pigment mohou pomoci prodloužit výsledky dermatologických zákroků

Řada Eucerin Anti-Pigment a Eucerin® DermoPure Sérum s trojitým účinkem také obsahují thiamidol, účinnou a patentovanou* složku, která působí na základní příčinu hyperpigmentace tím, že snižuje produkci melaninu. Klinické a dermatologické studie prokázaly jejich schopnost redukovat tmavé skvrny a bránit jejich opakovanému výskytu. 

Sérum s duálním účinkem v naší řadě Anti-Pigment je nyní v jednokomorovém balení s kombinací dvou aktivních složek pro snadnější aplikaci a má stejnou ověřenou účinnost. 

*Patentováno v Německu.

 

Naše DermoPure Sérum s trojitým účinkem kombinuje thiamidol s kyselinou salicylovou, licochalconem A a technologií regulující produkci kožního mazu a přináší účinné řešení proti skvrnám, nedokonalostem a lesku pleti, které konečně redukuje pozánětlivé pigmentové skvrny. V kombinaci s Eucerin® DermoPure Ochrannou emulzí SPF 30, která zabraňuje vzniku a tmavnutí pigmentových skvrn po akné vlivem slunečního záření, přináší ještě vyšší účinnost. 

Související články

Další doporučené produkty

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin