popálená pokožka

Drobné popáleniny – jak mám pečovat o svoji pokožku?

3 min čtení
Zobrazit více

Popáleniny jsou jedním z nejběžnějších typů zranění v domácnosti. Nejlepší způsob, jak pečovat o pokožku, je v první řadě se snažit popáleninám předcházet. Pokud k popálení pokožky již došlo, závažné popáleniny vyžadují okamžitou lékařskou péči, zatímco drobné povrchové popáleniny na dospělé pokožce lze obvykle ošetřit bez lékařské pomoci doma. V tomto článku si můžete přečíst, jaký je rozdíl mezi drobnou povrchovou popáleninou a závažnějšími popáleninami a jak správně pečovat o drobné popáleniny. 

Co jsou popáleniny?

Nadměrné vystavování pokožky slunci může způsobit její spálení

Popálenina je zranění způsobené vlivem vysokých teplot, plamene, tření nebo slunečního záření. Mezi nejčastější příčiny popálení pokožky patří:

  • Radiační popáleniny: nejčastěji v důsledku nadměrného vystavování pokožky slunci 
  • Tepelné popáleniny: opaření horkými tělesy nebo kapalinami (například vroucími tekutinami) nebo plameny (včetně plamenů ze zápalek a zapalovačů) 
  • Popáleniny způsobené třením: obvykle kombinace sedření pokožky a tepelné popáleniny, způsobená kontaktem s tvrdým povrchem, jako jsou silnice, koberce, podlahy v tělocvičnách nebo lana 
  • Elektrické popáleniny: způsobené elektrickými zdroji
  • Chemické popáleniny: způsobené domácími nebo průmyslovými výrobky

Jaké jsou různé druhy popálenin?

Popáleniny prvního stupně mohou být bolestivé. Pokožka je zarudlá a může být také oteklá, nicméně zůstává neporušená

Popáleniny se liší dle své závažnosti a dělí se na základě poškození, které způsobují pokožce a tkáni pod ní: 

  • Popáleniny prvního stupně: také známé jako "povrchové popáleniny", jedná se o nejméně závažný typ popálenin, které postihují pouze epidermální (vrchní) vrstvu kůže. Pokožka zůstává neporušená, je však zarudlá (při stisknutí bílá), oteklá a bolestivá. 
  • Popáleniny druhého stupně: poškození kůže přesahuje vrchní vrstvy kůže až do dermis. Na kůži se tvoří puchýře, je zarudlá, může mokvat a je bolestivá. 
  • Popáleniny třetího stupně: nejzávažnější typy popálenin, které poškozují tkáň a mohou poškodit také kost pod povrchem kůže. Často mají hnědou/černou barvu a jsou na pohled suché. Vzhledem k častému poškození nervů nemusí být bolestivé.

Ošetření popálenin: co mám dělat, pokud dojde k popálení pokožky?

Léčba popálenin závisí na jejich závažnosti

Doporučená péče o popáleniny se liší v závislosti na závažnosti popáleniny:

  • Popáleniny prvního stupně: obvykle je můžete ošetřit sami doma, ale pokud popálenina pokrývá oblast větší než 7 cm a nachází se na obličeji nebo velkém kloubu, měli byste ještě navštívit lékaře.
  • Popáleniny druhého stupně: mohou vyžadovat antibiotickou mast a časté převazy. Pokud pokrývají větší plochu nebo se nachází v obličeji, je vhodné poradit se s lékařem. 
  • Popáleniny třetího stupně, chemické a elektrické popáleniny: vyžadují okamžitou lékařskou pomoc -  zavolejte záchrannou službu, nebo navštivte lékaře v závislosti na závažnosti poranění.

Péče o drobné a povrchové popáleniny prvního stupně

Studená voda může pomoci zklidnit popáleniny a zmírnit zánět
Studená voda může pomoci zklidnit popáleniny a zmírnit zánět

Prvním krokem v péči o popáleniny prvního stupně je namočit postiženou oblast do studené vody nebo ji držet pod tekoucí studenou vodou po dobu alespoň pěti minut.

 
Poté můžete posoudit poškození pokožky:

  • Je-li vaše pokožka zarudlá a podrážděná, pak můžete použít krém na popáleniny nebo ochrannou mast, jako je Eucerin Aquaphor Regenerační mast. Poskytuje pokožce potřebnou SOS péči a pomáhá urychlit regeneraci pokožky. Mast je k dostání v různých baleních a velikostech, můžete ji tedy mít po ruce, kdykoliv ji budete potřebovat. A pro ošetření menší oblasti stačí množství masti na špičku prstu.

Následná péče: jak pečovat o pokožku s povrchovými popáleninami prvního stupně

Eucerin Aquaphor Regenerační mast podporuje regeneraci pokožky

Po poskytnutí první pomoci se pokožka postižená drobnými popáleninami prvního stupně obvykle během jednoho týdne sama obnoví. Pravidelná hydratace drobné popáleniny pomocí výrobku SOS péče, jako je Eucerin Aquaphor Regenerační mast, pomůže urychlit regeneraci pokožky

Mast vytvoří na povrchu pokožky ochrannou bariéru, která je poloprodyšná, a proto podporuje přirozený transfer vodní páry a kyslíku dovnitř a ven z pokožky. Obsažený glycerin je účinná hydratační složka, která přitahuje vodu a pomáhá ji zadržovat v pokožce. Účinkuje společně s panthenolem, který napomáhá urychlit regeneraci a obnovu pokožky a zároveň pokožku hydratuje. Klinické a dermatologické testy prokázaly, že mast pomáhá obnovovat podrážděnou pokožku.

U popálenin druhého stupně byste měli začít používat Eucerin Aquaphor Regenerační mast teprve poté, co pokožka dokončí proces reepitelizace (proces tvorby nové tkáně). Mast nepoužívejte na otevřené, mokvající nebo krvácející rány.

Pokud máte obavy o stav své pokožky, nebo si myslíte, že mohlo dojít k infekci popáleniny, obraťte se na vašeho lékaře. 

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin