žena s vráskami na obličeji

Rozšířené póry a jemné linky – jak je mohu zjemnit a zmenšit?

5 min čtení
Zobrazit více

Moment, kdy poprvé objevíme viditelné známky stárnutí pleti, není nic příjemného. Pro mnohé z nás začne být stárnutí pleti patrné již po 20. roce věku a řada vnitřních i vnějších faktorů k němu dále přispívá. Jemné linky a mdlý či hrubě strukturovaný povrch pleti nás přimějí hledat tu nejlepší kosmetickou péči, která účinně působí proti prvním známkám stárnutí a zanechá naši pleť hedvábně jemnou.

Jaké jsou první známky stárnutí?

Mezi první známky stárnutí mohou patřit jemné linky nebo mdlá pleť

Typ pleti a životní příběh každého z nás jsou jedinečné, mnozí z nás však začínají řešit známky stárnutí pleti již po 20.roku věku, kdy se běžně začínají objevovat první vrásky a povrch pleti začíná být hrubší.  
 
Jemné linky a vrásky
S přibývajícím věkem se začíná zpomalovat také metabolismus pleti a s ním ubývají i látky, které zajišťují její hladkost. Metabolismus v každé buňce se zpomaluje a pleť postupně ztrácí svoji hydrataci a pružnost. Ačkoliv toto je přirozená součást procesu stárnutí, příznaky, jako je suchá pleť obličeje, můžeme řešit pomocí té správné kosmetické péče. Mezi projevy stárnutí v pokročilejším věku patří ztráta pružnosti a vysychání pleti v důsledku jejího stárnutí.

Zvětšené póry a hrubší struktura povrchu pleti
Pleť může celkově ztrácet svůj hladký povrch, k čemuž přispívá řada faktorů našeho životního stylu nebo také naše genetické predispozice. Stárnutí pleti po 20. roce znamená, že její přirozená míra regenerace začíná zpomalovat a objevuje se mldý a hrubší povrch pleti. I přestože pleť v tomto věku začíná vykazovat první známky stárnutí, dochází také běžně k nadprodukci kožního mazu, která způsobuje ucpané nebo rozšířené póry.

Jaké jsou vnitřní a vnější příčiny stárnutí pleti?

Pokožka stárne vlivem řady faktorů vnitřních, ale i vnějších. Některé můžeme zmírnit změnou našeho životního stylu nebo lokálními přípravky, jiné jsou nevyhnutelné přirozené procesy. Pochopíme-li, jak a proč pleť stárne, najdeme snáze to nejúčinnější řešení pro prevenci viditelných známek stárnutí nebo předčasného stárnutí pleti.
 
Vnitřní příčiny
Vnitřní neboli biologické stárnutí pleti je zcela přirozený proces. Pleť představuje živý organismus a během lidského života prochází řadou významných změn. Mezi 20. a 30. rokem mohou naše vnitřní faktory, jako jsou například genetické predispozice a vliv hormonálních změn, vyvolat tvorbu prvních viditelných známek stárnutí. V tomto věku začíná v pleti přirozeně klesat množství kyseliny hyaluronové a zpomaluje se obnova buněk, což vede k méně zářivému a hladkému vzhledu pleti. U některých barev nebo typů pleti se mohou známky stárnutí objevovat dříve než u jiných. Světlá pleť je například méně chráněna před UV zářením, proto vykazuje známky stárnutí v dřívější fázi než tmavší barvy pleti. Také u citlivé pleti se mohou vrásky objevovat dříve než u méně citlivých typů pleti.
 
Vnější příčiny
Mezi vnější faktory, které ovlivňují tvorbu prvních známek stárnutí pleti patří opalování, znečištění životního prostředí, kouření, léky, strava nebo životní styl. Všechny tyto faktory mohou spouštět vznik volných radikálů, jež dále způsobují v pleti oxidační stres. Oxidační stres urychluje poškození kožních buněk a následný pokles množství kyseliny hyaluronové a kolagenu. Výsledkem je viditelné předčasné stárnutí pleti. Na první pohled patrnými známkami jsou zvětšené póry, hrubá nebo mdlá pleť a výskyt jemných linek.

Jak mohu zmírnit a předcházet dalšímu stárnutí pleti?

Chcete-li předejít dalším známkám stárnutí pleti, je důležité si již po 20. roce věku vytvořit komplexní systém pravidelné anti-age péče o pleť. Prvním krokem je určení a znalost vašeho konkrétního typu pleti. U mnohých typů pleti se objevuje hned několik indikací najednou: stárnutí, vysychání, hyperpigmentace nebo akné.
 
Hledáte-li výrobky péče o pleť, které zjemňují póry a redukují první linky, vybírejte si takové, které obsahují, a v ideálním případě kombinují následující složky:

Kyselina hyaluronová

Vysokomolekulární kyselina hyaluronová | Nízkomolekulární kyselina hyaluronová

Kyselinu hyaluronovou si lidská pleť sama přirozeně vytváří a tato látka hraje klíčovou roli v její hydrataci. Jedná se o silně hydratační složku, která přitahuje do pleti vodu a má schopnost na sebe vázat 1.000 až 10.000 násobek své vlastní hmotnosti ve vodě. Lidská pleť však s rostoucím věkem produkuje stále méně kyseliny hyaluronové. Doplňujeme-li specifické formy této aktivní složky v přípravcích pro lokální použití, můžeme zlepšit hydrataci a plnost pleti, a napomoci tak zmírnění jemných linek. Existují různé typy kyseliny hyaluronové, pro účinné vyplnění pleti a její hladký vzhled doporučujeme kombinaci obou forem této molekuly - s dlouhým i krátkým řetězcem.

Kyselina glykolová

Kyselina glykolová pomáhá vyhladit povrch pleti

Kyselina glykolová je velmi častým prostředkem chemického peelingu používaným mnoha dermatology. Jedná se o alfa-hydroxy kyselinu (AHA), výtažek z cukrové třtiny s extrémně malou molekulární velikostí. Výrobky s obsahem kyseliny glykolové pomáhají zlepšovat hladkost pleti pro její zářivější, svěží vzhled.

Kyselina mléčná

Kyselina mléčná pomáhá pleť zpevnit a zúžit póry

Kyselina mléčná je jemný a hydratační exfoliant. Na rozdíl od jiných kyselin rozpouští nečistoty a ucpané póry a zároveň zlepšuje hydratační faktor pleti.

Antioxidanty

Antioxidanty, jako je vitamín C jsou velmi oblíbenou složkou moderní péče o pleť. Antioxidanty, jako je alfa-glykosyl rutin (Agr) a  askorbyl fosfát sodný (Sap) účinně neutralizují volné radikály a poskytují vynikající buněčnou ochranu pro podporu přirozené obranyschopnosti pleti.

Co když mám zároveň aknózní či mastnou pleť?

Znáte-li příčiny vašeho akné, najdete snáze to nejlepší řešení péče o vaši aknózní pleť, což může v některých případech znamenat také užívání léků. V případech, kdy mastnota či akné sekundárně doprovází stárnutí pleti byste měli být velmi pečliví při volbě výrobků s tou správnou konzistencí, neboť toto vodítko vám pomůže najít tu správnou péči pro zmírnění prvních známek stárnutí. Vhodný gelový čisticí výrobek spíše než pleťové mléko, nebo sérum s nemastnou konzistencí vám například umožní efektivně vrstvit výrobky vaší pravidelné péče o pleť. Používejte anti-age sérum s vodovou, lehkou konzistencí, které se rychle vstřebává a nezvyšuje tvorbu kožního mazu.

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin