Co je pH pokožky a proč je důležité pro zdraví kůže

5 min čtení
Zobrazit více

Pokožka funguje jako dokonalé víceúčelové zařízení, které plní několik zásadních rolí pro naši celkovou pohodu. Hraje nepostradatelnou roli jako ochranná bariéra mezi naším tělem a vnějším světem. A pH kůže je jedním z jejích klíčových ochranných mechanismů. 

Hodnotu pH naší pokožky neustále ohrožují vnější agresivní vlivy jako jsou znečistění, změny teploty nebo dráždivé chemické látky. Kvalitní produkty péče o pleť udržují optimální pH kůže a podporují a obnovují její přirozenou obranyschopnost. Díky tomu je pokožka odolnější, méně citlivá a náchylná k poškození a lépe plní svou ochrannou funkci.  

 

Co je pH pokožky

spektrum pH škály
Přirozené pH pokožky je mírně kyselé.

Vrchní ochranná vrstva kůže má mírně kyselé pH. Optimální hodnota pH pleti na obličeji a na pokožce těla se pohybuje mezi 4,7 a 5, 75. Hodnota pH 7 (hodnota čisté vody) je považována za neutrální. Cokoli pod touto hodnotou označujeme za kyselé a nad ní za zásadité. Z toho nám vychází, že přirozené pH pokožky je mírně kyselé. 

Takové mírně kyselé pH vytváří vrchní vrstvu kůže, vodní část hydrolipidového filmu, který chrání vnější vrstvu pokožky. 

Přečtěte si více o struktuře kůže.

Hodnota pH pokožky se mírně liší například podle pohlaví i místa, kde se na těle nachází. Kolísá také v různých fázích života

 

Proč je pH pokožky důležité

Pokud je bariérová funkce narušená, stává se kůže náchylnější a citlivější.
Kyselá vrstva pomáhá udržovat pokožku zdravou.

Jaké má pokožka pH hraje důležitou roli v jejím celkovém stavu. Kyselá vrstva pomáhá udržovat pokožku zdravou, tvoří její ochrannou bariéru a je klíčová ke správné funkci kůže. Neutralizuje agresivní zásadité vlivy (například drsné povrchově aktivní látky), zabraňuje růstu bakterií a obnovuje a udržuje optimální kyselé prostředí. V takovém se pak dobře daří přirozené mikroflóře pokožky. 

Pokud pH pokožky stoupne do zásaditého rozmezí, naruší to její přirozenou rovnováhu. Základní epidermální lipidy se nemohou syntetizovat a pokožka ztrácí hydrataci a vysušuje se. V tomto stavu přestává vnější vrstva kůže (neboli dermis) fungovat jako ochranná bariéra. 

Pokud je tato bariérová funkce narušená, stává se kůže náchylnější a citlivější na podněty z okolního prostředí. Začne se vysušovat, je citlivější až přecitlivělá. Snáz také podlehne infekcím a onemocněním jako je atopická dermatitida nebo stavům jako je rosacea (růžovka). 

Co ovlivňuje pH pokožky

Existuje mnoho vnějších i vnitřních faktorů, které ovlivňují pH pokožky. Hodnota pH se různí podle částí těla, ale změny mohou vyvolat i různé kožní onemocnění jako je například atopická dermatitida.

Vnější faktory

Chemikálie se zásaditým pH jsou pro pokožku obzvlášť škodlivé.
Časté mytí v příliš horké vodě může pokožku zatěžovat.

 

Vnější faktory, které ovlivňují pH pokožky:

  • Změny teplot a vlhkosti
  • Nečistoty v ovzduší 
  • Příliš časté mytí
  • Kosmetika s nevhodným složením
  • Chemické látky

 

Chemikálie se zásaditým pH jsou pro pokožku obzvlášť škodlivé. Přetěžují přirozenou neutralizační schopnost pokožky, poškozují buněčnou strukturu a narušují ochrannou bariéru pokožky. Některé léky (například chemoterapie, diuretika a antibiotika) a lékařské zákroky (například radioterapie nebo dialýza) mohou také negativně ovlivnit přirozenou obranyschopnost pokožky, změnit její pH a tím narušit její ochrannou bariéru. 

 

Vnitřní faktory

Optimální pH pokožky můžeme podpořit také používáním vhodných produktů.
Během prvních týdnů života ochranná kyselá vrstva pokožky ještě není plně vytvořená.

Stav pokožky včetně jejího pH ovlivňují také vnitřní faktory jako jsou genetika, biologický věk a hormony. Hodnota pH mužské a ženské pokožky se mírně liší. Průměrné pH mužské pokožky je nižší v důsledku větší produkce kožního mazu. 

Během prvních týdnů života se pH pokožky dítěte pohybuje mezi 6,5 a 5,5, protože její ochranná kyselá vrstva ještě není plně vytvořená. 

Přečtěte si více v článku o pokožce miminek a dětí

Se změnou hormonů v pozdějším věku (například během puberty, těhotenství nebo menopauzy) se může měnit i pH pokožky. Více o tom, jak kůže v různých fázích života funguje se dočtěte v článku Procesy a změny v kůži – pleť v různém věku

Optimální pH pokožky můžeme podpořit zdravým životním stylem, pravidelnou péčí o pleť a používáním produktů, které respektují přirozené pH pokožky a starají se o její ochrannou bariéru. 

Různé části těla vyžadují speciální péči (například ruce, podpaží, intimní partie) a je vhodné používat přípravky, které jsou vyvinuté tak, aby respektovaly jejich přirozené pH. 

Řada Eucerin pH5 nabízí tělová mléka, krémy a čisticí přípravky, které jsou speciálně navržené tak, aby obnovily přirozenou obranyschopnost pokožky. Pravidelným používáním se snižuje citlivost kůže a pokožka je odolnější.

Obsahuje unikátní složení pH Balance s citrátovým pufrem, který pomáhá obnovit optimální pH pokožky. V čisticích přípravcích se kombinuje s extra jemnými povrchově aktivními látkami, které zabraňují vysoušení pokožky. V pečujících přípravcích pak najdete dexpanthenolem, který má výborné regenerační vlastnosti a obnovuje přirozené pH pleti. Tím zvyšuje její odolnost, snižuje citlivost a podporuje dlouhotrvající hydrataci. 

Všechny výrobky z řady Eucerin pH5 jsou klinicky a dermatologicky testované a ideální pro každodenní použití na suchou a citlivou pleť i pleť náchylnou k alergiím. 

 

Jak se liší pH pokožky na různých částech těla

Struktura kůže a její pH se mírně liší podle toho, kde se na našem těle nachází. Většina pleti na obličeji a pokožka na těle má pH mezi 4,7 a 5,75. Existují však výrazné rozdíly v pH na konkrétních částech těla.

Kvůli snížené kyselosti je pokožka náchylnější k bakteriálním infekcím.
Pokožka na rukou je téměř neustále vystavena vnějším vlivům.

Ruce 

Pokožka na rukou je téměř neustále vystavena vnějším vlivům. To může ovlivňovat také její pH. Ochranná kyselá vrstva se oslabí a pokožka je tím pádem náchylnější k vysoušení nebo podráždění.

 

Podpaží

Pokožka v podpaží bývá dlouhodobě skrytá před sluncem a tolik nevětrá jako ostatní části těla. Což jsou podmínky, které napomáhají růstu bakterií. Pokožka podpaží je také vystavená působení chemických látek v některých přípravcích proti pocení nebo depilačních přípravcích. 

Z těchto důvodů se její pH blíží hodnotě 6,5. Takové výrazné snížení kyselosti vede k tomu, že je kůže náchylnější k výskytu bakterií. Právě rozklad těchto bakterií pak vede k nepříjemnému tělesnému zápachu

 

Intimní oblasti

Stejně jako pokožka v podpaží, má i oblast genitálií hodnotu pH kolem 6,5. Kvůli této snížené kyselosti je také náchylná k bakteriálním infekcím. 

 

Související články

Doporučujeme

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin