nedokonalosti pleti

Co způsobuje nedokonalosti pleti? Jak se z nich stává akné?

4 min čtení
Zobrazit více

Příčiny akné jsou obestřeny množstvím mýtů, z nichž řada není založena na pravdě. Všichni lékaři se však shodnou na tom, že akné je hormonálně podmíněné onemocnění. O vztahu mezi hormony a akné se dozvíte více v článku Akné a hormony.

Víme také, že někteří z nás jsou geneticky náchylnější ke tvorbě pupínků než jiní, a že některé léky, kouření, stres a nevhodná péče o pleť mohou všechny být spouštěcími faktory akné. Existují též důkazy o příčinné souvislosti mezi stravou a akné. O všech těchto potenciálních příčinách a spouštěcích faktorech si můžete přečíst více v článku Příčiny a spouštěcí faktory akné.

Tento článek se zaměřuje na fyziologické příčiny akné – zabývá se tím, co se vlastně v naší kůži děje. Probíráme tu četné a komplexní faktory, které se podílí na vzniku černých teček, bílých teček a pupínků, a tím, jak se z nich vyvine akné. O různých typech akné se dozvíte více zde.

Všechno začíná okem nepostřehnutelnými mikro-komedony v kůži

zánět
Drobné záněty obklopující vlasové folikuly jsou jednou z hlavních příčin akné.

Komedon je vlastně ucpaný vlasový folikul. Mikro-komedon – to je název pro mikroskopicky malý, subklinický (zatím okem nepostřehnutelný) komedon. Ke vzniku mikro-komedonů dochází postupně – tak, jak se množí kožní buňky (keratinocyty) produkující keratin. Jedná se o přirozený proces, ke kterému dochází i ve zdravé kůži, aniž by vznikaly jakékoli problémy, protože mikro-komedony se opět rozpustí. U lidí se sklonem k akné je ale proces rozpouštění provázen zánětlivými reakcemi, známými pod názvem mikrozánět.

Mikrozánět - hlavní příčina cyklu akné

Akné je primárně zánětlivé onemocnění. Podle nejnovějších výzkumů je mikroskopický zánět jednou z hlavních příčin akné. Má se za to, že je důsledkem reakce imunitního systému organizmu na bakterie, lipidy nebo androgeny (mužské pohlavní hormony).*

„Nyní víme, že zánět provází každou fázi vývoje akné, ne pouze tu, kdy jsou na povrchu kůže patrné pupínky,“ říká dermatolog, MUDr. Markus Reinholz.
zánětlivý proces
Zánět je přítomen v celém období vývoje akné

Pak nastoupí seborea a hyperkeratóza

Vnitřní faktory, jako jsou hormonální změny (např. v průběhu puberty nebo měsíčního cyklu) a léky, jakož i vnější faktory, jako jsou vlivy prostředí, mohou vést ke zvýšené tvorbě jak kožního mazu (seborea), tak i korneocytů (hyperkeratóza - ztluštění vnějších vrstev kůže). To je příčinou vzniku černých teček, bílých teček a pupínků. Oba uvedené faktory hrají také svoji úlohu v množení bakterií, což v konečném důsledku vede k vývoji papul a pustul u akné. O pojmech užívaných k popisu akné, jako jsou papuly a pustuly, a o jejich významu se dočtete více v článku Problematická pleť z obecného pohledu.

Seborea

kožní maz
Nadměrná produkce kožního mazu je známá pod názvem seborea. Hyperkeratóza může vést k ucpání mazových žlázek a k hromadění kožního mazu

Mazové žlázy produkují olejovitou látku nazývanou sébum (kožní maz), který udržuje pružnost pokožky a vlasů. Lidé s problematickou pletí a akné mají sklon ke zvýšeným hladinám androgenů (mužských hormonů) v krvi. Jejich mazové žlázy mohou být též k androgenům citlivější. Tyto androgeny podněcují růst mazových žláz a nadměrnou tvorbu mazu. Nadměrná tvorba mazu je známá jako seborea. 

Nadměrné množství mazu na povrchu pokožky narušuje přirozený proces odlupování odumřelých kožních buněk (kterému se říká deskvamace). Složení lipidů v mazu, který se hromadí v mazových žlázách, je rovněž spouštěcím faktorem zánětu.

Hyperkeratóza

Hyperkeratóza je abnormální ztluštění vnějších vrstev pokožky. Způsobuje ji nadměrná produkce kožních buněk (též známých jako keratinocyty) ve vývodech mazových žláz a nedostatečná deskvamace (odlupování) odumřelých kožních buněk, jelikož maz je váže k povrchu pokožky. Tyto buňky pak vytvářejí zátky, které uzavírají vývody mazových žláz. 

Propionibacterium acnes (neboli P. acnes) - bakterie, která se jako neškodná normálně vyskytuje na povrchu pokožky, má též u hyperkeratózy svou roli. Vytváří biofilm (tenkou vrstvičku) na povrchu pokožky, který narušuje fyziologický proces deskvamace, a tím přispívá k vytváření zátek.

Objeví se černé tečky, bílé tečky a pupínky

Maz se hromadí v uzavřených mazových žlázách a stěna folikulu se vyklenuje, čímž vznikají komedony (černé a bílé tečky) a pupínky:

Otevřené komedony (černé tečky)

Otevřené komedony (černé tečky)

Jedná se o malou tmavou plochou lézi vzniklou v důsledku uzávěru mazové žlázy. Tmavé zabarvení vzniká oxidací kožního mazu a nemá nic společného s nečistotou.

Uzavřené komedony (bílé tečky)

Uzavřené komedony (bílé tečky)

Jedná se o vyvýšenou okrouhlou lézi pokrytou mléčně bílou čepičkou. Je jedním typem pupínku. 

Pupínky

Jedná se o zanícenou (vyvýšenou a zarudlou) lézi vyplněnou hnisem, která je obvykle bolestivá. Je to též souhrnný název často užívaný pro všechny nedokonalosti pleti: komedony, papuly i pustuly.

Bakteriální růst zhoršuje viditelný zánět vedoucí k akné

bakterie
Bakterie P. acnes rozkládá maz a vytváří látky způsobující další zánět

Hromadění mazu produkovaného mazovými žlázami představuje ideální živnou půdu pro bakterie, zejména pro P. acnes. Bakterie kolonizují vývody ucpaných mazových žláz a způsobují rozklad mazu. Látky vznikající tímto rozkladem podněcují další zánět, což vede k tvorbě papul a pustul, které provázejí akné.

V závažných případech dochází v pozdních fázích zánětu k protržení stěny folikulu. Dojde k uvolnění lipidů, mastných kyselin, korneocytů (buněk), bakterií a buněčných fragmentů, což může způsobit další zánět okolní kůže.

O různých formách akné se dozvíte více v článku Různé typy akné a o některých možných vlivech akné na vaši pleť se dočtete v článcích Akné a hyperpigmentace a Jizvy po akné


*Zdroj: Recent Advances in Acne Pathogenesis: Implications for Therapy, Shinjita Das, Rachel V. Reynolds, Am J Clin Dermatol (2014) 15:479–488
DOI 10.1007/s40257-014-0099-z

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin