Příčiny a spouštěcí faktory akné

Příčiny a spouštěcí faktory akné

5 min čtení
Zobrazit více

Příčiny a spouštěcí faktory akné

Příčiny akné jsou obestřeny množstvím mýtů, z nichž řada není založena na pravdě. Všichni lékaři se však shodnou na tom, že akné je hormonálně podmíněné onemocnění. O vztahu mezi hormony a akné se dozvíte více v článku Akné a hormony.

Víme také, že někteří z nás jsou geneticky náchylnější ke tvorbě pupínků než jiní, a že některé léky, kouření, stres a nevhodná péče o pleť mohou všechny být spouštěcími faktory akné. Existují též důkazy o příčinné souvislosti mezi stravou a akné. O všech souvislostech mezi akné a stravou si můžete přečíst zde.

Tento článek se zaměřuje na fyziologické příčiny akné – zabývá se tím, co se vlastně v naší kůži děje. Probíráme tu co způsobuje akné, četné a komplexní faktory, které se podílí na vzniku černých teček, bílých teček a pupínků, a tím, jak se z nich vyvine akné, a také co dělat abychom akné předešli. O různých typech akné se dozvíte více zde.

Co způsobuje/spouští akné a co ho zhoršuje?

Bohužel neexistuje nic, co by akné „vyléčilo“. Porozumění potenciálním spouštěcím faktorům, které mohou být příčinou jak vzniku, tak i vzplanutí postižení pupínky, vám však může pomoci dosáhnout úlevy od příznaků a zlepšení stavu vaší pleti. Níže uvádíme některé z nejběžnějších faktorů:

Strava

Výzkumná data o vlivu stravy na akné jsou sice nejednoznačná a kontroverzní, většina vědců se však shodne na tom, že potraviny s vysokým glykemickým indexem a mléčné výrobky mohou u problematické pleti způsobit vzplanutí příznaků. Značné diskuze se vedou rovněž o možném vlivu dalších potravin.  Více se o diskuzích o výživě a o tom, proč jsou některé potraviny považovány za spouštěcí faktory akné, dozvíte v článku akné a výživa.

Kouření

Výzkumy naznačují, že kouření způsobuje vzplanutí akné tím, že pleť vystavuje oxidačnímu stresu a mění složení kožního mazu.
Ve studii s 1 000 ženami vyšlo též najevo, že výskyt akné je významně vyšší u kuřaček (cca 40 %) než u nekuřaček (cca 10 %).1

1 Capitanio a kol. z British Journal of Dermatology 2007 157, str.1040–1085

Medikace

O lécích, jako jsou antidepresiva, antiepileptika a steroidy, je známo, že vyvolávají akné. Dlouhodobější užívání antibiotik může vést také k poruše střevní mikroflóry s dopadem na zdraví pleti.
Nadměrné užívání androgenů může též usnadnit vývoj akné -  acne fulminans, vzácné onemocnění, je u některých kulturistů nežádoucím účinkem užívání a nadužívání anabolických steroidů. Více se o tom dočtete v článku léky na akné.

Nevhodná péče o pleť

Pravidelné a pečlivé čištění je důležitým krokem v péči o problematickou pleť, ale nešetrné čisticí pleťové přípravky na bázi mýdla a příliš horká voda mohou narušit přirozenou rovnováhu pokožky a vést ke vzplanutí příznaků.

Některé přípravky péče o pleť a některé make-upy jsou též mastné a komedogenní (tj. ucpávají póry a způsobují akné).

Stres

Někteří vědci se domnívají, že stres naše tělo vybízí k vyšší produkci inzulinu (inzulin je hormon tvořený ve slinivce a umožňuje buňkám využívat a skladovat cukr získaný z uhlovodanů). Inzulin stimuluje androgenní (mužské) hormony, které následně podporují zvýšenou produkci kožního mazu (seboreu) a hyperkeratózu (nadměrnou produkci kožních buněk, což vede k ucpání mazových žláz). To jsou klíčové fáze vývoje pupínků. 

Když je člověk ve stresu, tak se též významně snižuje rychlost hojení ran. 2

Zejména déletrvající úzkost nedělá pleti vůbec dobře a akné při ní může „vzkvétat“. Život s akné může být nelehký, což může mít dopad na sebedůvěru jedince a vést k dalšímu stresu. To vede ke vzplanutí projevů na kůži. Více najdete v článcích psychika a akné.

Ujistěte se, že vaše tělo získává antioxidanty, které potřebuje

Volné radikály a oxidace mohou docela dobře přispívat k zánětu, který je přítomen v každé vývojové fázi akné, a antioxidanty působí proti jejich negativním účinkům. Výzkum naznačuje, že lidé s pletí se sklonem k akné mohou také mít v krvi méně přírodních antioxidantů - vitamínu A a vitamínu E.
Tmavé ovoce a bobule (např. červené hrozny, borůvky) jsou bohaté na antioxidanty a vysoký obsah vláken, které mohou pomoci regulovat inzulín. Řeřicha a avokádový olej jsou dobrými zdroji vitamínu E a potraviny s vysokým obsahem beta-karotenu (oranžově zbarvené potraviny jako dýně, batáty a mrkev) jsou bohaté na vitamín A.

Sluneční záření

Co se týče slunečního záření ve vztahu k akné, zde se názory různí. Ale – i když si lidé s akné někdy myslí, že se jejich pleť na slunci zlepšuje – většina odborníků se shodne na tom, že UV záření akné zhoršuje. Proč tomu tak je, zjistíte v článku Akné a ochrana před sluncem.

Vlivem peelingových přípravků a řady léků na akné je kůže citlivější na světlo a nadměrné sluneční záření může zvýšit riziko problémů s pigmentací a jizvením. Jak k tomu dochází, zjistíte v článcích Akné a hyperpigmentace a Jizvy po akné.

2 Marucha PT, Kiecolt- Glaser JK, Favagehi M. Mucosal wound healing is impaired by examination stress. Psychosom. Med. 1998;60:362-5

Všechno začíná okem nepostřehnutelnými mikro-komedony

Komedon je vlastně ucpaný vlasový folikul. Mikro-komedon – to je název pro mikroskopicky malý, subklinický (zatím okem nepostřehnutelný) komedon. Ke vzniku mikro-komedonů dochází postupně – tak, jak se množí kožní buňky (keratinocyty) produkující keratin. Jedná se o přirozený proces, ke kterému dochází i ve zdravé kůži, aniž by vznikaly jakékoli problémy, protože mikro-komedony se opět rozpustí. U lidí se sklonem k akné je ale proces rozpouštění provázen zánětlivými reakcemi, známými pod názvem mikrozánět.

Mikrozánět - hlavní příčina cyklu akné

Akné je primárně zánětlivé onemocnění. Podle nejnovějších výzkumů je mikroskopický zánět jednou z hlavních příčin akné. Má se za to, že je důsledkem reakce imunitního systému organizmu na bakterie, lipidy nebo androgeny (mužské pohlavní hormony).*

NYNÍ VÍME, ŽE ZÁNĚT PROVÁZÍ KAŽDOU FÁZI VÝVOJE AKNÉ, NE POUZE TU, KDY JSOU NA POVRCHU KŮŽE PATRNÉ PUPÍNKY,
 říká dermatolog, MUDr. Markus Reinholz.

*Zdroj: Recent Advances in Acne Pathogenesis: Implications for Therapy, Shinjita Das, Rachel V. Reynolds, Am J Clin Dermatol (2014) 15:479–488 DOI 10.1007/s40257-014-0099-z

Pak nastoupí seborea a hyperkeratóza

Vnitřní faktory, jako jsou hormonální změny (např. v průběhu puberty nebo měsíčního cyklu) a léky, jakož i vnější faktory, jako jsou vlivy prostředí, mohou vést ke zvýšené tvorbě jak kožního mazu (seborea), tak i korneocytů (hyperkeratóza - ztluštění vnějších vrstev kůže). To je příčinou vzniku černých teček, bílých teček a pupínků. Oba uvedené faktory hrají také svoji úlohu v množení bakterií, což v konečném důsledku vede k vývoji papul a pustul u akné. O pojmech užívaných k popisu akné, jako jsou papuly a pustuly, a o jejich významu se dočtete více v článku Problematická pleť z obecného pohledu.

Seborea

Mazové žlázy produkují olejovitou látku nazývanou sébum (kožní maz), který udržuje pružnost pokožky a vlasů. Lidé s problematickou pletí a akné mají sklon ke zvýšeným hladinám androgenů (mužských hormonů) v krvi. Jejich mazové žlázy mohou být též k androgenům citlivější. Tyto androgeny podněcují růst mazových žláz a nadměrnou tvorbu mazu. Nadměrná tvorba mazu je známá jako seborea. 

Nadměrné množství mazu na povrchu pokožky narušuje přirozený proces odlupování odumřelých kožních buněk (kterému se říká deskvamace). Složení lipidů v mazu, který se hromadí v mazových žlázách, je rovněž spouštěcím faktorem zánětu.

Hyperkeratóza

Hyperkeratóza je abnormální ztluštění vnějších vrstev pokožky. Způsobuje ji nadměrná produkce kožních buněk (též známých jako keratinocyty) ve vývodech mazových žláz a nedostatečná deskvamace (odlupování) odumřelých kožních buněk, jelikož maz je váže k povrchu pokožky. Tyto buňky pak vytvářejí zátky, které uzavírají vývody mazových žláz. 

Propionibacterium acnes (neboli P. acnes) - bakterie, která se jako neškodná normálně vyskytuje na povrchu pokožky, má též u hyperkeratózy svou roli. Vytváří biofilm (tenkou vrstvičku) na povrchu pokožky, který narušuje fyziologický proces deskvamace, a tím přispívá k vytváření zátek.

Objeví se černé tečky, bílé tečky a pupínky

Maz se hromadí v uzavřených mazových žlázách a stěna folikulu se vyklenuje, čímž vznikají komedony (černé a bílé tečky) a pupínky:

Otevřené komedony (černé tečky)

Jedná se o malou tmavou plochou lézi vzniklou v důsledku uzávěru mazové žlázy. Tmavé zabarvení vzniká oxidací kožního mazu a nemá nic společného s nečistotou.

Uzavřené komedony (bílé tečky)

Jedná se o vyvýšenou okrouhlou lézi pokrytou mléčně bílou čepičkou. Je jedním typem pupínku.

Pupínky

Jedná se o zanícenou (vyvýšenou a zarudlou) lézi vyplněnou hnisem, která je obvykle bolestivá. Je to též souhrnný název často užívaný pro všechny nedokonalosti pleti: komedony, papuly i pustuly.

Co mohu udělat pro to, aby ke vzniku akné nedošlo?

Naše pleť je zrovna tak jedinečná, jako my sami. A tak to, co účinkuje u jednoho, nemusí zabírat u druhého. Přesto na tomto místě uvádíme, co můžete udělat pro to, abyste pomohli zlepšit stav své pleti:

Strava

Věda o výživě i zdravý rozum nám napovídají, že klíčem ke zdravému tělu a zdravé pleti je zdravá vyvážená strava. Proto si zkuste pochutnávat na pestré stravě a veďte si osobní záznamy (kterým někteří dermatologové říkají „kožní deníček“) o všem, co jíte a co mohlo spustit výsev kožních pupínků a akné. 

Pokud to nepomůže, je možné vyzkoušet takzvanou „eliminační dietu“. Nejlepší způsob, jak ji provést, je z jídelníčku vyloučit možné viníky problémů (jako jsou jídla s vysokým glykemickým indexem a vysokým obsahem cukru a mléčné výrobky). Více se o tom dozvíte v článku Jaké změny v jídelníčku mohou prospět problematické pleti?

Kouření

Přestaňte kouřit. Pokud nemůžete, zkuste alespoň snížit spotřebu nikotinu.

Medikace

Pokud máte za to, že léky, které užíváte, vám způsobují vzplanutí akné, poraďte se se svým lékařem. Ten vám také bude nejspíše schopen doporučit alternativu.

Péče o pleť

Svou pleť čistěte ráno a večer. Nezapomeňte před spaním odstranit veškerý make-up.

Vybírejte si takové čisticí, hydratační a pečující přípravky, které mají speciální složení určené pro problematickou pleť a akné. Užívejte pouze přípravky, které jsou prokazatelně nekomedogenní (tj. které nezpůsobují akné) a pokud aktuálně lečíte akné pomocí léků, přesvědčte se, že používáte přípravky kompatibilní s vaší terapií.

Pro přípravky řady Eucerin DermoPure bylo prokázáno, že vedou k redukci počtu pupínků, zklidňují podráždění a zabraňují vzniku nových nedokonalostí. Řada zahrnuje přípravky, které vám pomohou i jako paralelní péče používaná spolu s léky na akné.

Stres

Snažte se a najděte si způsob, jak se uvolnit. Cvičení vám pomůže udržet si tělo v dobré kondici (a mít větší pocit kontroly). Některé tipy pro snížení stresu naleznete zde.

Mechanické dráždění

Nejlepšími způsoby, jak zabránit akné vzniklému v důsledku tření, jsou a) sprchovat se vždy co nejdříve po sportovní aktivitě a b) vždy, když je to možné, nosit bavlněné oblečení spíše než umělé vlákno Lycra. Snažte se nesahat si rukama do obličeje a pravidelně čistěte svůj mobil, perte polštářové povlaky a ručníky, aby se počet bakterií udržel na minimu.

Sluneční záření

Slunečního záření užívejte s mírou. Vyhýbejte se největšímu slunečnímu záření a pleť chraňte vhodným přípravkem, jako je Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 nebo SPF 50+.

Pouze neustálým zkoušením jednotlivých doporučení, vždy po dobu několika týdnů, můžete přijít na to, které z rozmanitých ovlivňujících faktorů jsou relevantní specificky pro vás. Tím můžete dosáhnout zlepšení stavu své pleti. Pokud ale příznaky přetrvávají a obtěžují vás, nezapomeňte, že máte k dispozici širokou škálu léčebných možností. Poraďte se s lékařem o tom, jaké léčebné alternativy jsou pro vaši kůži nejlepší.

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin