Problematická pleť a následný vznik jizev po akné – zmírněte je nebo úplně odstraňte

0 min čtení
Zobrazit více

Život s akné může být nelehký a pro mnohé pacienty bohužel problémy nekončí ani po ústupu papul a pustul. Akné totiž může na pokožce zanechat stopy a jizvy a po prodělání závažné formy akné může být následné zjizvení stejně vážné a způsobovat pacientům stejné trápení, jako samotné akné.

Naštěstí existuje několik možností, jak si s jizvami po akné poradit. Nejlepší metodou je každopádně prevence, tj. snažit se samotnému vzniku jizev předejít. Trpíte-li akutní formou akné, doporučujeme vám co nejdříve navštívit dermatologa, který vám doporučí léčbu zmírňující akné, která do značné míry pomůže k odstranění jizev po akné.

Nejviditelnějším a nejvážnějším následkem akné jsou bezpochyby jizvy. Akné však na pleti může zanechat i jiné stopy, jako jsou např. skvrny po pupíncích způsobené hyperpigmentací pokožky po prodělaném zánětu. Jak takové projevy omezit a jak se jich zbavit se dozvíte zde.

Proč vznikají jizvy po akné?

Akné může vést k vzniku jizev a stop po pupíncích

Snažte se odolat pokušení zasahovat do komedonů, bílých teček a jiných pupínků, ať již prsty nebo jakýmikoliv jinými pomůckami. Příliš silným stlačením pupínku (zejména pokud ještě není dozrálý) můžete totiž poškodit drobné cévky, žlázy a tkáň kolem pupínku. To může vést ke zhoršení projevů akné a zvýšení rizika vzniku jizev.

Pokud je poškozena nejsvrchnější vrstva kůže, epidermis, a narušeny jsou i hlubší vrstvy kůže, dochází k tvorbě jizev. Kůže se nedokáže sama regenerovat do přesně stejného stavu jako před akné, a proto se v ráně po akné nejprve vytvoří granulační tkáň tvořená kolagenovými vlákny. Tato vlákna vyplňují ránu směrem zevnitř ven a přispívají k hojení poškozené části kůže. Náhradní tkáň ránu v kůži zhojí, ale může být viditelná.

Typy jizev po akné

Akné může být příčinou vzniku atrofických jizev známých jako „ice pick“ (cepín).

Existuje několik různých typů jizev. S akné jsou nejčastěji spojovány následující typy jizev:

Atrofické jizvy
Jamky neboli vkleslé jizvy, kterým se někdy říká jizvy „ice pick“ (cepín). K jejich tvorbě dochází, když se rána nehojí správně, nebo když se v ní vytvoří příliš málo vazivové tkáně. Pod okolní tkání pak vznikne jizva a v místě rány se kůže mírně, avšak viditelně propadne (vytvoří jamku).

Hypertrofické jizvy
Hypertrofické jizvy lze poznat podle vyvýšení kůže nebo zjizvené tkáně. V místě, kde se dříve nacházel zanícený pupínek, se v kůži vytváří „nekvalitní“ tkáň s odlišnou strukturou než u zdravé tkáně. V důsledku toho je tato tkáň tužší a vyvyšuje se nad okolní kůži. 

Keloidní jizvy
Pokud dojde k tomu, že hypertrofická jizva dál roste a rozšiřuje se do dalších oblastí kůže, říká se jí keloid. Keloidní jizvy jsou vyvýšené a zpočátku mají červenofialovou barvu, která ovšem časem bledne. Tento typ jizev vzniká po akné jen občas, častěji jsou keloidní jizvy spojovány s hojením popálené kůže.

Jizvy po akné a jejich vliv na zdraví pokožky

Jizvy po akné se liší od okolní kůže svým vzhledem a chováním. 

Ve zjizvené tkáni nedochází k obnově mazových nebo potních žláz a stejně tak v ní nemohou růst chlupy, vousy a vlasy. Ve zjizvené tkáni je také přítomno méně elastických vláken, a proto je pokožka na pohled i na dotek hrubší. Krevní oběh a hydratace zjizvené tkáně jsou omezené, a proto si těžko udržuje potřebnou míru hydratace a snadno se vysuší.

Jak na zmírnění nebo odstranění jizev po akné?

Léčba by se měla provádět teprve po vyléčení akné

Jizvy po akné bohužel není možné zcela odstranit, ale lze je výrazně omezit, aby byly daleko méně viditelné. Existuje také šance, že se stav vaší pokožky po letech sám vylepší.

Pokud se rozhodnete jizvy léčit, máte několik možností. Volba postupu se bude odvíjet od povahy, velikosti a tvaru jizev. Zákroky, jejichž součástí jsou invazivní postupy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Žádná léčba jizev by neměla být zahájena dříve, než je akné zcela vyléčené.

Masáž krémem

Krémy a masáž mohou pomoci zmírnit jizvy po akné

Tuto metodu je bezpochyby dobré vyzkoušet, jelikož je relativně snadná, vhodná a cenově dostupná. Můžete si kůži masírovat sami, nebo si ji nechat masírovat profesionálem.

Uvidíte, že tento postup může být skutečně účinný – hydratační přípravky v kombinaci s masáží zlepšují cirkulaci krve v kůži a pružnost zjizvené tkáně. Musíte nicméně jizvy masírovat pravidelně a být trpěliví, výsledky se totiž mohou dostavit až po delší době.

Při výběru krémů dbejte na to, aby byl zvolený přípravek nekomedogenní. V opačném případě by mohl přispívat k návratu akné.

Chemický peeling

Krémy a masáž mohou pomoci zmírnit jizvy po akné

Někteří odborníci (dermatologové anebo kosmetičky) nabízejí ošetření akné peelingem. Používají se k němu ovocné kyseliny, kyselina salicylová nebo kyselina trichloroctová v různých koncentracích. Peeling odstraňuje nejsvrchnější vrstvy kůže. Po zhojení kůže mohou být jizvy méně viditelné a vaše pleť se tak jeví hladší a celkově více sjednocená.

Ovocné kyseliny

Ovocné kyseliny se často používají k léčbě kůže se stopami po pupíncích nebo s jizvami po akné. Nižší koncentrace (do 12 %) jsou volně dostupné. K vyšším koncentracím (až 40 %) mají přístup kosmetičky a dermatologové mohou používat až 70% koncentráty. Koncentraci, která je pro vás nejvhodnější, vám doporučí váš dermatolog. Viditelné výsledky jsou obvykle patrné po několika aplikacích peelingu.

Poznámka: Pleť může být po chemickém peelingu anebo ošetření ovocnými kyselinami velmi citlivá, a proto je nutné se vyhnout přímému slunečnímu záření (a soláriím) a používat ochranné přípravky s vysokým faktorem, jako např. ochranný krémový gel na opalování regulující tvorbu mazu Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 nebo SPF 50+.

Mikrodermabraze

Mikrodermabraze může pomoci omezit zjizvení po akné u pacientů se suchou kůží

Poměrně jemný způsob dermabraze, při níž se mechanicky (pomocí malých krystalků) odstraňují svrchní vrstvy pokožky. Zákrok má příznivý vliv na pleť a je rovněž vhodný při problémech se suchou kůží, rozšířenými póry nebo jinými typy jizev.

Mikrodermabraze je nebolestivý zákrok obvykle prováděný v kosmetických salonech. Účinek a trvalé výsledky se dostaví po pravidelném provádění zákroku.

Mikrojehly

Ačkoli jsou dostupné i pomůcky s mikrojehlami na domácí použití, nejlepší a nejbezpečnější zákroky s aplikací mikrojehel vám vždy provede dermatolog nebo kosmetický salón. Vyhnete se tak riziku dalšího zanícení.

Pleť obličeje se při tomto zákroku ošetřuje derma válečkem, což je pomůcka s vysokým počtem jemných jehliček délky maximálně 0,5 mm. Tyto jehličky propichují svrchní vrstvu kůže, která pak vyšle signál, že je narušená a musí být opravena. Pleť reaguje zvýšenou produkcí kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Již brzy po zákroku se pak pleť může jevit pevnější, mladší a svěžejší.

Injekce

Injekce kortizonu jsou zvlášť účinné v případě hypertrofických jizev

Jizvy po akné lze také ošetřit injekcemi. 

Pod prohloubení atrofických jizev se vpichuje kyselina hyaluronová, která vyplňuje jamky jizev. Kyselina hyaluronová se nicméně v těle postupně rozkládá, a proto jsou výsledky pouze krátkodobé.

Při léčbě hypertrofických jizev je přínos injekcí obvykle dlouhodobější. Po vpíchnutí kortizonu se zjizvená tkáň rozpadá a je pak méně vyvýšená.

Kryoterapie

Kryoterapie může být účinná při ošetření keloidních jizev

Jednou z možností léčby keloidních jizev je kryoterapie. Lékař při ní „zmrazí“ kůži a pak do zjizvené tkáně vpíchne látku obsahující kortizon. Nevýhodou tohoto postupu je, že výsledky zákroku se obvykle dostavují až po poměrně dlouhé době, někdy až po letech. Důvodem je to, že je nutné jizvy ošetřovat jednotlivě a keloid se zmenšuje postupně. Tato metoda může pomoci zlepšit vzhled ošklivých jizev, musíte se ovšem obrnit trpělivostí.

Laserová terapie

Laserová terapie spouští proces spontánního hojení pleti

Při laserové terapii se cíleně poškozuje kůže tak, aby se v ní aktivoval přirozený proces spontánního hojení. Jakmile se kůže obnoví, pleť vypadá hladší. K dispozici je široká škála laserových postupů, které by měl vždy provádět pouze zkušený dermatolog, aby nedošlo k poškození okolní kůže. Pro dosažení viditelných, dlouhodobých výsledků je bohužel opět nutné zákrok absolvovat opakovaně.

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin