Naše pokožka je stejně individuální jako my, ale u většiny z nás se začínají objevovat první známky stárnutí– jemné linky a vrásky zhruba od věku 25 let.
V tu dobu z akné mnoho lidí, kteří je měli během puberty, vyrostlo. Ale pro až 40 % z nás příznaky pokračují až dlouho do dospělosti1. A z nich je 75 – 85 % žen.2
Tak jak se vypořádat s oběma najednou? Je možné předcházet nedokonalostem pleti a vráskám a redukovat je současně? Tento článek poskytuje rady o tom, jak dávat stárnoucí pleti se sklonem k akné péči, kterou potřebuje. Také doporučuje několik různých postupů (v závislosti na tom, zda absolvujete léčbu akné či nikoliv), které vám pomohou zpomalit a snížit viditelné známky stárnutí pleti a udrží pupínky pod kontrolou.
1 C.C.Zouboulis, Hautarzt 2014 65: 733-750
2 Zeichner et al., J Clin Aesthet Dermatolog., 2017; 10 (1): 37-46 and Holzmann, Sharkery, Skin Pharmacol Physiol 2014; 27: 3-8
Jak se pleť se sklonem k akné mění ve věku po třicítce?
Kůže se sklonem k akné je obvykle mastná pleť, pro niž je typická nadměrná tvorba kožního mazu. Dobrou zprávou pro lidi s mastnou pletí je to, že tento kožní maz má tendenci udržovat pleť hladkou a pružnou delší dobu, takže jemné linky a vrásky jsou zpočátku méně viditelné. Přesto však všechny typy pleti se s věkem stávají sušší a mastná pleť není žádnou výjimkou.
Acne tarda (neboli „pozdní akné“) se liší od klasického akné v pubertě: je u něj tendence k menšímu množství černých teček ale k více pupínkům a zánětlivým lézím primárně na bradě.