Jaký vliv na pleť mají hormony a co s tím mohu dělat?

5 min čtení
Zobrazit více

Každá žena dobře ví, že se na její pleti krátce před menstruací a v jejím průběhu mohou náhle objevit pupínky, a to i tehdy, pokud má jindy pleť bez problémů. Proč tomu tak je?

Jednou z hlavních příčin akné jsou hormony, a to nejen v dospívání, ale i v dospělosti. Tento článek se zabývá souvislostmi mezi akné a hormony a vysvětlí vám, proč jsou hormonálními změnami pleti postiženy především ženy. Podíváme se na to, jakým způsobem mohou výkyvy hladin hormonů v průběhu menstruačního cyklu, těhotenství a přechodu způsobovat akné.

Jaká je souvislost mezi akné a hormony?

Hormony stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách

Přestože dosud nebyl odhalen přesný mechanismus působení hormonů na akné, víme, že je mezi nimi úzká souvislost.

I když má akné mnoho různých příčin, jedná se o hormonální poruchu. Hormony řídí vývoj mazových žláz a teprve když je jejich vývoj v pubertě dokončen, vzniká akné. V pubertě se v lidském těle vytváří nadbytek mužských hormonů (androgenů) stimulujících tvorbu mazu v mazových žlázách a zvýšená produkce kožního mazu (seborea) je právě jedním z faktorů, které mohou být příčinou vzniku akné. Více informací získáte zde: příčiny a spouštěcí faktory akné a rozvoj akné.

Různé působení hormonů u mužů a žen, rozdíly ve výskytu akné u mužů a žen

U mužů i žen v pubertě stoupá hladina testosteronu

V pubertě dochází u mužů i žen ke zvýšení hladin testosteronu (mužský pohlavní hormon). 

U mužů v důsledku toho dochází k růstu penisu a varlat, u žen pak k růstu svalové tkáně a zpevňování kostí. Testosteron je rovněž příčinou akné, a proto je právě v období dospívání výskyt akné tak vysoký. Až 70 % všech mladých lidí se v pubertě potýká se sklony k akné.1

Po pubertě dojde ve většině případů k výraznému zlepšení akné. Až 40 % všech dospělých (starších 25 let) však alespoň někdy trpí projevy akné.1 Překvapivé na tom je, že v téměř 75–85 % se jedná o ženy.2.

A zde se dostáváme k rozdílům mezi ženami a muži. U mužů se hladiny hormonů časem stabilizují, avšak u žen jsou nadále proměnlivé. Zejména ve věku 20-40 let a poté znovu v období přechodu jsou ženy obzvlášť náchylné k akné způsobenému hladinami hormonů v těle. Rozlišujeme tři faktory vlivu:

  • Menstruační cyklus
  • Těhotenství
  • Menopauza

1 Zouboulis, Hautarzt 2014 · 65:733–750.
2 Zeichner a kol.., J Clin Aesthet Dermatolog., 2017; 10 (1): 37-46 and Holzmann, Sharkery, Skin Pharmacol Physiol 2014; 27: 3-8

Hormonální akné a menstruační cyklus

Dermatologická studie ukázala, že více než 60 % všech žen trpících akné zaznamenává pravidelné zhoršení příznaků před menstruací.3

Důvodem je prudké zvýšení a snížení hladin hormonů v průběhu menstruačního cyklu ženy, v jejichž důsledku je pleť v průběhu měsíce vystavena různým hormonálním vlivům.

Menstruační cyklus obvykle trvá 28 dní (začíná prvním dnem menstruace a končí dnem bezprostředně předcházejícím dalšímu začátku krvácení) a každý den je z hlediska hormonů jiný:

U žen často propuká akné 20. den menstruačního cyklu nebo krátce před tímto dnem či po něm

  • 1. až 14. den
    Hypofýza vylučuje dva hormony: folikulostimulační hormon (FSH) a luteinizační hormon (LH), které řídí funkci vaječníků a tvorbu hormonů v nich. V této fázi je hladina estrogenu (hormonu podporujícího ženské pohlavní znaky) vyšší než hladina progesteronu (hormonu podílejícího se na přípravě ženského těla na početí a těhotenství).
  • 14. až 28. den
    Hladiny progesteronu stoupají, stává se dominantním hormonem. Progesteron má významný vliv na stimulaci tvorby mazu. Hladina estrogenu se snižuje.

Krátce před začátkem krvácení je hladina estrogenu a progesteronu na nejnižší úrovni. V této fázi je hladina testosteronu (který se tvoří i v ženském těle, i když méně než u mužů) vyšší než hladina ženských hormonů, čímž je ještě více podpořena tvorba mazu.

Akné objevující se před menstruací se projevuje náhle, sedm až deset dní před menstruací, tj. 18.-21. den cyklu. V průběhu menstruace se pak obvykle stav pleti zlepší. 

3 - http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/period#1

Akné v těhotenství

Kolísání hladin hormonů může být spouštěcím faktorem akné v těhotenství

Těhotenství je další období, kdy hladiny hormonů kolísají a ženy mají vyšší hladiny androgenů (mužských hormonů), které mohou být spouštěcím faktorem akné.

Více než polovina těhotných žen v těhotenství trpí akné, alespoň někdy.4 Nejčastěji se akné projeví u žen, které k němu měly již dříve sklony. Může se nicméně vyskytnout i u žen, které jím nikdy netrpěly a v těhotenství se u nich objeví poprvé.

Hladiny hormonů jsou nejvyšší v prvním trimestru (tj. v prvních třech měsících těhotenství) a některé zdroje tvrdí, že pokud se u ženy nevyskytnou žádné neobvyklé projevy v prvních třech měsících těhotenství, je nepravděpodobné, že se projeví ve zbývajících měsících těhotenství (pro toto tvrzení nicméně neexistují přesvědčivé důkazy). Akné se ve skutečnosti může u ženy poprvé projevit v jakékoliv fázi těhotenství anebo po narození dítěte.

Na druhou stranu, některé ženy s problematickou pletí udávají, že se jejich pleť v těhotenství zlepšila.

Máte-li nějaké dotazy, obraťte se na svého lékaře

Jakékoliv dotazy týkajících se kůže a pleti v těhotenství vám pomůže vyřešit váš ošetřující gynekolog. Může vám také doporučit návštěvu dermatologa. Neužívejte žádné léky ani neupravujte svůj jídelníček bez předchozí porady s lékařem. Plod při svém vývoji potřebuje zdravou, vyváženou stravu a některé léky na akné, jako je např. isotretinoin (přípravek na léčbu závažné formy akné), nesmí být v těhotenství užívány, protože by mohly ohrozit plod v těle matky.

4 - http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/akné/acne-during-pregnancy-treatments-causes#3

Akné a menopauza

Mnoho žen se na začátku menopauzy setkává s kožními problémy: suchá kůže, vyrážky, zvýšená citlivost, dokonce i nedokonalosti pleti a pupínky. Stejně jako v případě menstruačního cyklu a těhotenství lze některé z těchto problémů také přičítat kolísání hladin hormonů. 

Na začátku menopauzy prochází tělo ženy výraznými změnami. Postupně se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu, což může vést k celé řadě příznaků včetně návalů horka, nepravidelného menstruačnímu cyklu a kožních problémů.

Kožní buňky postupem času ztrácejí schopnost ukládat vlhkost a kůže se obnovuje a hojí pomaleji. Slábne a ztrácí pružnost a v důsledku toho je citlivější, sušší a náchylnější ke vzniku pupínků.

Jak mohu získat kontrolu nad hladinami hormonů, a tím pádem i nad akné?

Některé ženy zaznamenaly zlepšení akné při užívání hormonální antikoncepce

Vyhledejte odborníka
Objeví-li se na vaší pleti akné, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který vám poradí nejlepší možnosti léčby pro váš typ pleti. Může vám dále doporučit návštěvu endokrinologa (odborníka na hormony) nebo gynekologa (odborníka na ženský reprodukční systém).

Některé ženy mohou zaznamenat zlepšení akné spojeného s menstruačním cyklem při užívání hormonální antikoncepce, při níž se v těle vylučuje protein SHBG (specifický vazebný protein sexuálních hormonů), který na sebe váže testosteron, a tím zvyšuje hladiny estrogenu v krvi. 

Jste-li těhotná nebo plánujete těhotenství, neměla byste užívat žádné léky na akné. Požádejte svého lékaře nebo gynekologa o alternativní doporučení. Léky na akné obsahují chemické látky nebezpečné pro vývoj plodu.

Mužům se nabízejí možnosti léčby regulující hladiny testosteronu, díky nimž lze akné držet pod kontrolou. Nejvhodnější přípravky vám poradí váš ošetřující lékař.

Pečujte o sebe
Udržujte své tělo v dobré kondici cvičením a zdravou, vyváženou stravou (díky tomu budete mít zároveň větší pocit kontroly nad svým životem). Udržovat hormony v rovnováze vám také může pomoci strava bohatá na fytoestrogeny (přírodní rostlinné hormony vyskytující se v sójových bobech a dalších luštěninách). Více informací získáte zde: Jaké změny v jídelníčku mohou prospět problematické pleti?

Pečujte o svou kůži
Pravidelně o svou pleť pečujte. Používejte nekomedogenní přípravky vyvinuté speciálně pro problematickou pleť, díky kterým bude vaše pleť vypadat zdravě. Přípravky péče o pleť se používají jako doplněk k jakékoliv případné farmakologické léčbě akné. Více informací získáte zde: Ideální přípravky pro péči o pleť a postup péče o problematickou pleť.

Snažte se vyhnout stresu
Jak všichni víme, snadno se to řekne, ale hůř dělá. Stres nicméně může aktivovat činnost mazových žláz, a zhoršovat tak akné. Více informací získáte zde: Příčiny a spouštěcí faktory vzniku akné a Akné a stres a Tipy na to, jak omezit stres.

Doporučujeme

Související články

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin