Potraviny, které jíme, jsou již dlouho spojovány se zdravím pokožky a výzkum ukázal souvislost mezi stravou a pletí.1 Navzdory tomu zůstává vztah mezi stravou a akné kontroverzní a často neprůkazný.2,3
Tento článek zkoumá nejnovější názory v této oblasti, zaměřuje se na ty potraviny, které bývají nejčastěji spojovány s akné, a vysvětluje důvody pro tuto spojitost. Chcete-li se dozvědět více o změnách, které byste mohli ohledně své stravy zvážit, chcete-li udržet akné pod kontrolou, přečtěte si článek Jak mohu změnit svou stravu, abych tím pomohl své pleti?
Jaké druhy potravin jsou nejčastěji spojovány se vznikem pupínků a akné?
Existují četné zprávy o vědeckém výzkumu, které došly k závěru, že ve společnostech orientovaných na zemědělství a neindustrializovaných společnostech se vyskytuje méně případů akné než je tomu u západní populace4. 30 let prováděná studie na populaci Inuitů v severní Kanadě počátkem 70. let ukázala, že v době, kdy populace žila a stravovala se svým tradičním způsobem, nevyskytovaly se u ní žádné případy akné. Případy akné se vyskytly teprve tehdy, když se do jejich stravy přidaly západní potraviny.5,6. Související zprávy nebo studie o přistěhovalcích z irského venkova do Spojených států7, komunit v Papui-Nové Guineji a Paraguayi8 a venkovských oblastí Keni9, Zambie10, Jižní Afriky11 a Brazílie12 byly také použity na podporu tvrzení, že typické složky západní stravy mohou vyvolat akné.
Hlavními složkami západní stravy jsou hyperglykemické uhlovodany, (kravské) mléko a saturované tuky a existují přesvědčivé důkazy, které naznačují, že potraviny s vysokým glykemickým indexem a mléko mohou s velkou pravděpodobností vyvolávat akné.3 Jsou známy jako stimulátory androgenů (mužských hormonů), které hrají důležitou a prokázanou roli při vzniku pupínků. Více se dozvíte v článku Akné a hormony.
Věda hovoří méně jednoznačně o roli, jakou může hrát nedostatek určitých potravin při vzniku akné, ale debata se do značné míry točí kolem následujícího: rovnováha omega-3 mastných kyselin a omega-6 mastných kyselin, vláknina, antioxidanty a zinek.
Akné a potraviny s vysokým glykemickým indexem
Glykemický index (GI) je systém hodnocení potravin obsahujících sacharidy. Ukazuje jejich vliv na hladinu cukru v krvi. Sacharidy s vysokým GI se rychle rozkládají a způsobují rychlý nárůst hladiny cukru v krvi. Sacharidy s nízkým GI se rozkládají pomaleji, takže cukr v krvi stoupá postupně.
Potraviny s vysokým GI rychle zvyšují hladinu cukru v krvi, což způsobuje, že naše tělo produkuje více inzulínu (inzulín je hormon produkovaný v slinivce břišní, který umožňuje lidským buňkám využívat a ukládat cukr ze sacharidů). Inzulín stimuluje androgeny (mužské hormony), které naopak stimulují nadměrnou tvorbu kožního mazu (seborea) a hyperkeratinizaci (nadměrnou produkci buněk, která vede k ztvrdnutí pokožky, čímž dochází k ucpání mazových žláz). Seborea a hyperkeratinizace jsou klíčové fáze při vzniku problematické pleti. Více se dočtete v článcích Akné a hormony a Jak vzniká akné.
Potraviny s vysokým GI zahrnují: rafinované potraviny, jako je bílý cukr a bílé pečivo, slazené potraviny (do této skupiny spadají slazené nealkoholické nápoje a čokoláda, které bývají často uváděny jako spouštěče akné), brambory a bílá rýže. Můžete se dozvědět více o možných dopadech, které mají na vaši pleť, a o alternativách, které byste možná měli zvážit v článku Jaké změny mohu učinit ve své stravě, abych pomohl své pleti se sklonem k akné?
Akné versus mléko a další mléčné výrobky
Mléko má relativně nízkou hodnotu GI, ale je nejčastějším typem potravy spolupůsobícím při náhlém výskytu akné. Ve skutečnosti nedávná studie, která analyzovala výzkum vlivu výživy na akné v letech 2004 až 2014, zjistila, že mléko a mléčné výrobky jsou nejvíce zkoumanou oblastí.3 Zároveň je třeba říci, že údaje v ní jsou často neoficiální a někteří vědci se domnívají, že komedogenní účinek mléka je ještě třeba prokázat.
U těch lidí, kteří zažívají náhlý výskyt akné pro konzumaci mléka nebo mléčných výrobků, je zřejmě nejpravděpodobnější příčinou hormonální obsah. Krávy produkují hormony v období březosti (stejně tak je tomu u lidí během těhotenství) a tyto hormony mají inzulínový účinek na lidský systém a stimulují androgeny.
Opět neexistují přesvědčivé důkazy o účincích jiných mléčných výrobků (tvarohu, sýra, jogurtu atd.) na akné, ale vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z mléka, pravděpodobně obsahují podobné hormony.
Více o změnách, které byste mohli zvážit ohledně své stravy, se můžete dozvědět v článku Jak mohu změnit svou stravu, abych tím pomohl své pleti?
Zdroje
1 Nutrition and skin. A. Pappas, A. Liakov, C.C. Zouboulis. Rev Endocr Metab Disord. 2016 17. září (3) 443-448
2 Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris. A Kucharska, A. Szmurli, B. Sińska. Postepy Dematol Alergol, duben 2016, 33(2): 81-6
3 Acne and nutrition: a systemic review. F. Fiedler, G. Stangl, E. Fielder, K-M. Taube, 26. dubna 2016. Acta Derm Venerol 2017, 97: 7-9
4 Acne and diet. R. Wolf R, H. Matz, E. Orion. Clin Dermatol. září-říjen 2004; 22 (5): 387-93
5 Schaefer O. When the Eskimo comes to town. Nutr Today. 1971;6:8–16
6 Bendiner E. Disastrous trade-off: Eskimo health for white “civilization” Hosp Pract. 1974;9:156–89
7 Diet and acne revisited. Thiboutot DM, Strauss JS Arch Dermatol. prosinec 2002; 138(12):1591-2
8 Acne vulgaris: a disease of Western civilization. Cordain L, Lindeberg S, Hurtado M, Hill K, Eaton SB, Brand-Miller J Arch Dermatol. prosinec 2002; 138(12):1584-90.
9 Skin diseases in Kenya. Klinická a histopatologická studie 3 168 pacientů. Verhagen AR, Koten JW, Chaddah VK, Patel RI Arch Dermatol. prosinec 1968; 98(6):577-86.
10 Skin diseases in Zambia. Ratnam AV, Jayaraju K, Br J Dermatol. říjen 1979; 101 (4): 449-53.
11 The age distribution of common skin disorders in the Bantu of Pretoria, Transvaal. Park RG Br J Dermatol. listopad 1968; 80(11):758-61.
12 Epidemiological survey of skin diseases in schoolchildren living in the Purus Valley (Acre State, Amazonia, Brazil). Bechelli LM, Haddad N, Pimenta WP, Pagnano PM, Melchior E Jr, Fregnan RC, Zanin LC, Arenas A Dermatologica. 1981; 163(1):78-93.
13 Milk consumption: aggravating factor of acne and promoter of chronic disease of Western societies. B. Melnik, J Dtsch Dermatol Ges. 2009, 7: 364-70