Ucpané póry detail

Ucpané póry: Co je způsobuje a jak se jich zbavit

4 min čtení
Zobrazit více

Co jsou ucpané póry a jak vznikají

 

V lidské kůži najdete několik set tisíc pórů. Nacházejí se například všude tam, kde je ochlupení. Prostřednictvím pórů tělo vylučuje kožní maz, který na pokožce vytváří tenký olejový film a posiluje tak přirozenou ochranu kožní bariéry

U lidí se smíšenou pletí nebo s mastným typem pleti jsou mazové žlázy aktivnější. To může vést k nadměrné tvorbě kožního mazu (seborea) a zároveň přispívá také k rohovatění kůže

Kožní maz se pak smísí s nečistotami a zbytky make-upu. Výsledkem jsou ucpané póry nejčastěji na tvářích, nose nebo čele. 

Stejně jako u příčin vzniku akné, existuje i několik faktorů, které způsobují vznik černých teček a ucpávání pórů. 

 

  • Nezdravá strava
  • Stres
  • Užívané léky
  • Genetické predispozice
  • Hormonální změny nebo nerovnováha
  • Nevhodné přípravky péče o pleť (zejména komedogenní produkty)

Jak vypadají ucpané póry

Ucpané póry nebo dokonce extrémně ucpané póry se označují jako uzavřené nebo otevřené komedony

Uzavřené ucpané póry poznáte podle typické bílé barvy (odtud pochází anglický název whitehead). Sekret mazových žláz nemůže unikat ven. V důsledku toho se objevují jasně viditelné pupínky nebo puchýřky

Otevřené ucpané póry lze naopak rozpoznat jako černé tečky na kůži (odtud anglický název blackhead). Jde o nahromaděné odumřelé kožní buňky a přebytečný kožní maz, který na vzduchu zoxiduje a získá tak typickou černou barvu. 

 

Kde se ucpané póry nejčastěji objevují

Ucpané póry mohou vzniknout kdekoli na pokožce, kde se póry vyskytují. To znamená nejen na tváři, ale běžně se objevují třeba na zádech, v dekoltu nebo na ramenou

Ucpané póry na obličeji se nejčastěji vyskytují v mastnější části tzv. T-zóně. Jde o oblast zahrnující čelo, nos a bradu

Právě tady bývá pokožka mastnější. Proto nejsou ucpané póry na nose ničím výjimečným a objevují se skoro u každého. 

Mazové žlázy na nose jsou tu početnější a aktivnější. Dalším důvodem je, že jsou tyto oblasti tváře více vystavené povětrnostním vlivům než jiné části obličeje.

 

5 tipů, jak se zbavit ucpaných pórů

Žena s ucpanými póry si čistí pleť vatovým tamponem
Pokud trpíte smíšenou nebo mastnou pletí s ucpanými póry, měli byste používat odpovídající produkty péče o pleť.

Existuje několik způsobů, jak ucpané póry uvolnit a zabránit jejich opětovnému vzniku. 

Podívejte se blíž na nejčastější metody, jak se zbavit ucpaných pórů. 

 

Pleť každý den čistěte vhodnými přípravky

Pravidelné čištění pleti tvoří základ při řešení ucpaných pórů. Pokud trpíte smíšenou nebo mastnou pletí s ucpanými póry, měli byste používat krémy a produkty péče o pleť, které jsou nekomedogenní

Nekomedogenní znamená, že přípravky díky svému složení nevyvolávají ani nepodporují tvorbu akné. Naopak obsažené složky pleť čistí, póry otevírají a působí preventivně proti vzniku nových nečistot. 

Produktová řada Eucerin DermoPure nabízí přípravky, které působí proti černým tečkám i pupínkům. Cíleně díky svému složení bojují s nedokonalostmi pleti:

 

  • Mikrozánět – hlavní příčina vzniku akné.
  • Nadměrná tvorba kožního mazu.
  • Hyperkeratóza – ztluštění vnějších vrstev kůže. 
  • Růst bakterií – vede k viditelnému zánětu. 

 

Eucerin DermoPure Hloubkově čisticí gel je nekomedogenní mycí gel na obličej, který redukuje přebytečný kožní maz a šetrně odstraňuje nečistoty a zbytky make-upu. 

Po vyčištění pleti pomáhá Eucerin DermoPure Čisticí pleťová voda připravit pleť na následující péči. Jako další krok můžete zvolit zklidňující Eucerin DermoPure Zmatňující emulzi. Ta zabraňuje nadměrné tvorbě kožního mazu a zároveň dodává pleti sjednocený a matný vzhled bez nežádoucího lesku. 

Jednou až dvakrát týdně můžete do své rutiny zařadit také Eucerin DermoPure Čisticí peeling s kyselinou mléčnou, která uvolňuje ucpané póry. 

 

Tip: Omezte sahání na pleť a vyhýbejte se také mechanickému vymačkávání pupínků nebo černých teček. Můžete si na kůži způsobit nepříjemný zánět. 

 

Zkuste parní lázeň 

Parní lázeň dokáže účinně otevřít ucpané póry a díky tomu se z nich snáz uvolní nečistoty a struktura pleti se zjemní a osvěží. 

Účinnost parní lázně zvýšíte například přidáním sušených květů heřmánku nebo pár kapek protizánětlivého tea tree oleje. 

Připravte si horkou vodu a držte nad ní obličej po dobu 10 minut. Ideální je dát si přes hlavu ručník a hlavu držet zhruba 30 cm nad horkou lázní. Po této proceduře ještě pleť důkladně očistěte. 

 

Pravidelně perte oblečení i ložní prádlo 

Pokud vás trápí ucpané póry na zádech, nepodceňujte ani výběr správného oblečení. Noste prodyšné materiály (například bavlněné). Pokud se zpotíte, nenechávejte na sobě vlhké oblečení příliš dlouho. Pravidelně měňte také ložní prádlo. 

 

Dbejte na zdravé stravování 

I přílišná konzumace určitých potravin může mít negativní vliv na stav pleti. Ideální je vyhýbat se jídlům, která jsou bohatá na nasycené mastné kyseliny a další méně vhodné tuky a přidané cukry. V některých případech může stav pleti zhoršovat i bílá mouka. 

Seborea vyvolaná špatnou výživou vede k ucpávání pórů a vzniku nedokonalostí jako jsou černé tečky a pupínky. 

Snažte se do svého jídelníčku zařadit dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a celozrnných výrobků. Obecně platí, že čím méně je potravina zpracovaná, tím je vhodnější. Vyvážená strava může výrazně zlepšit stav pokožky. 

 

Udržujte si zdravý životní styl 

Celkově zdravý životní styl může mít na pokožku velmi pozitivní vliv. Dbejte hlavně na dlouhý a kvalitní spánek (doporučuje se alespoň 7-8 hodin). 

Pleti pomáhá také vyhýbat se stresu a samozřejmě omezit nebo zcela vyřadit konzumaci alkoholu a nikotinu. Tyto látky prokazatelně škodí stavu pleti a vedou i k předčasnému stárnutí pokožky. 

Snažte se také během dne dostatečně pít. Doporučuje se denně vypít alespoň 2 litry vody nebo neslazených tekutin (například čaj). 

 

Související články

Další doporučené produkty

Najít nejbližší lékárnu s výrobky Eucerin