Proces stárnutí pleti začíná ovlivňovat to, jak pleť na pohled i dotek působí, přibližně od 25. roku. Od tohoto okamžiku se přirozené procesy, které udržují optimální zdraví pleti, začínají zpomalovat a látky, které jí propůjčují její mladistvý vzhled, se tvoří v menší míře. To způsobuje navenek viditelné projevy stárnutí. Ztráta hutnosti je jedním z nich, spolu se ztrátou objemu a vráskami. Příčiny stárnutí pleti jsou dvojí. Vnitřní, přirozené příčiny jsou předurčeny naší genetickou výbavou a věkem a nelze je zastavit, oproti tomu vnější faktory souvisí s naším životním stylem a lze je pozitivně ovlivnit prostřednictvím holistického přístupu k prevenci.
Projevy A Příznaky
Stárnutí pleti probíhá v konkrétních vrstvách kůže:
Vrstvy epidermis
- Změny: pomalejší obnova kožních buněk, snížená tvorba lipidů.
- Vnější projevy: hrubší a sušší povrch pleti s jemnými linkami a vráskami. Větší citlivost na UV záření a náchylnost vůči infekci, méně efektivní proces hojení.
Vrstvy dermis
- Změny: 1% roční úbytek kolagenu a pokles hladiny elastinu. Snížený krevní oběh.
- Vnější projevy: Méně pružná pleť, která se snáze poškodí a je náchylnější k tvorbě vrásek. Ztráta hutnosti. Ztrácí se narůžovělý vzhled typický pro mladou pleť.
Vrstvy podkoží
- Změny: Snížení velikosti a množství tukových buněk.
- Vnější projevy: Ztráta objemu, hlubší vrásky a propadlé tváře. Zhoršené hojení ran.
Jak poznat ztrátu hutnosti
Ztráta hutnosti obvykle postihuje ženy zejména okolo a po menopauze. Pleť se mění a potřebuje v této fázi života větší péči. Pleť je méně odolná, tvoří se v ní hlubší vrásky a bývá bledší, bez jasu.
Ztráta hutnosti se projevuje na povrchu třemi hlavními způsoby:
- Tenčí pleť. Pleť obličeje se zdá méně pružná a může se začít propadat.
- Hlubší vrásky. Pleť ztrácí schopnost udržet si svůj tvar, a tak se vrásky prohlubují.
- Pleť bývá bledší a matnější.
Příčiny A Faktory
Proč se naše pleť mění?
Ztráta hutnosti je do jisté míry nevyhnutelná a je součástí stárnutí pleti. Tento konkrétní problém je zčásti důsledkem vnitřních, přirozených změn, jako jsou hormonální změny, chronologické stárnutí pleti a jeho vliv na strukturu kůže.
S přibývajícím věkem se spojení mezi vrchními a středními vrstvami kůže (epidermis a dermis) mění. Toto spojení je tvořeno papilami. Cévy, které se nacházejí ve středu každé papily přivádí do horních vrstev živiny, hydrataci a kyslík, které potřebuje. U mladší pleti jsou papily hluboké a blízko u sebe. Tím získává mladá pleť svoji sílu a hladký povrch.
Čím jsme starší, tím je zvlnění papil menší a jejich množství se snižuje. Výsledkem je méně pružná a odolná pleť s více vráskami.
Postupem času se snižuje také produkce kolagenu a elastinu, ubývá tak látek, které zajišťují pružnost pleti.
Tím se zvyšuje pravděpodobnost vzniku vrásek. A nakonec se s přibývajícími roky zpomaluje také efektivní zásobování vrchních vrstev kůže živinami a kyslíkem. Právě toto zpomalení má za následek matnější a bledší tón pleti.
Existují některé další faktory, vnitřní i vnější, které jsou mimořádně významné při ztrátě hutnosti:
Hormonální změny
Spolu s hormonální aktivitou se zpomalují i některé procesy v kůži. Tvorba pojivové tkáně je jedním z nich. To znamená, že po menopauze je produkováno méně látek, které mladé pleti zajišťují její hustou strukturu a hladký povrch. Mezi ně patří kyselina hyaluronová, kolagen a elastin. Ve výsledku je pleť na pohled i na dotek méně pevná.
Působení slunečního záření
Působení slunce, které je primární příčinou oxidačního stresu, oslabuje stavební strukturu pleti a přispívá ke zhoršení problému. Výsledkem je výraznější ztráta hutnosti. S tím může zároveň docházet k nerovnoměrnému zabarvení pleti, pigmentovým skvrnám a dehydrataci. Každodenní ochrana pleti před tímto poškozením vlivem UV záření odpovídajícími výrobky s SPF ochranou tento proces zpomalí a pomůže také předejít tvorbě vrásek a ztrátě objemu.
Kouření
Chemické látky v cigaretách mají ničivý dopad na kolagen a elastin přes proces oxidačního stresu. Kouření urychluje všechny projevy stárnutí pleti, včetně vrásek a ztráty objemu.
Řešení
Jak pleti navrátit pevnost a jas
Ztrátu hutnosti lze řešit buď jen samotnými kosmetickými přípravky nebo společně s invazivnějšími metodami léčby.
Kosmetické výrobky pomáhající obnovit pevnost a hutnost pleti mohou obsahovat následující účinné látky.
Účinné látky
- Antioxidanty
Protože je stárnutí pleti částečně způsobeno oxidačním stresem, lokální aplikace antioxidantů může pomoci pleti s její vlastní ochranou. Tak můžeme zpomalit procesy, které vedou ke ztrátě pevnosti, stejně jako dalším projevům stárnutí, jako je ztráta objemu a vrásky.
- Arctiin
je rostlinný výtažek z plodů lopuchu, který stimuluje obnovu kožních buněk, pomáhá zralé pleti, která je zeslabena procesem stárnutí a hormonálními změnami, být opět pevnější. Arctiin je klíčovou složkou řady Eucerin DermoDENSIFYER.
- Apiaceae peptidy
napomáhají vlastní regeneraci zralé pleti, neboť urychlují procesy, které posilují její stavební strukturu pro zlepšení pevnosti a pružnosti. Apiaceae peptidy jsou součástí složení řady Eucerin DermoDENSIFYER.
Invazivní metody léčby
Tyto zákroky by měl provádět pouze kvalifikovaný odborník v klinickém prostředí.
Chemické peelingy
Peelingy kyselinou glykolovou nebo mléčnou jsou určeny ke zlepšení a vyhlazení povrchu pleti odstraněním poškozených vnějších vrstev. Peeling může také pomoci zvýšit pevnost a sílu pleti, neboť podporuje syntézu kolagenu. Vzhledem k tomu, že dermatologické peelingy zanechávají pleť citlivější na vnější vlivy, doporučujeme používat výrobek s SPF sluneční ochranou, např. Eucerin Zmatňující emulzi na opalování na obličej SPF 50+.
Laserový resurfacing
Laser se používá k odstranění vnějších vrstev pleti obličeje a stimulaci růstu nových kolagenních vláken. Při hojení této oblasti pleť zesiluje a zlepšuje se její pevnost. Pleť však zůstává vystavena vnějším vlivům a proto je nezbytné používat výrobek s SPF sluneční ochranou, např. Eucerin Zmatňující emulzi na opalování na obličej SPF 50+.
Dále může být ztráta pevnosti a zářivosti zpomalena holistickým přístupem k prevenci.